Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

System bramowy przesuwny i samonośny

System bramowy sprawdził się. Dobrze, że wybraliśmy wersję prze­suwną i samonośną. Tylko w 2005 r. zdarzyły się nam drobne awarie, spowodowane... - mówią Magda i Tomasz, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Ogrodzenie od frontu

Parametry działki: wymiary 54 x 22 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy o głębokości 30 cm. 
 • Słupki 50 x 50 cm, wymurowane z łupanego piaskowca na zaprawie cementowej. 
 • Przęsła ze sztachet olchowych 130 x 9 x 2,20 cm, mocowanych wkrętami do 2 rur o przekroju prostokątnym, szer. przęseł 3,38 m, 3,68 m i 3,84 m. 
 • Furtki o szer. 1,0 m, producent Forpos. 

Parametry bramy:

 • Brama o szerokości 4 m, przesuwna, samonośna, Forpos. 
 • Napęd – Came.

Decyzja: zobaczyliśmy gdzieś podobne ogrodzenie i bardzo się nam spodobało. Pozostało jedynie znaleźć odpowiedni kolor kamienia i ludzi do jego ułoże­nia na tzw. dzikówkę. Podjęła się tego ekipa z Długiej Szlacheckiej. Murowanie trwało miesiąc.

Na całe ogrodzenie zużyliśmy dużą wywrotkę piaskowca, tzw. rynnę. Montaż i malowanie drewna wykonaliśmy sami. Jesteśmy zadowole­ni z ogrodzenia i poza dołożeniem kabla grzewczego pod bramą, nie chcemy niczego zmieniać.

Ogrodzenie z piaskowca i system bramowy - rady i przestrogi:

 • Miesiąc po wymurowaniu elemen­tów ogrodzenia, piaskowiec zaimpre­gnowaliśmy środkiem silikonowym SARSIL H-14/R. Kamień nie wy­maga powtórnego zabezpieczenia. Metalowe elementy pomalowaliśmy farbą Hammerite, a sztachety żelowym impregnatem Bondex. Po 6 latach konieczne było ponowne ich zabezpieczenie.

 • System bramowy sprawdził się. Dobrze, że wybraliśmy wersję prze­suwną i samonośną. Tylko w 2005 r. zdarzyły się nam drobne awarie, spowodowane nadmiarem śniegu w miejscu, gdzie chowa się brama w pozycji otwartej. Metalowy profil konstrukcji bramy jest z boku otwar­ty i nabiera śniegu przy przesuwaniu. Lepiej w tym miejscu zamknąć profil!

  Radzimy również zamontować mocniejszy, niż wynika to z ciężaru bramy, silnik oraz koniecznie ułożyć na całej długości pracy bramy kabel grzewczy. Serwis napędu należy wykonywać raz w roku, ale nam niekiedy zdarza się o tym zapomnieć. Na szczęście bez uszczerbku dla systemu.

  Napęd zamontowany jest przy przednich łożyskach nośnych. Znajduje się w kasetonie, zabezpieczającym przed kradzieżą. Warto go mieć chociażby dla odstraszenia, bo w rzeczywistości można go rozerwać łomem. Tyle że nie można tego zrobić bez hałasu. 
Przez bramę wjeżdża się do garażu (na wprost) i pod wiatę garażową

Ogrodzenie z piaskowca i system bramowy - koszty:

 • Kamień (około 20 m3) z transportem 5000 zł, ułożenie 5000 zł, impregnacja kamienia 500 zł. 
 • Stalowa konstrukcja bramy, furtek, przęseł 4500 zł. 
 • Sztachety 3500 zł (7 zł/szt.). 
 • Impregnacja sztachet – 15 l żelu barwiącego, 130 zł/puszka o poj. 2,5 l.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC®
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC® Jeśli jesteś na etapie planowania ogrodzenia lub szukasz inspiracji, jak stworzyć trwałe i efektowne ogrodzenie, to zachęcamy do zapoznania ...
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto Kolekcja Libet Completto to bogata oferta elementów uzupełniających, które pozwalają stworzyć spójną aranżację ogrodową, starannie ...
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...

Jak walczyć z wykwitami na klinkierze?

Żeby skutecznie zapobiegać wykwitom na cegłach klinkierowych, należy najpierw poznać przyczynę ich powstawania. Osad na cegłach pojawia się wtedy, gdy w niepożądany sposób do wnętrza muru dostanie się woda. Brak skutecznej wentylacji ściany dodatkowo pogarsza sytuację.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze