Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / ABC

Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Projekt nawierzchni w ogrodzie można wykonać samodzielnie na podstawie planu działki – najlepiej w skali 1:100 – z zaznaczonymi istniejącymi i planowanymi budynkami, elementami małej architektury i nasadzeniami (drzewa, krzewy, rabaty). Lepiej jednak, by podjazd i ścieżki zaplanował architekt krajobrazu projektujący ogród; można też zamówić projekt w firmie oferującej kostkę, bo często jest on wliczony w jej cenę.

Należy sprawdzić, jaki jest na działce rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych, gdyż będzie to potrzebne do zaprojektowania systemu odwodnienia.

Układ ścieżek najlepiej zaplanować według wydeptanych szlaków, które wskazują zawsze funkcjonalny układ dróżek
Nawierzchniom należy nadać spadek poprzeczny wynoszący co najmniej 2%.

Nawierzchnie dochodzące do budynku powinny być tak nachylone, by woda spływała od budynku w stronę ogrodu (nachylenie podłużne).

Układ ścieżek najlepiej zaplanować według wydeptanych szlaków, które wskazują zawsze funkcjonalny układ dróżek.

Należy pamiętać, że minimalna szerokość podjazdu to 3 m, a minimalne wymiary miejsca postojowego na samochód osobowy to 2,5 × 5 m.

Ścieżka od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć szerokość 1,2–1,5 m, a ścieżki ogrodowe – 0,8 m – na takiej ścieżce mogą się swobodnie wyminąć dwie osoby.

Rodzaj i kolor nawierzchni w ogrodzie powinny współgrać z wykończeniem elewacji domu, rodzajem ogrodzenia, a także pasować do charakteru ogrodu.

Grubość nawierzchni należy przyjmować według tabeli:

Materiał
Grubość nawierzchni:
 ścieżek [cm]
podjazdów [cm]
kostka betonowa i kamienna
 4 6
bruk klinkierowy
 4,5 5,2 i więcej


Redakcja BD
aktualizacja: 2009-04-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl Ogród, miejsce relaksu i wypoczynku. Jeśli lubicie delektować się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami w otoczeniu przyrody, to nasze meble ...
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...

Oranżeria - aranżacje

Do stworzenia dobrego projektu oranżerii niezbędne są, oprócz doświadczonego architekta, konkretne ustalenia z właścicielem. Trzeba w nich określić do jakich celów wykorzystywana będzie oranżeria – do hodowli roślin, do spożywania posiłków czy też intensywnej pracy.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze