Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Z życia wzięte

Protest przeciw grodzeniu miasta

Chcę nawiązać do akcji prowadzonej od pewnego czasu w Warszawie przez kilku młodych ludzi. Otóż, ci młodzi, chcąc zaprotestować przeciw grodzeniu miasta, a w efekcie – kaleczeniu go i zabijaniu więzi społecznych, podkradają się jak cienie do zamkniętych osiedli i symbolicznie więżą ich mieszkańców, dokładając do bram własny łańcuch i kłódkę.

Przyznam, że mi ten ich protest zaimponował. Jest mądry, nieagresywny (kłódki są „jednorazowe”), a co najważniejsze – świadczy o tym, że jest młodzież, której to, co dzieje się wokół, nie jest obojętne. Chciałbym dorzucić do tego swoje spostrzeżenia „wysiedleńca”.

Mieszkam od 12 lat w Sulejówku, w wyremontowanym domu, i to, co obserwuję, napawa mnie smutkiem. Polacy to naród izolacjonistów. Jeszcze 5-6 lat temu moja ulica była jak park: spacerowało się chodnikiem zaglądając do zarośniętych leśnych ogrodów. Działki są duże, domy stoją zwykle w głębi, więc ten niewinny zwyczaj nie miał nic z podglądactwa. Do mojego ogrodu, otoczonego luźnym żywopłotem, też zresztą zaglądali spacerowicze, sąsiedzi, listonosz… „Przez płot” nawiązało się nawet kilka trwałych przyjaźni. Żyliśmy tu trochę jak w rodzinie, choć bez natręctwa.

Kilka lat temu zaczął się tu boom budowlany. Starzy właściciele posprzedawali działki, nowi, zwykle młodzi, wprowadzili nowe porządki. Budują domy, zakładają ogrody, a na koniec – stawiają mury. Moja ulica wygląda dziś jak wąwóz, ogrodzenia są lite i wysokie (nie mam wątpliwości, że niezgodne z prawem budowlanym). Co jakiś czas widać tylko wyjeżdżający samochód. Moim zdaniem przestrzeń została kompletnie zdegradowana, a przy okazji ukręcono łeb relacjom międzyludzkim. Mijając cudzą furtkę, zamiast uśmiechu sąsiadki grabiącej liście, można się raczej spodziewać ataku psa bojowego. To już nie jest „mój Sulejówek”.

Kwestia, z czego to wynika, z pozoru jest prosta: niby z poczucia zagrożenia. Tylko czemu w USA, gdzie kto chce, nosi broń, ludzie się nie grodzą? Może są na tyle bystrzy, żeby wiedzieć, że ogrodzenie to przeszkoda iluzoryczna. Przecież wytrawny włamywacz przyjdzie tylko tam, gdzie jest po co, a mur to dla niego naprawdę żadna bariera! Znacznie skuteczniejsze są niewidzialne zabezpieczenia elektroniczne. Nie wspominając o tym, że jeśli ich brak, to za takim murem cała ekipa rabusiów może działać bez nerwów, kompletnie niewidoczna z ulicy. Przypadkowego „lumpa” ostentacyjny mur może tylko rozsierdzić i sprowokować. Do tego zapomnieliśmy chyba, jak bezcenną pomoc stanowi czujny sąsiad, za murem przecież całkiem nieskuteczny.

Nie neguję potrzeby prywatności. Lepiej też, żeby psy – agresywne czy nie – biegały (i kupkały) na własnych trawnikach. Ale do tego wystarczy ażurowa siatka. Od przechodniów czy brzydkich widoków lepiej osłoni nas kępa drzew, niż dwumetrowa fortyfikacja. „Nowogrodzcy” (tak ich nazywam) rujnują urodę naszych miasteczek, niszczą dobrosąsiedzkie więzi, unicestwiają społeczność.

A potem - ponieważ to jednak istoty ludzkie – obserwuje się takie komiczne sceny, jaką niedawno miałem okazję podpatrzeć: jedna pani próbuje rozmawiać z drugą przez drewniany szczelny płot , pokrzykują do siebie, wspinają się na palce, podskakują, w końcu ta pierwsza włazi na drzewo, żeby widzieć rozmówczynię i podać jej coś nad płotem. To dopiero nowoczesny funkcjonalizm – koń by się uśmiał!

aktualizacja: 2011-08-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC 16 lipca 2017 r. w Tymbarku w woj. małopolskim odbyła się 2. edycja Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC. Uczestnicy biegli ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze