Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie na pięć sposobów

Ogrodzenie może być metalowe, drewniane, betonowe, z tworzywa, a nawet możemy wykonać ogrodzenia w całości murowane.

Tagi: beton, drewno

Ogrodzenie stałe czy tymczasowe?

Brama kuta

 (fot. Wiśniowski)

Ogrodzenie tymczasowe buduje się z reguły wtedy, gdy docelowo zamierzamy postawić płot ozdobny, np. z elementów kutych, przęseł drewnianych ze słupkami klinkierowymi itp.

Natomiast, jeśli w przyszłości planujemy ogrodzenie naszej posesji siatką, to oczywiście można je zbudować jako gotowe, ewentualnie rezygnując z podmurówki, co umożliwi przejazd ciężarówek po zdjęciu siatki.

Postawienie stałego ogrodzenia pozwala także szybciej zakończyć prace związane z otoczeniem domu. Jednak ze względu na konieczność jak najłatwiejszego wjeżdżania na posesję, należy i tak pozostawić frontową część jako tymczasową, z dwoma szerokimi wjazdami dla samochodów ciężarowych.

Brama powinna mieć szerokość co najmniej 4 m, a przy trudnym wjeździe z wąskiej ulicy nawet 6 m. Tak więc przy małej działce – powiedzmy do 1000 m2 – lepiej wstrzymać się z budową ostatecznego ogrodzenia, bo podczas transportu materiałów budowlanych łatwo je uszkodzić.

Ogrodzenie prowizoryczne może okazać się też korzystniejsze z przyczyn finansowych. Taki płot ma jedynie wydzielić plac budowy, czyli ten kawałek działki, na którym są prowadzone prace. Teoretycznie może to być nawet taśma ostrzegawcza umocowana do drewnianych kołków.

Niektórzy Czytelnicy, zastanawiając się nad takim rozwiązaniem mogą mieć wątpliwości: co będzie, jeśli np. ktoś wpadnie w dół pod fundamenty i złamie nogę? Niestety, przepisy Prawa budowlanego, informują wprawdzie o obowiązku zabezpieczenia placu budowy, ale nie precyzują, w jakim stopniu powinien być realizowany. W razie wypadku, każda sytuacja jest więc rozpatrywana indywidualnie z punktu widzenia odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Jeśli ogrodzenie ma również chronić przed złodziejami, to najczęściej robione jest z siatki umocowanej do metalowych słupków rozstawionych co ok. 3 m. W marketach dostępne są zestawy ogrodzeniowe (siatka, słupki, linka) do ochrony tymczasowej. Głębokość posadowienia słupków trzeba dopasować do rodzaju płotu, bowiem ogrodzenie nie może się przewrócić pod wpływem wiatru. Jeśli nie planuje się naciągania siatki, nie są nawet potrzebne ukośne podpory do słupków narożnych.

Kiedy możemy postawić płot?

Przepisy wprawdzie już nie nakazują, żeby płot był ażurowy od wysokości 60 cm, jednak warto zadbać o to, by w ogrodzeniu były prześwity. Szczególnie latem w małym ogrodzie otoczonym szczelną „osłoną” może być bardzo duszno. Ponadto, jeśli nasz ogród widać z ulicy, ewentualny złodziej nie będzie się czuł w nim bezpiecznie.

Inne zalecenia obowiązują w dalszym ciągu. Nie wolno więc zabezpieczać ogrodzenia (o wysokości do 180 cm) żadnym ostrym zwieńczeniem, np. drutem kolczastym czy wystającymi prętami. Narzucone są także minimalne wymiary furtki i bramy – odpowiednio 90 cm i 240 cm. Obie muszą otwierać się w kierunku posesji.

Budowę frontowej części ogrodzenia trzeba pisemnie zgłosić do gminnego wydziału architektury. Ten wymóg dotyczy również płotów o wysokości powyżej 220 cm – zarówno tych od ulicy, jak i między sąsiadującymi posesjami. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, budowę można zacząć po 30 dniach od zgłoszenia.

Na forach aż huczy od konfliktów o ogrodzenia między sąsiadami. Jeśli nawet ma się 150% racji, lepiej jednak dogadać się z sąsiadem. Ogrodzenie można zrobić samemu, ale należy ono do tego, po czyjej stronie są słupki.

