Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Wrzosowe maty na ogrodzeniu

W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Chodziło o ochronę przed mrozem - mówią Wiesia i Arek - czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysto-gliniasty. 

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, betonowy o gł. 150 cm i szer. 26 cm, wystający 20 cm ponad ziemią. 
 • Słupki z metalu 7 x 7 cm, przy bramie murki o wys. 2,70 m, wzniesione z cegły ceramicznej otynkowanej marmolitem. 
 • Przęsła o wys. 1,5 i szer. 3 m, z metalowych kształtowników zabezpieczonych proszkowo (wzdłuż ulicy) i z siatki (między sąsiadami); 3 furtki o szerokości 1 m. 
 • Brama rozwieralna, dwuskrzydłowa 2 x 195 cm. 
 • Napęd z siłownikami FAAC, 280 do 400 kg/m. 

Decyzja: narożne ogrodzenie od strony drogi zaprojektowali autorzy projektu naszego domu. Reszta ogrodzenia już istniała, bo sąsiedzi wcześniej otoczyli swoje posesje siatką. Brama wjazdowa i furtka obudowane są murem o opływowych kształtach, nawiązujących do architektury domu.

Spójna jest również kolorystyka. Dobraliśmy proste elementy z metalu, zabezpieczone proszkowo, by nie trzeba ich było konserwować. Fundamenty i murki zbudowała ekipa budująca dom, a metalowe ogrodzenie wykonała na zamówienie firma z Piaseczna, która pracowała przy naszym dachu.

Mur przy wjeździe oraz maty na ogrodzeniu dają użytkownikom wrażenie większej prywatności Bramę, furtkę i śmietnik obudowano murkiem nawiązującym do kształtu domu

Rady i przestrogi:

 • W zachodnim narożniku postawiliśmy murek, z myślą o chronieniu ogrodu przed wiatrami, nawiewającymi z gruntowej drogi pył. W praktyce okazał się zbyt krótki. W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. I nie chodziło nam tylko o kurz.

  Przez ażurowe ogrodzenie do ogrodu wpadał mróz, który niemal co roku pasami wymrażał rośliny. Przesłona z mat pomogła. Użyliśmy mat wrzosowych, bo są długowieczne. Po zimie są pokryte kurzem, ale deszcze je świetnie myją.

  Podobnie dzieje się z tynkiem z marmolitu i proszkowo zabezpieczonymi częściami z metalu. Zdają egzamin w stu procentach. Ani razu nie konserwowaliśmy jeszcze ogrodzenia.
Elementy napędu (siłownik tubowy na skrzydle bramy) Wzdłuż drogi wykonano ogrodzenie z metalowych kształtowników
 • Mamy tylko zastrzeżenia co do wyboru rodzaju bramy i jej napędu. Obecnie zastosowalibyśmy bramę przesuwną, samonośną, chociaż musielibyśmy przebudować wjazd, bo długiego skrzydła nie ma gdzie schować. Mamy przesuwną bramę w domu w Karpaczu i działa lepiej niż dwuskrzydłowa. Kiedy wracamy do domu w zimie, po opadach śniegu, musimy zostawić samochód na drodze, pobiec po szufle i najpierw odśnieżyć podjazd.

  Siłowniki na skrzydłach bramy nie są w stanie pchać śniegu, zresztą nawet nie powinny. Poza tym moc napędu dobrano chyba "na styk", a warto mieć rezerwę mocy.

  Rok temu wymieniliśmy siłowniki na mocniejsze, ponieważ poprzednie nie były dostatecznie wydolne, kiedy temperatura spadała poniżej -15°C. Otwieranie trwało i trwało, jak na zwolnionym filmie. Musieliśmy wtedy przechodzić na otwieranie ręczne. Brama jest natomiast dostatecznie szeroka – bez problemu wjeżdża szambiarka o szerokości 2,5 m.
W zimie śnieg wokół bramy trzeba starannie uprzątać, aby nie obciążać siłowników Maty wrzosowe chronią ogród przed kurzem i mrozem
 • Nasz terier potrafił rozplatać zębami siatkę ogrodzeniową. Aby tego nie robił i nie uciekał przez dziury w ogrodzeniu, zamontowaliśmy dwa płaskowniki na dole siatki. Psy sąsiadów "chodziły" natomiast po jej oczkach do góry, pokonując ogrodzenie. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem ogrodzenia.

Koszty:

 • ogrodzenie metalowe 350 zł/m, 
 • mata wrzosowa o zaciemnieniu 50–60% i wym. 150 x 400 cm 79 zł/szt.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

System bramowy przesuwny i samonośny

System bramowy sprawdził się. Dobrze, że wybraliśmy wersję prze­suwną i samonośną. Tylko w 2005 r. zdarzyły się nam drobne awarie, spowodowane... - mówią Magda i Tomasz, członkowie Klubu Budujemy Dom.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x