Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli betonowych

Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu - mówi Renata, Członkini Klubu Budujących Dom.

Przęsło ogrodzenia o wysokości 1,5 m i szerokości 2 m składa się z jednego pełnego panelu i dwóch ażurowych
Przęsło ogrodzenia o wysokości 1,5 m i szerokości 2 m składa się z jednego pełnego panelu i dwóch ażurowych

Parametry działki: wymiary 25 × 48 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia: całe z prefabrykowanych paneli betonowych;

 • fundament stopy o gł. 60 cm tylko pod słupkami;
 • podmurówka brak;
 • brama ze stali, szer. 5 m;
 • furtka szer. 1 m.

Decyzja: w 1997 r. kupiłam działkę pod miastem. Obok mnie identyczne działki kupili koledzy z pracy. Wtedy były to nieodrolnione nieużytki. W poczuciu radości z dokonanej inwestycji, każdy chciał wytyczyć granice swojej własności. Ponieważ żadne z nas nie planowało wtedy budowy domu, szukaliśmy taniej metody zbudowania ogrodzenia.

Kolega z sąsiedniej wsi, który ogrodził swoją posesję betonowymi panelami, zareklamował je jako niedrogie, szybkie w montażu i zapewniające prywatność wewnątrz posesji. Wskazał producenta z Rawy Mazowieckiej.

Wszyscy skorzystaliśmy z tego kontaktu. Wybraliśmy niebarwione panele z wzorem naśladującym cegłę po jednej ze stron. Jak jeden mąż zdecydowaliśmy się na ażurowe panele w górnej części ogrodzenia, dla dodania mu lekkości.

Betonowe ogrodzenie stoi od 14 lat. Miejscowo zaczynają je pokrywać porosty
Ażurowe panele z łukami i tralkami tworzą okna na okolicę Od strony drogi betonowe ogrodzenie niemal zupełnie zakrywa winorośl pachnąca
Ażurowe panele z łukami i tralkami tworzą "okna" na okolicę Od strony drogi betonowe ogrodzenie niemal zupełnie zakrywa winorośl pachnąca

Porady i przestrogi:

 • Panele wsuwa się w rowki wyprofilowane w słupkach. Wzór cegieł zwrócono w stronę wnętrza działki. Z drugiej strony panele są gładkie
  Panele wsuwa się w rowki wyprofilowane w słupkach. Wzór cegieł zwrócono w stronę wnętrza działki. Z drugiej strony panele są gładkie
  Producent betonowych paneli wykonał jednakowe ogrodzenie na czterech działkach. Zapewniliśmy mu tylko wodę oraz prąd. Brak mediów na działkach w polu to spory kłopot! Budowa ogrodzenia trwała kilka dni.

 • Jesteśmy zadowoleni z ogrodzenia. Nie przejmujemy się porównywaniem go do cmentarzy. Nawet po zbudowaniu domów nikt z sąsiadów nie ma chęci zmienienia go, choć nie każdemu z gości przypada ono do gustu.

  Osobiście oceniam je jako niezwykle funkcjonalne. Ma już 14 lat, a nie trzeba było go konserwować. Zatrzymuje pył z gruntowej drogi. Na otwartym terenie od razu stworzył pożądaną prywatność i osłonę przed wiatrem. Jednocześnie ażury tworzą okna na okolicę. Mam kilka takich okien, a resztę betonowego monolitu obsadziłam winoroślą pachnącą i mieszanym żywopłotem.

 • Wsuwane panele nie przekrzywiły się i nigdzie się nie kruszą. Dzieje się tak w ażurowych elementach, jeśli producent poskąpi zbrojenia i zastosuje złej jakości beton. Nasz sumiennie wykonał swoją pracę.

  Uprzedzam jednak, że przy silnych wiatrach wsuwane panele ruszają się i stukają. Bałam się tego dźwięku, kiedy nocowałam w lecie w prowizorycznym baraku. Obecnie, mieszkając w murowanym budynku, już tego nie słyszę. Fakt, że panele można łatwo demontować, przydawał się w trakcie budowy, a obecnie podczas . Super wygoda!

 • Dotąd miałam tanią metalową bramę przesuwną. Jesienią tego roku zmieniam ją na ładniejszą. Zawsze zabezpieczam "tyły" na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, więc ponownie zamówiłam przesuwną bramę o szerokości 5 m. Poprzednia sprawdziła się podczas budowy.

Koszty: razem z robocizną 5000 zł.

Lilianna Jampolska
aktualizacja: 2012-10-04

Zdaniem naszych Czytelników

Jak dla mnie nie wygląda to najgorzej. Jednak trochę macie rację z tym odcinaniem się od świata. :/

antis

20 Maj 2013, 08:22

Jak zyje 60 lat to nie widzialam nigdy tak ogrodzonych cmentarzy.Porownanie wiec nie na miejscu.

Gość tez taki mam

19 Maj 2013, 06:07

.. nie ma to jak pobudować dom za miastem a następnie zagrodzić się betonem..

eko-m2

11 Maj 2013, 09:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie wykończone mozaikowym tynkiem silikatowym

Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem) - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x