 

1. Ogrodzenia z metalu

Ogrodzenie z prętów stalowych
 (fot. Betafence)

W grupie ogrodzeń metalowych najwięcej jest tych ze stali. Bardzo popularna przede wszystkim z powodu atrakcyjnej ceny jest siatka, sprzedawana w zwojach długości 15 oraz 25 m i szerokości 1-4 m.

Rulony mogą być zafoliowane, co chroni powłokę przed uszkodzeniem podczas transportu. Siatka może być splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm.

Drut jest zabezpieczony przed rdzewieniem powłoką cynkową – tę trzeba malować co kilka lat, lakierowany proszkowo albo powlekany PVC lub poliestrem w różnych kolorach (najczęściej zielonym, białym, niebieskim). Siatka powlekana jest bardziej trwała, nie trzeba jej też odnawiać, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie.

Siatkę naciąga się i montuje do słupków – stalowych lub betonowych. Następnie wprowadza się linki stalowe w górny i dolny rząd oczek, a czasami także w połowie wysokości siatki, które naciąga się przy pomocy tzw. napinaczy. Można zaopatrzyć się w napinacze przeznaczone do pozostawienia na słupkach, dzięki czemu naciąg ogrodzenia bez trudu poprawimy w dowolnej chwili.

Ogrodzenie aluminiowe
 (fot. Widar)

Z kolei z pionowych prętów lub płaskowników, połączonych u dołu i u góry poprzeczkami są konstruowane przęsła. Mają do 240 cm wysokości, szerokość ok. 2,5 m i mogą być w górnej części wygięte lub ozdobnie zwieńczone.

Pręty mogą być też łączone w kratę o dużych, prostokątnych oczkach (ale to wygodna drabinka dla intruza!). Materiał jest ocynkowany i powlekany tworzywem lub lakierowany proszkowo, najczęściej na kolor zielony, niebieski, biały lub czerwony.

Panele są mocowane do słupków na różne sposoby, np. śrubami, obejmami w bruzdach lub zaczepach osadzonych w słupkach. Nie możemy jednak dowolnie wybrać sposobu montażu, gdyż jest on narzucony przez producenta konkretnego typu płotu.

Oprócz paneli stalowych jest też spora oferta ogrodzeń z aluminium oraz jego stopu z cynkiem – materiałów trwałych i nieulegających korozji. Większość profili imituje sztachety, a elementy mogą być lakierowane proszkowo na różne kolory.

Ogrodzenia mogą być też kute. Najczęściej robi się je ze stali – oferta żeliwnych jest coraz mniejsza, głównie z powodu dużej wagi elementów. I tu dobra wiadomość dla inwestorów, chcących mieć wyjątkowy płot. Wielu producentów wykonuje elementy ogrodzeń nie tylko według własnych wzorów, ale też realizując propozycje zleceniodawców. Jeśli nie mamy sprecyzowanej wizji lub zdolności rysunkowych, projekt możemy przygotować wspólnie z przedstawicielem producenta.

2. Drewno na płot – tylko zabezpieczone!

Ogrodzenie drewniane
 (fot. Gartenholz H&H)

Drewno ma wielu zwolenników, chociaż niestety nie jest tak trwałe jak metal. Dlatego, żeby nie wymieniać ogrodzenia co kilka lat, materiał musi być zabezpieczony przed wilgocią i grzybami.

Najlepiej kupić materiał impregnowany ciśnieniowo, ma on wtedy charakterystyczny, zielonkawy kolor, choć są też impregnaty barwiące na brązowo.

Płot warto też pomalować farbą – kryjącą, transparentną lub bejcą. W handlu są też farby do drewna, z dodatkiem wosku i oleju, po których woda spływa nie wsiąkając w materiał.

Drewniane słupki powinny być tak posadowione, by nie miały bezpośredniego kontaktu z ziemią. Mocuje się je zatem w różnego rodzaju uchwytach montażowych ze stali nierdzewnej, kotwionych w ziemi lub betonowym cokole. Również wszelkiego rodzaju elementy łączące słupki z mocowaniami muszą być z tego samego materiału.

