Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet olchowych

Do wykonania ogrodzenia wynająłem fachowców. Samodzielnie montowałem jedynie sztachety. Zastosowałem samogwintujące się śruby, żeby od ulicy drewniane elementy ładnie wyglądały. Montaż był uciążliwy, a śruby nie sprawdziły się. Pękają na mrozie - mówi Jurek, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry działki: wymiary 20 m × 50 m; grunt piaszczysto-gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu dł. 20 m i wys. 1,8 m, z cegły klinkierowej i sztachet olchowych;
 • z pozostałych 3 stron wys. 1,8 m z ocynkowanej siatki powlekanej PVC;
 • fundament liniowy, na froncie gł. 60 cm, przy bramie 1 m, pod siatką 50 cm;
 • podmurówka od frontu z pełnej cegły klinkierowej, szer. 30 cm;
 • słupki z klinkieru 38 cm x 38 cm, rozstaw 2,20 m;
 • słupki z niepowlekanej stali co 2 m;
 • brama ze stali, przesuwna, automatyczna, szer. 3,70 m;
 • furtka wejściowa i do śmietnika, szer. 105 cm każda.

Decyzja: zależało nam na reprezentacyjnym ogrodzeniu od strony ulicy i na tanim, ażurowym ogrodzeniu z pozostałych stron, nie zamykającym widoków z niedużej działki. Choć żonie podobają się kute ogrodzenia, przekonałem ją do zbudowania szczelnego ogrodzenia wzdłuż drogi, by chroniło działkę przed hałasem i kurzem. Wybraliśmy brązową klinkierową cegłę i sztachety z olchy. Dziś jednak, zamiast naturalnego drewna, na pewno założylibyśmy imitację desek z PVC. Ogrodzenie warto tak zaprojektować, by nie wymagało konserwacji!

Wzdłuż ulicy stoi ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet z olchy. Sztachety są właśnie odnawiane Wzdłuż ulicy stoi ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet z olchy. Sztachety są właśnie odnawiane

Porady i przestrogi:

 • Siatka powleczona PVC nie wymaga konserwacji, w przeciwieństwie do zwykłych metalowych słupków
  Siatka powleczona PVC nie wymaga konserwacji, w przeciwieństwie do zwykłych metalowych słupków
  Mając wąską i niedużą działkę, lepiej nie przesadzać z monolitycznym pełnym ogrodzeniem, bo może spowodować wrażenie zamknięcia w klatce. Dobrze, że pełne ogrodzenie mamy tylko na froncie działki, a reszta jest ażurowa. Nie zamknęliśmy sobie widoków na okolicę.

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z elementów klinkierowych oraz z ocynkowanej siatki powlekanej PVC. Od 8 lat nie przysparzają nam żadnych prac i kłopotów. Inaczej dzieje się ze sztachetami. Właśnie kolejny raz je odnawiam. Usuwanie resztek farby szlifierką z papierem ściernym wymaga czasu i zaczyna mnie już trochę nużyć ten żmudny i dodatkowy obowiązek.

  Jeszcze zaczekam, aż sztachety przekroczą wiek 10–12 lat, ale już nie podejmę się następnej konserwacji. Wymienię je na elementy z PVC imitujące drewno. Dobrej jakości wyroby z PVC wyglądają super. Trzeba korzystać z nowocześniejszych rozwiązań!

 • Do wykonania ogrodzenia wynająłem fachowców. Samodzielnie montowałem jedynie sztachety. Zastosowałem samogwintujące się śruby, żeby od ulicy drewniane elementy ładnie wyglądały. Montaż był uciążliwy, a śruby nie sprawdziły się. Pękają na mrozie.

 • , nie pomyśleliśmy o tym, że będziemy podnosić poziom terenu na posesji. Dosypaliśmy od 15 do 30 cm ziemi. Cokół pod siatką jest w kilku miejscach za niski i ulewy wypłukują korę z rabat poza działkę.

Koszty: ogrodzenie z siatki i fundament – 5300 zł. Ze sztachet i klinkieru, z bramą (ale bez automatyki) i furtką – 12 100 zł. Lazura ochronna do drewna – 2 × 149 zł/ 5 l.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia są eleganckie i niezwykle solidne (nie wymagają okresowej konserwacji), ale niestety bardzo drogie. Mogą otaczać zarówno domy nowoczesne, jak i budynki stylizowane na dworki.
topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x