Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Kostka brukowa - zakup kontrolowany

Poszukiwana: kostka brukowa do wykonania nawierzchni podjazdu i ścieżek wokół domu. Ewa i Mariusz chcą wyłożyć kostką prostokątny podjazd, dojście do domu, altanki i boksu dla psa, oraz wąską opaskę wokół domu. W sumie potrzebują 80 m2 kostki.

Własny dom był dla Ewy i Mariusza marzeniem, które rok temu udało się wreszcie zrealizować. Teraz przyszła pora na zagospodarowanie 800 m2 działki. Ponieważ dom stoi na środku – miejsca wokół jest niewiele. Ewa bardzo chciała mieć oczko wodne, ale zrezygnowała z tego pomysłu na rzecz sporej altanki. Zaplanowała ją w zacisznym, obsadzonym iglakami rogu działki.

Na posesji nie mogło też zabraknąć miejsca na kojec dla dwóch ukochanych czworonogów. Kiedy ogrodowa architektura została zaplanowana, przyszedł czas na wykonanie nawierzchni. Podobnie, jak przy wybieraniu innych materiałów wykończeniowych, Ewa i Mariusz mieli nieco odmienne zdania. Ewie najbardziej podobały się kolorowe, finezyjne wzory ułożone z różnokolorowej kostki betonowej, Mariusz chciał wyłożyć podjazd i ścieżki praktycznymi, szarymi płytami ogrodowymi.

Kostka na szaro

Wyjściem z sytuacji wydawało się połączenie tych dwóch materiałów, ale Ewa przekonała męża do swojego wyboru. Ustalili, że ograniczą liczbę kolorów do dwóch odcieni szarości (najbardziej pasujących do grafitowych dachówek) i ułożą kostkę w proste, geometryczne wzory. Sami też policzyli, jaką powierzchnię muszą wyłożyć i zrobili wstępny projekt. Teraz pozostało najważniejsze - jaka kostka brukowa i jaka firmy, która ją ułoży.

Poszukiwania w sieci

Pierwsze kroki, zamiast do hurtowni, Mariusz skierował do komputera, na strony internetowe producentów kostki. Następnie, mając już niezłą orientację w „kostkowym” temacie, wyruszył na poszukiwania w terenie. Odwiedził kilka okolicznych składów budowlanych, hurtowni i centrów ogrodniczych, porównał ofertę i ceny. Ceny różniły się znacznie: od 25 do 80 zł/m2, w zależności od koloru, kształtu i typu kostki. Wybór więc nie był sprawą prostą. Kupić tańszą i zaoszczędzić ryzykując, że szybko ulegnie uszkodzeniu? Czy zainwestować więcej?

Mariusz zaczął szukać opinii na forach budowlanych. Zdania były bardzo różne, niektórzy byli zadowoleni ze swoich wyborów, inni wprost przeciwnie i ostrzegali przed kupnem tańszej i często gorszej jakości kostki brukowej nieznanego producenta. Najwięcej pozytywnych opinii znalazł na temat kostki firmy . Postanowił jej poszukać. Ale chciał znaleźć hurtownię, która sprzedaje i jednocześnie ją układa lub poleca brukarza z autoryzacją producenta.

Listę regionalnych sprzedawców Ewa znalazła na stronie internetowej firmy. Obdzwoniła kilku najbliższych dystrybutorów, by porównać ceny i w końcu razem z mężem wybrała się do hurtowni w Markach, która oferowała najbardziej atrakcyjne ceny (64 zł/m2 kostki brutto) i wykonawstwo (łącznie za kostkę Piccola, transport 15 km i ułożenie – 130 zł/m2). Obejrzeli wszystkie rodzaje kostek i potwierdzili wybór, którego dokonali na podstawie zdjęć realizacji zamieszczonych w internecie.

Wybór padł na kostkę płukaną Piccola gr. 6 cm i dwa odcienie szarości – granito i nero. Ewa i Mariusz mieli już swój zarys projektu, ale chętnie skorzystali z pomocy projektanta. Dostali trzy propozycje, dwie z wybranymi wcześniej szarościami i jedną nieco bardziej zróżnicowaną kolorystycznie.

Tańsza bo prostsza

Ostatecznie wybrali projekt najprostszy z jedną dekoracyjną rozetą na podjeździe do garażu i obrzeżami wszystkich chodników w kolorze ceglastym. Na projekt czekali tydzień i zapłacili za niego 400 zł kaucji, która została zwrócona przy kupnie kostki. Następne siedem dni czekali na przywiezienie kostki. Niestety, na ułożenie nawierzchni będą musieli poczekać kolejne 3 tygodnie. Za całość, czyli 80 m2 kostki, transport i wykonanie zapłacą 10 tys. zł. Wynegocjowali 400 zł rabatu od wyjściowej kwoty 10400 zł (130 zł x 80 m2). Na kostkę i wykonawstwo dostaną 3-letnią gwarancję.

Przykładowy wybór:

Kostka brukowa - przykładowy wybór
aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...

Oczko wodne - jaki filtr zastosować?

Jeśli w ogóle nie chcemy mieć kłopotów z wodą w oczku wodnym, powinniśmy zastosować filtr.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x