Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ażurowe ogrodzenie - tradycyjne i tanie

Sporo zaoszczędziliśmy, budując ażurowe ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała... - mówią Kasia i Rysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie 10 lat temu.

Ażurowe ogrodzenie nie zasłania otoczenia działki

Wymiary działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • ze wszystkich stron wykonane z ocynkowanej siatki o wys. 1,5 m. 
 • Fundament liniowy o szer. 25 cm, średniej głębokości 0,6 m, wylany z betonu. 
 • Podmurówka z betonu o wys. do 30 cm. 
 • Słupki ze stalowych rur, wys. 1,65 m, rozstaw 2,5 m. 
 • Furtka o szer. 0,9 m, ze stali. 
 • Brama o szer. 4,5 m, ze stali, przesuwna, samonośna. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: ogrodzenie zbudowaliśmy samodzielnie. Murarze stawiali dom, a my, doglądając ich, grodziliśmy posesję. Nie mogliśmy biernie patrzeć, jak inni pracują. Zastosowaliśmy siatkę ocynkowaną z rolki.

Wybraliśmy tradycyjny i tani materiał, żeby maksymalnie zmniejszyć koszty ogrodzenia o długości aż 220 m. Ponadto chcieliśmy mieć je ażurowe i możliwie najbardziej zlewające się z otoczeniem, żeby widzieć zielone sąsiedztwo działki i nieproszonych gości. Ze względów bezpieczeństwa nie chcieliśmy żadnych murów ani parkanów. Wszyscy widzą nas, ale i my widzimy wszystkich.

Brama i furtka ze stali też są ażurowe. W poprzednim domu bramę wykonał fachowiec, a raczej pseudofachowiec. Wadliwie zamontował słupki, więc brama źle "chodziła". Spawy na stalowych kątownikach były brzydkie. W obecnym domu postanowiliśmy już nie ryzykować.

Kupiliśmy materiały w składzie z artykułami żelaznymi i wykonaliśmy je sami, bez fuszerki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ogrodzenia, bo zdaje egzamin pod względem użytkowym, jakościowym i estetycznym. Raz na 10 lat możemy zadać sobie trud i pomalować części ze stali.

Przęsło bramy ze stalowych kątowników o profilu otwartym 20 x 20 mm. Słupki mają przekrój 60 x 60 mm. Elementy zamknięto stalowymi kapturkami Przeciwwaga samonośnej przesuwnej bramy Brama wyposażona jest w napęd

Ażurowe ogrodzenie - rady i przestrogi:

 • Rysiek: Sporo zaoszczędziliśmy, budując ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała 4500 zł, w tym sama robocizna sięgnęła 2600 zł. Wykonanie bramy i furtki zajęło mi 2 tygodnie. Wylałem potężny betonowy postument o głębokości 1,3 m, długości 1,5 m, szerokości 0,4 m oraz starannie wyliczyłem ciężar przeciwwagi dla samonośnej bramy. Konstrukcja działa idealnie, a brama ma dobrą szerokość. Furtka mogłaby być jednak o 10 cm szersza.

 • Przed rozpoczęciem wykopów pod podmurówkę liniową zbiliśmy z desek i blachy szablon o długości 6 m. Tym samym usprawniliśmy wylewanie betonowych fundamentów z użyciem betoniarki. Słupki, bramę i furtkę zabezpieczyliśmy antykorozyjną gruntoemalią. Pomalowaliśmy je dwoma warstwami farby, żeby zwiększyć jej trwałość. Opłaciło się! Nadal nie wymagają konserwacji.

  Na ocynkowanej siatce dopiero niedawno w paru miejscach pojawiła się rdza. Pomalujemy ją więc dopiero teraz i spodziewamy się, że bez konserwacji przetrwa kolejne 10 lat. Celowo nie naciągnęliśmy siatki u góry stalową linką – dzięki temu trudniej się po niej wspiąć, a spadające gałęzie pobliskich drzew tylko miejscowo ją odginają.

 • Przez kilka lat otwieraliśmy bramę ręcznie. W 2007 r. kupiliśmy napęd, ponieważ w okolicy zaczęto ludziom kraść samochody, w momencie kiedy byli zajęci obsługą bramy. Wybraliśmy markowy napęd. Obsługujemy go dwukanałowym pilotem, który reguluje również bramę w garażu. Monter po zakończeniu pracy namówił nas, żeby rozwiercić śruby, przytrzymujące obudowę napędu. I na szczęście to zrobił! Wkrótce próbowano go ukraść. Złodzieje przecięli siatkę, ale nie udało im się wyjąć napędu.

Ażurowe ogrodzenie - koszty:

 • Ogrodzenie około 10 000 zł. 
 • Brama i furtka 3000 zł. 
 • Napęd 1850 zł.
Furtka o szer. 90 cm Na stalowych słupkach rozciągnięto ocynkowaną siatkę

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-10-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z klinkieru za 40 000 zł

Dopiero rok temu kupiłem przez internet napęd do bramy. Podczas doboru modelu zdałem się na doświadczenie sprzedawcy, ale pomylił się o jedno „oczko”. Skutkuje to tym, że... - mówi Grzegorz, czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x