Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie wykończone mozaikowym tynkiem silikatowym

Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem) - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry działki: wymiary 22 × 25 m; grunt piaszczysto-gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu (dł. 25 m) gotowe przęsła o dł. 2 m ze stali ocynkowanej; z pozostałych stron siatka powlekana PVC;
 • fundament liniowy, betonowy, zbrojony, gł. 80 oraz 100 cm;
 • podmurówka na froncie z cegły silikatowej otynkowana tynkiem silikatowym;
 • słupki jw. 40 x 40 cm oraz słupki ze stali niepowlekanej;
 • brama ze stali ocynkowanej, szer. 4 m, przesuwna;
 • furtki wejściowa szer. 90 cm, do śmietnika 2 szt. szer. 80 cm.

Decyzja: nie chcieliśmy się martwić o ogrodzenie przez wiele lat. Dlatego zastosowaliśmy gotowe ocynkowane przęsła z przodu posesji, a na pozostałych bokach – siatkę powlekaną z PVC. Słupki i podmurówkę na froncie celowo wymurowaliśmy z takich samych cegieł, jak dom i tak samo solidnie wykończyliśmy. Miały wyglądać jak elewacje. Podmurówka ma kolor ścian, a słupki narożników budynku.

Czapy na słupkach i podmurówkach, wykonane z gotowych elementów z betonu, wykończyliśmy mozaikowym tynkiem silikatowym, podobnie jak podmurówkę budynku. Zależało nam, by dom i ogrodzenie stworzyły całość. Jeśli zmienimy wygląd elewacji, dopasujemy do nich wygląd frontalnego ogrodzenia.

Na froncie zamontowano gotowe przęsła ze stali ocynkowanej Poszczególne pręty z tzw. profilem otwartym producent zabezpieczył nakładkami z tworzywa sztucznego
Na froncie zamontowano gotowe przęsła ze stali ocynkowanej Poszczególne pręty z tzw. profilem otwartym producent zabezpieczył nakładkami z tworzywa sztucznego
Słupki i podmurówkę ochraniają gotowe elementy z betonu. Tynk silikatowy i marmolit nie wyblakł, choć ogrodzenie znajduje się od południa Wzdłuż siatki posadzono zwarte żywopłoty z żywotników odmiany Szmaragd (co 80 cm)
Słupki i podmurówkę ochraniają gotowe elementy z betonu. Tynk silikatowy i marmolit nie wyblakł, choć ogrodzenie znajduje się od południa Wzdłuż siatki posadzono zwarte żywopłoty z żywotników odmiany Szmaragd (co 80 cm)

Porady i przestrogi:

 • Ogrodzenie, postawione w 2003 r., nie wymagało jeszcze remontu. Co roku na wiosnę myję ogrodzenie frontowe myjką ciśnieniową, bo pozwala na to tynk. Ciągle wygląda jak nowe. I o to chodziło.

 • Jestem czynnym budowlańcem. Wiem, że murowane z cegieł i otynkowane elementy ogrodzenia przetrwają długo pod warunkiem, że zostaną bardzo starannie wykonane i wykończone porządnymi materiałami. Odradzam tanie materiały! Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem). Są równie trwałe, dobrze wyglądają, a nie zamykają nam drogi do zmiany kolorystyki i innego wystylizowania ogrodzenia. Ten aspekt bardzo sobie cenimy.

 • Siatkę z rolki, z powłoką z PVC, rozciągnąłem na słupkach z rur stalowych. Rury zabezpieczyłem farbą do metalu. Tylko na rurach widoczne są znaki upływu czasu (ogniska korozji). Siatka jest nadal w idealnym stanie. Gdyby nie konieczność ponownego malowania słupków ze stali, ogrodzenie nie wymagałoby żadnej konserwacji. Dziś kupiłbym powlekane słupki. Do wylania fundamentów zamówiłem beton B 20, by były trwalsze.

Koszty: ogrodzenie od frontu z bramą przesuwną i 3 furtkami – 10 000 zł; robocizna – 2000 zł; ogrodzenie z siatki – 4000 zł (obecnie x 2).

Brama przesuwna o szer. 4 m ułatwia manewry samochodami przed domem. Dom stoi w odległości 5 m od drogi
Brama przesuwna o szer. 4 m ułatwia manewry samochodami przed domem. Dom stoi w odległości 5 m od drogi


Polecamy reportaż o domu Roberta:

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-10-03

Zdaniem naszych Czytelników

wygląda nieźle

vip42

22 Sie 2013, 20:49

Dziękuję za tekst. Sama zastanawiam się nad takim ogrodzeniem.

Gość Adrianna

22 Sie 2013, 19:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kamienne ogrodzenie jest cudowne!

Nie lubię, jak mi ktoś zagląda przez siatkę. Kamienne ogrodzenie jest cudowne! Daje poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x