Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

System bramowy przesuwny i samonośny

System bramowy sprawdził się. Dobrze, że wybraliśmy wersję prze­suwną i samonośną. Tylko w 2005 r. zdarzyły się nam drobne awarie, spowodowane... - mówią Magda i Tomasz, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Ogrodzenie od frontu

Parametry działki: wymiary 54 x 22 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy o głębokości 30 cm. 
 • Słupki 50 x 50 cm, wymurowane z łupanego piaskowca na zaprawie cementowej. 
 • Przęsła ze sztachet olchowych 130 x 9 x 2,20 cm, mocowanych wkrętami do 2 rur o przekroju prostokątnym, szer. przęseł 3,38 m, 3,68 m i 3,84 m. 
 • Furtki o szer. 1,0 m, producent Forpos. 

Parametry bramy:

 • Brama o szerokości 4 m, przesuwna, samonośna, Forpos. 
 • Napęd – Came.

Decyzja: zobaczyliśmy gdzieś podobne ogrodzenie i bardzo się nam spodobało. Pozostało jedynie znaleźć odpowiedni kolor kamienia i ludzi do jego ułoże­nia na tzw. dzikówkę. Podjęła się tego ekipa z Długiej Szlacheckiej. Murowanie trwało miesiąc.

Na całe ogrodzenie zużyliśmy dużą wywrotkę piaskowca, tzw. rynnę. Montaż i malowanie drewna wykonaliśmy sami. Jesteśmy zadowole­ni z ogrodzenia i poza dołożeniem kabla grzewczego pod bramą, nie chcemy niczego zmieniać.

Ogrodzenie z piaskowca i system bramowy - rady i przestrogi:

 • Miesiąc po wymurowaniu elemen­tów ogrodzenia, piaskowiec zaimpre­gnowaliśmy środkiem silikonowym SARSIL H-14/R. Kamień nie wy­maga powtórnego zabezpieczenia. Metalowe elementy pomalowaliśmy farbą Hammerite, a sztachety żelowym impregnatem Bondex. Po 6 latach konieczne było ponowne ich zabezpieczenie.

 • System bramowy sprawdził się. Dobrze, że wybraliśmy wersję prze­suwną i samonośną. Tylko w 2005 r. zdarzyły się nam drobne awarie, spowodowane nadmiarem śniegu w miejscu, gdzie chowa się brama w pozycji otwartej. Metalowy profil konstrukcji bramy jest z boku otwar­ty i nabiera śniegu przy przesuwaniu. Lepiej w tym miejscu zamknąć profil!

  Radzimy również zamontować mocniejszy, niż wynika to z ciężaru bramy, silnik oraz koniecznie ułożyć na całej długości pracy bramy kabel grzewczy. Serwis napędu należy wykonywać raz w roku, ale nam niekiedy zdarza się o tym zapomnieć. Na szczęście bez uszczerbku dla systemu.

  Napęd zamontowany jest przy przednich łożyskach nośnych. Znajduje się w kasetonie, zabezpieczającym przed kradzieżą. Warto go mieć chociażby dla odstraszenia, bo w rzeczywistości można go rozerwać łomem. Tyle że nie można tego zrobić bez hałasu. 
Przez bramę wjeżdża się do garażu (na wprost) i pod wiatę garażową

Ogrodzenie z piaskowca i system bramowy - koszty:

 • Kamień (około 20 m3) z transportem 5000 zł, ułożenie 5000 zł, impregnacja kamienia 500 zł. 
 • Stalowa konstrukcja bramy, furtek, przęseł 4500 zł. 
 • Sztachety 3500 zł (7 zł/szt.). 
 • Impregnacja sztachet – 15 l żelu barwiącego, 130 zł/puszka o poj. 2,5 l.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Jak walczyć z wykwitami na klinkierze?

Żeby skutecznie zapobiegać wykwitom na cegłach klinkierowych, należy najpierw poznać przyczynę ich powstawania. Osad na cegłach pojawia się wtedy, gdy w niepożądany sposób do wnętrza muru dostanie się woda. Brak skutecznej wentylacji ściany dodatkowo pogarsza sytuację.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x