Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet olchowych

Do wykonania ogrodzenia wynająłem fachowców. Samodzielnie montowałem jedynie sztachety. Zastosowałem samogwintujące się śruby, żeby od ulicy drewniane elementy ładnie wyglądały. Montaż był uciążliwy, a śruby nie sprawdziły się. Pękają na mrozie - mówi Jurek, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry działki: wymiary 20 m × 50 m; grunt piaszczysto-gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu dł. 20 m i wys. 1,8 m, z cegły klinkierowej i sztachet olchowych;
 • z pozostałych 3 stron wys. 1,8 m z ocynkowanej siatki powlekanej PVC;
 • fundament liniowy, na froncie gł. 60 cm, przy bramie 1 m, pod siatką 50 cm;
 • podmurówka od frontu z pełnej cegły klinkierowej, szer. 30 cm;
 • słupki z klinkieru 38 cm x 38 cm, rozstaw 2,20 m;
 • słupki z niepowlekanej stali co 2 m;
 • brama ze stali, przesuwna, automatyczna, szer. 3,70 m;
 • furtka wejściowa i do śmietnika, szer. 105 cm każda.

Decyzja: zależało nam na reprezentacyjnym ogrodzeniu od strony ulicy i na tanim, ażurowym ogrodzeniu z pozostałych stron, nie zamykającym widoków z niedużej działki. Choć żonie podobają się kute ogrodzenia, przekonałem ją do zbudowania szczelnego ogrodzenia wzdłuż drogi, by chroniło działkę przed hałasem i kurzem. Wybraliśmy brązową klinkierową cegłę i sztachety z olchy. Dziś jednak, zamiast naturalnego drewna, na pewno założylibyśmy imitację desek z PVC. Ogrodzenie warto tak zaprojektować, by nie wymagało konserwacji!

Wzdłuż ulicy stoi ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet z olchy. Sztachety są właśnie odnawiane Wzdłuż ulicy stoi ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet z olchy. Sztachety są właśnie odnawiane

Porady i przestrogi:

 • Siatka powleczona PVC nie wymaga konserwacji, w przeciwieństwie do zwykłych metalowych słupków
  Siatka powleczona PVC nie wymaga konserwacji, w przeciwieństwie do zwykłych metalowych słupków
  Mając wąską i niedużą działkę, lepiej nie przesadzać z monolitycznym pełnym ogrodzeniem, bo może spowodować wrażenie zamknięcia w klatce. Dobrze, że pełne ogrodzenie mamy tylko na froncie działki, a reszta jest ażurowa. Nie zamknęliśmy sobie widoków na okolicę.

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z elementów klinkierowych oraz z ocynkowanej siatki powlekanej PVC. Od 8 lat nie przysparzają nam żadnych prac i kłopotów. Inaczej dzieje się ze sztachetami. Właśnie kolejny raz je odnawiam. Usuwanie resztek farby szlifierką z papierem ściernym wymaga czasu i zaczyna mnie już trochę nużyć ten żmudny i dodatkowy obowiązek.

  Jeszcze zaczekam, aż sztachety przekroczą wiek 10–12 lat, ale już nie podejmę się następnej konserwacji. Wymienię je na elementy z PVC imitujące drewno. Dobrej jakości wyroby z PVC wyglądają super. Trzeba korzystać z nowocześniejszych rozwiązań!

 • Do wykonania ogrodzenia wynająłem fachowców. Samodzielnie montowałem jedynie sztachety. Zastosowałem samogwintujące się śruby, żeby od ulicy drewniane elementy ładnie wyglądały. Montaż był uciążliwy, a śruby nie sprawdziły się. Pękają na mrozie.

 • , nie pomyśleliśmy o tym, że będziemy podnosić poziom terenu na posesji. Dosypaliśmy od 15 do 30 cm ziemi. Cokół pod siatką jest w kilku miejscach za niski i ulewy wypłukują korę z rabat poza działkę.

Koszty: ogrodzenie z siatki i fundament – 5300 zł. Ze sztachet i klinkieru, z bramą (ale bez automatyki) i furtką – 12 100 zł. Lazura ochronna do drewna – 2 × 149 zł/ 5 l.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia są eleganckie i niezwykle solidne (nie wymagają okresowej konserwacji), ale niestety bardzo drogie. Mogą otaczać zarówno domy nowoczesne, jak i budynki stylizowane na dworki.
topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x