Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ażurowe ogrodzenie - tradycyjne i tanie

Sporo zaoszczędziliśmy, budując ażurowe ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała... - mówią Kasia i Rysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie 10 lat temu.

Ażurowe ogrodzenie nie zasłania otoczenia działki

Wymiary działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • ze wszystkich stron wykonane z ocynkowanej siatki o wys. 1,5 m. 
 • Fundament liniowy o szer. 25 cm, średniej głębokości 0,6 m, wylany z betonu. 
 • Podmurówka z betonu o wys. do 30 cm. 
 • Słupki ze stalowych rur, wys. 1,65 m, rozstaw 2,5 m. 
 • Furtka o szer. 0,9 m, ze stali. 
 • Brama o szer. 4,5 m, ze stali, przesuwna, samonośna. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: ogrodzenie zbudowaliśmy samodzielnie. Murarze stawiali dom, a my, doglądając ich, grodziliśmy posesję. Nie mogliśmy biernie patrzeć, jak inni pracują. Zastosowaliśmy siatkę ocynkowaną z rolki.

Wybraliśmy tradycyjny i tani materiał, żeby maksymalnie zmniejszyć koszty ogrodzenia o długości aż 220 m. Ponadto chcieliśmy mieć je ażurowe i możliwie najbardziej zlewające się z otoczeniem, żeby widzieć zielone sąsiedztwo działki i nieproszonych gości. Ze względów bezpieczeństwa nie chcieliśmy żadnych murów ani parkanów. Wszyscy widzą nas, ale i my widzimy wszystkich.

Brama i furtka ze stali też są ażurowe. W poprzednim domu bramę wykonał fachowiec, a raczej pseudofachowiec. Wadliwie zamontował słupki, więc brama źle "chodziła". Spawy na stalowych kątownikach były brzydkie. W obecnym domu postanowiliśmy już nie ryzykować.

Kupiliśmy materiały w składzie z artykułami żelaznymi i wykonaliśmy je sami, bez fuszerki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ogrodzenia, bo zdaje egzamin pod względem użytkowym, jakościowym i estetycznym. Raz na 10 lat możemy zadać sobie trud i pomalować części ze stali.

Przęsło bramy ze stalowych kątowników o profilu otwartym 20 x 20 mm. Słupki mają przekrój 60 x 60 mm. Elementy zamknięto stalowymi kapturkami Przeciwwaga samonośnej przesuwnej bramy Brama wyposażona jest w napęd

Ażurowe ogrodzenie - rady i przestrogi:

 • Rysiek: Sporo zaoszczędziliśmy, budując ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała 4500 zł, w tym sama robocizna sięgnęła 2600 zł. Wykonanie bramy i furtki zajęło mi 2 tygodnie. Wylałem potężny betonowy postument o głębokości 1,3 m, długości 1,5 m, szerokości 0,4 m oraz starannie wyliczyłem ciężar przeciwwagi dla samonośnej bramy. Konstrukcja działa idealnie, a brama ma dobrą szerokość. Furtka mogłaby być jednak o 10 cm szersza.

 • Przed rozpoczęciem wykopów pod podmurówkę liniową zbiliśmy z desek i blachy szablon o długości 6 m. Tym samym usprawniliśmy wylewanie betonowych fundamentów z użyciem betoniarki. Słupki, bramę i furtkę zabezpieczyliśmy antykorozyjną gruntoemalią. Pomalowaliśmy je dwoma warstwami farby, żeby zwiększyć jej trwałość. Opłaciło się! Nadal nie wymagają konserwacji.

  Na ocynkowanej siatce dopiero niedawno w paru miejscach pojawiła się rdza. Pomalujemy ją więc dopiero teraz i spodziewamy się, że bez konserwacji przetrwa kolejne 10 lat. Celowo nie naciągnęliśmy siatki u góry stalową linką – dzięki temu trudniej się po niej wspiąć, a spadające gałęzie pobliskich drzew tylko miejscowo ją odginają.

 • Przez kilka lat otwieraliśmy bramę ręcznie. W 2007 r. kupiliśmy napęd, ponieważ w okolicy zaczęto ludziom kraść samochody, w momencie kiedy byli zajęci obsługą bramy. Wybraliśmy markowy napęd. Obsługujemy go dwukanałowym pilotem, który reguluje również bramę w garażu. Monter po zakończeniu pracy namówił nas, żeby rozwiercić śruby, przytrzymujące obudowę napędu. I na szczęście to zrobił! Wkrótce próbowano go ukraść. Złodzieje przecięli siatkę, ale nie udało im się wyjąć napędu.

Ażurowe ogrodzenie - koszty:

 • Ogrodzenie około 10 000 zł. 
 • Brama i furtka 3000 zł. 
 • Napęd 1850 zł.
Furtka o szer. 90 cm Na stalowych słupkach rozciągnięto ocynkowaną siatkę

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-10-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z klinkieru za 40 000 zł

Dopiero rok temu kupiłem przez internet napęd do bramy. Podczas doboru modelu zdałem się na doświadczenie sprzedawcy, ale pomylił się o jedno „oczko”. Skutkuje to tym, że... - mówi Grzegorz, czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x