Przęsła tworzą drewniane sztachety, które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie frezowane. W gotowych panelach ogrodzeniowych górna krawędź tworzących je sztachet może być równa bądź tworzyć łuk. Drewniane płoty mają wysokość do 190 cm i szerokość 100-180 cm.

3. Ogrodzenie całe z betonu

W sprzedaży są gotowe panele z bardzo trwałego, bo zagęszczanego przez wibrowanie betonu. Mogą mieć wygląd tralek, ale najczęściej są pełne u dołu i ażurowe u góry. Ta część przybiera niekiedy bardzo ozdobne kształty. Niebarwiony beton można pomalować odpowiednimi farbami, ogrodzenie jednak wymaga odnawiania. Ominie nas ten etap, jeśli kupimy panele z barwionego betonu. Przęsła mają najczęściej długość 200-260 cm i wysokość 50-300 cm.

Betonowe panele
 (fot. Gigam-Bis)
Elementy mają dużą wagę, do ustawienia ogrodzenia może więc być potrzebny niewielki dźwig. Montaż jest jednak łatwy technicznie: w pionowe rowki w słupkach wsuwa się przęsła i miejsce łączenia zalewa rzadką zaprawą cementową.

Innym rozwiązaniem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich zamkami. Ustawione właśnie „na sucho”, bez zaprawy ogrodzenie zbroi się prętami stalowymi i zalewa wewnątrz betonem. Powierzchnia kształtek wyglądem imituje piaskowiec o fakturze gładkiej lub łupanej, barwiony na różne kolory. Kształtki mają nacięcia, dzięki którym można je przedzielić na mniejsze elementy, z których łatwo buduje się słupki.

4. Tworzywo też się nadaje na płot

Ogrodzenie z PVC
 (fot. Royal Europa)

Ogrodzenia z PVC są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Są też wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wznosi się je z zamkniętych profili o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, barwionych w masie (najczęściej na biało lub brązowo), odpornych na mróz i promienie UV.

Panele mogą mieć kształt sztachet, płotów lamelowych oraz pełnych segmentów z ażurami u góry. Plastikowe sztachety łączy się wkrętami, kołkami lub na zatrzask, ale można kupić też gotowe panele, które wymagają jedynie przymocowania do słupków.

Długość przęseł to 150-230 cm, wysokość 80-180 cm. Słupki ogrodzeniowe z PVC mają wewnątrz wzmocnienia ze stalowych kształtowników ułożonych w kwadrat. Przęsła przytwierdza się do nich kątownikami metalowymi lub wsuwa w wyprofilowane prowadnice. Również w podstawie słupka znajduje się wzmocnienie. Słupki mocuje się kołkami rozporowymi najczęściej do specjalnych cokołów.

5. Murowane ogrodzenie

Ogrodznie ze słupkami klinkierowymi

 (fot. Zakład Ceramiki Elewacyjnej Główczyński)

Wielu inwestorów decyduje się na ogrodzenie „kombinowane”. Słupki i podmurówkę robi się z betonu – fundament powinien być zagłębiony w gruncie na ok. 60 cm, a na gruntach tzw. wysadzinowych nawet głębiej, poniżej granicy przemarzania. Wymurowane części zazwyczaj są wykańczane płytkami elewacyjnymi.

Rzadziej ogrodzenia są w całości murowane z kamieni lub cegieł – klinkierowych albo silikatowych. Szczególnie w przypadku klinkieru trzeba uważać, żeby nie pobrudzić go zaprawą.

Nawet po starannym oczyszczeniu na elewacji mogą pojawiać się nieestetyczne plamy. Spoiny pomiędzy cegłami muszą być lekko wklęsłe i dobrze wypełnić przestrzenie, co uniemożliwi wsiąkanie wody opadowej w cegły. Po wymurowaniu trzeba ogrodzenie zakryć folią na ok. dwa tygodnie. Zapobiegnie to wsiąkaniu wody w spoiny. Do murowanych słupków najczęściej mocuje się przęsła z metalu lub drewna. Takie połączenia bywają bardzo efektowne.

Hanna Czerska

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe są głównym elementem nośnym ogrodzenia, do których mocuje się wypełnienie. Słupki zależnie od materiału, z jakiego są wykonane, mocuje się na różne sposoby.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x