Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej

Wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Wylewanie fundamentów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Furtka ma wygodną szerokość 1 m

Parametry działki: wymiary 18 x 100 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, o gł. 1 m, wzmocniony zbrojeniem poziomym. 
 • Słupki i podmurówka ze zbrojeniem pionowym w słupkach, wy­konane z cegły klinkierowej, przykryte cementowymi prefabrykowanymi dasz­kami. 
 • Przęsła od frontu z metalowego płaskownika i prętów zakończonych grotem, elementy o profilu zamkniętym; reszta ogrodze­nia z siatki. 
 • Furtka o szer. 1 m, z ryglem elektromagne­tycznym. 
 • Brama o szer. 4 m, rozwieralna, dwuskrzydłowa, rama skrzydeł z profilu zamkniętego, wzmocniona po przeciwnej stronie płaskowni­kiem. Bez napędu.

Decyzja: wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Ogrodzenie z siatki już zasta­liśmy. Wylewanie fundamen­tów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą.

Woleliśmy wymurować solidne słupki z klinkie­ru, bo ustabilizowanie stalowych słupków bywa problematyczne. Elementy metalowe sporządził według naszego projektu producent z Grabowa nad Pilicą. Brama jest rozwieralna i dwuskrzydłowa, ponieważ lokalizacja podjazdu i furtki oraz szerokość działki nie pozwalały na zastosowanie przesuwnej.

Szerokość działki i układ komunikacji uniemożliwił zamontowanie bramy przesuwnej Od frontu ogrodzenie zbudowano z klinkieru i metalu

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - rady i przestrogi:

 • Szerokość bramy (4 m) oraz cofnięcie jej w głąb działki umożliwia bezproblemowy wjazd samochodom ciężarowym o nośności 30 t. Celowo tak zaprojektowaliśmy bramę, by jej skrzydła poruszały się 8 cm ponad poziomem nawierzchni z kostki. Dzięki temu, nawet po intensywnych opadach śniegu, możemy łatwo otworzyć bramę.

  Na razie robimy to ręcznie, ale w przyszłości zamierzamy dołożyć do niej napęd. Dla napędu wysokie zawieszenie skrzydeł też jest korzystne, bo nie musi pchać śniegu. Podczas prac murarskich od razu przygotowaliśmy instalację elektryczną napędu bramy oraz domofonu przy furtce. Chcemy kupić wysokiej jakości napęd, więc woleliśmy ten zakup odłożyć na później i rozłożyć koszty.

  Przy dobo­rze szerokości furtki, zależało nam, by można było wygodnie poruszać się pieszo, rowerem i skuterem, wózkiem dzie­cięcym. Ma optymalne para­metry.

 • Do murowania elementów z klinkieru radzę zatrudniać tylko doświadczonego mu­rarza oraz obejrzeć kilka poprzednich jego realizacji – zwrócić uwagę na czystość wykonania i dokładne spo­inowanie. Nasz murarz nie był dostatecznie wprawny.

  Radzę również bezwzględnie wykorzystywać specjalne za­prawy do cegły klinkierowej. Nawet po jej zastosowaniu muszę po zimie usuwać białe wykwity, powstające na murkach. Na szczęście nie ma ich dużo. Do innych prac pielęgnacyjnych należy sma­rowanie zawiasów furtki i bramy oraz odnawianie powłoki lakierowanej na metalowych elementach ogrodzenia. Obecnie są dostępne trwałe lakiery, np. Hammerite. Wytrzymują długo, więc nie zakładam częstej konserwacji. 
Ogrodzenie harmonizuje z wykończeniem domu Resztę posesji otoczono siatką

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - koszty:

 • Cegła klinkierowa 2000 zł. 
 • Prefabrykaty betonowe 1000 zł. 
 • Robocizna – fundamenty i murowanie 3500 zł. 
 • Brama i furtka 2750 zł. 
 • Przęsła z metalu 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

myślę że do kosztów ogrodzenia powinieneś też dodać koszt zakupu napędu i jego montażu. w artykule nie ma tej pozycji dodanej ale taki napęd to wielka wygoda.

domiś

28 Sie 2013, 08:58

świetne ogrodzenie. sam przymierzam sie do ogrodzenia posesji i szukam fajnych pomysłów. myślę że coś z tych pomysłów wykorzystam. ile metrów ma w przybliżeniu to ogrodzenie żebym mógł ew. policzyć swoje koszta.

Gość: Bronek

22 Sie 2013, 09:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Brama wjazdowa niestandardowej długości

Czekałam miesiąc na zrealizowanie zamówienia, ponieważ skrzydło ma niestandardową długość. Na dodatek na działce zabrakło miejsca na typową przeciwwagę... - mówi Renata, czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Mała architektura ogrodowa firmy JONIEC

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC Kup produkty firmy JONIEC po okazyjnej cenie i stwórz niepowtarzalne aranżacje. Twój ogród nabierze nowego charakteru!
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski Do bogatej oferty ogrodzeń w katalogu WIŚNIOWSKI dołączył Garden - nowy system paneli kratowych, nie mający sobie równych pod względem ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x