Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Kończę budowę domu i zastanawiam się, jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku. Sąsiedzi mają betonowe wylewki, ale wolałbym coś innego. Czy jednak te wylewki nie są obligatoryjne, bo na przykład mają właściwości izolacyjne?

Odpowiedź eksperta: Często się zdarza, że wykonawcy proponują betonowe opaski, aby – według nich – chroniły przed zawilgoceniem ścian i uszkodzeniem izolacji pionowej. Tak naprawdę monolityczny chodnik utrudnia odparowanie wilgoci z ziemi, często też potem pęka. Jeśli dom ma szerokie okapy, to najczęściej nie ma potrzeby jakoś szczególnie zabezpieczać gruntu wokół budynku. Pod takimi okapami niechętnie rośnie trawa, a nawet chwasty. Aby więc nie pozostał pas suchej ziemi, opaski robi się ze względów estetycznych.

Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami
Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami (fot. Libet)

Grunt przepuszczalny. Jeśli budynek posadowiony jest na gruncie przepuszczalnym, opaskę o szerokości 50–70 cm najlepiej zrobić z 10–15 cm warstwy żwiru płukanego, wcześniej kładąc geowłókninę wywiniętą na ścianę, aby żwir nie mieszał się z podłożem. Na tak przygotowanym podłożu chwasty nie będą rosły chętnie, a jeśli nawet, to łatwo je wyrwać lub spryskać odpowiednim preparatem. Trzeba również zamontować krawężniki, aby żwir nie rozsypywał się.

Grunt słaboprzepuszczalny. Na takim gruncie korzystnie jest ułożyć kostkę betonową, ponieważ nawierzchnia ta umożliwia szybkie odprowadzenie wody opadowej z dala od ścian domu. Pozwala też na odparowanie wilgoci z gruntu. Kostkę układa się na podsypce piaskowej grubości min. 10 cm, którą trzeba wcześniej wyrównać i zagęścić.

Zaleca się ułożenie krawężników, które będą blokować rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Kostkę układa się z lekkim spadkiem w kierunku ogrodu. Krawężnik nie może wystawać ponad jej powierzchnię. W podobny sposób można ułożyć kostkę z kamienia naturalnego lub bruk z nieobrobionego kamienia polnego.

Wokół budynku można również ułożyć ażurowe płyty betonowe, a w ich otworach zasiać trawę. Pod płytami trzeba ułożyć geowłókninę, aby zapobiec przenikaniu urodzajnej ziemi do podłoża oraz aby pozwolić na podsiąkanie wody z głębszych warstw. Jeśli okapy są szerokie, to trawę trzeba nawadniać.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Aranżacje oświetlenia w ogrodzie

Za dnia ogród powinien cieszyć kolorami, a w nocy – światłem. Nie może być ciemną czeluścią rozświetlaną od czasu do czasu poświatą księżyca. Tym bardziej że coraz częściej korzystamy z niego późnym wieczorem, kiedy wracamy z pracy. Jego piękno powinniśmy podziwiać, nie tylko spacerując alejkami, ale także wyglądając z okien domu.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x