Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli betonowych

Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu - mówi Renata, Członkini Klubu Budujących Dom.

Przęsło ogrodzenia o wysokości 1,5 m i szerokości 2 m składa się z jednego pełnego panelu i dwóch ażurowych
Przęsło ogrodzenia o wysokości 1,5 m i szerokości 2 m składa się z jednego pełnego panelu i dwóch ażurowych

Parametry działki: wymiary 25 × 48 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia: całe z prefabrykowanych paneli betonowych;

 • fundament stopy o gł. 60 cm tylko pod słupkami;
 • podmurówka brak;
 • brama ze stali, szer. 5 m;
 • furtka szer. 1 m.

Decyzja: w 1997 r. kupiłam działkę pod miastem. Obok mnie identyczne działki kupili koledzy z pracy. Wtedy były to nieodrolnione nieużytki. W poczuciu radości z dokonanej inwestycji, każdy chciał wytyczyć granice swojej własności. Ponieważ żadne z nas nie planowało wtedy budowy domu, szukaliśmy taniej metody zbudowania ogrodzenia.

Kolega z sąsiedniej wsi, który ogrodził swoją posesję betonowymi panelami, zareklamował je jako niedrogie, szybkie w montażu i zapewniające prywatność wewnątrz posesji. Wskazał producenta z Rawy Mazowieckiej.

Wszyscy skorzystaliśmy z tego kontaktu. Wybraliśmy niebarwione panele z wzorem naśladującym cegłę po jednej ze stron. Jak jeden mąż zdecydowaliśmy się na ażurowe panele w górnej części ogrodzenia, dla dodania mu lekkości.

Betonowe ogrodzenie stoi od 14 lat. Miejscowo zaczynają je pokrywać porosty
Ażurowe panele z łukami i tralkami tworzą okna na okolicę Od strony drogi betonowe ogrodzenie niemal zupełnie zakrywa winorośl pachnąca
Ażurowe panele z łukami i tralkami tworzą "okna" na okolicę Od strony drogi betonowe ogrodzenie niemal zupełnie zakrywa winorośl pachnąca

Porady i przestrogi:

 • Panele wsuwa się w rowki wyprofilowane w słupkach. Wzór cegieł zwrócono w stronę wnętrza działki. Z drugiej strony panele są gładkie
  Panele wsuwa się w rowki wyprofilowane w słupkach. Wzór cegieł zwrócono w stronę wnętrza działki. Z drugiej strony panele są gładkie
  Producent betonowych paneli wykonał jednakowe ogrodzenie na czterech działkach. Zapewniliśmy mu tylko wodę oraz prąd. Brak mediów na działkach w polu to spory kłopot! Budowa ogrodzenia trwała kilka dni.

 • Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu.

  Osobiście oceniam je jako niezwykle funkcjonalne. Ma już 14 lat, a nie trzeba było go konserwować. Zatrzymuje pył z gruntowej drogi. Na otwartym terenie od razu stworzył pożądaną prywatność i osłonę przed wiatrem. Jednocześnie ażury tworzą okna na okolicę. Mam kilka takich okien, a resztę betonowego monolitu obsadziłam winoroślą pachnącą i mieszanym żywopłotem.

 • Wsuwane panele nie przekrzywiły się i nigdzie się nie kruszą. Dzieje się tak w ażurowych elementach, jeśli producent poskąpi zbrojenia i zastosuje złej jakości beton. Nasz sumiennie wykonał swoją pracę.

  Uprzedzam jednak, że przy silnych wiatrach wsuwane panele ruszają się i stukają. Bałam się tego dźwięku, kiedy nocowałam w lecie w prowizorycznym baraku. Obecnie, mieszkając w murowanym budynku, już tego nie słyszę. Fakt, że panele można łatwo demontować, przydawał się w trakcie budowy, a obecnie podczas . Super wygoda!

 • Dotąd miałam tanią metalową bramę przesuwną. Jesienią tego roku zmieniam ją na ładniejszą. Zawsze zabezpieczam "tyły" na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, więc ponownie zamówiłam przesuwną bramę o szerokości 5 m. Poprzednia sprawdziła się podczas budowy.

Koszty: razem z robocizną 5000 zł.

Lilianna Jampolska
aktualizacja: 2012-10-04

Zdaniem naszych Czytelników

Jak dla mnie nie wygląda to najgorzej. Jednak trochę macie rację z tym odcinaniem się od świata. :/

antis

20 Maj 2013, 08:22

Jak zyje 60 lat to nie widzialam nigdy tak ogrodzonych cmentarzy.Porownanie wiec nie na miejscu.

Gość tez taki mam

19 Maj 2013, 06:07

.. nie ma to jak pobudować dom za miastem a następnie zagrodzić się betonem..

eko-m2

11 Maj 2013, 09:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Ogrodzenie wykończone mozaikowym tynkiem silikatowym

Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem) - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x