Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z betonu - reprezentacyjne i trwałe

Zależało mi na trwałym i reprezentacyjnym ogrodzeniu, nie wymagającym konserwacji. Chciałam je raz dobrze postawić i już nie wracać do tego tematu. - mówi Agnieszka, czytelniczka Budujemy Dom, która budowała ogrodzenie w 2012 r.

Ogrodzenie od frontu wzniesiono z pustaków, jednostronne łupanych o wym. 390 x 190 x 198 mm

Wymiary działki: 24,5 x 41 m.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu dł. 24,5 m, wys. 1,6 m, wykonane z gotowych betonowych elementów i stalowych kątowników; z pozostałych 3 stron tradycyjne ogrodzenie z ocynkowanej siatki na słupkach. 
 • Fundament liniowy o gł. 0,6 m. i szer. 40 cm. 
 • Podmurówka na froncie o wys. dwóch gotowych elementów. 
 • Słupki do siatki rozstaw 3 m. 
 • Furtki ze stali, jedna o szer. 0,9 m oraz 3 furtki do śmietnika i wiaty, szer. 0,8 m. 
 • Brama o szer. 4,8 m, ze stali, przesuwna, samonośna. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: zależało mi na trwałym i reprezentacyjnym ogrodzeniu, nie wymagającym konserwacji. Chciałam je raz dobrze postawić i już nie wracać do tego tematu.

Spodobały mi się dwa ogrodzenia z gotowych elementów, a ponieważ jestem dociekliwa, dopytałam właścicieli, co to za materiał i jak się sprawdza. Opinie były dobre. Zastosowałam więc podobne elementy z betonu, bo pasują do bryły mojego nowego domu i są nowoczesnym trwałym produktem.

Mieszkam przy gruntowej kurzącej się drodze, więc zależało mi na możliwości umycia ogrodzenia myjką ciśnieniową. Ogrodzenie jest celowo niewysokie, ponieważ chcę, by sąsiedzi widzieli, co dzieje się na mojej działce. To najlepszy monitoring posesji. Ja również chcę mieć kontakt z otoczeniem domu.

Trzy pozostałe boki działki ogrodzone są ocynkowaną siatką Napęd do bramy

Ogrodzenie z betonu - rady i przestrogi:

 • Przedstawiciel firmy zmierzył działkę, wyliczył dokładną ilość elementów i skonfigurował z nich murowane części. Czekałam 2 tygodnie na ich wyprodukowanie, pod moje konkretne zapotrzebowanie. Precyzyjne obliczenia elementów są ważne, bo firma nie uznaje zwrotu materiału. I odwrotnie, gdy jakiegoś zabraknie, budowa staje do momentu jego wytworzenia.

  Zrezygnowałam z jednospadowych czap do zwieńczenia słupków, murków, podmurówki. Wolałam zaczekać aż rok na wdrożenie do produkcji ładniejszych, moim zdaniem, czap dwuspadowych. Ponieważ elementy, wykonane w technologii wibroprasowania betonu, mają dożywotnią gwarancję i można je myć myjką ciśnieniową, we frontalnym narożniku posesji zleciłam zbudowanie z nich również wiaty gospodarczej ze śmietnikiem i drewutnią o wymiarach 1,8 x 3,5 m.

  Po pierwszym roku użytkowania umyłam ogrodzenie z betonu i zaimpregnowałam je szkłem wodnym. Polecam, bo porowata powierzchnia ogrodzenia z betonu mniej się teraz brudzi.

 • Żeby frontalne ogrodzenie nie wyglądało zbyt masywnie, zamówiłam u okolicznego ślusarza ażurowe przęsła z certyfikowanej stali. Pomalowałam je antykorozyjną farbą w czarnym kolorze. Dach domu pokryłam dachówką w grafitowym kolorze, dlatego ogrodzenie zbudowałam z jednostronnie łupanych elementów z szarego betonu

 • Jestem zadowolona z funkcjonalności samonośnej, przesuwnej bramy z napędem. Cofnęłam ją o 1,8 m w głąb działki, więc wygodniej się w nią wjeżdża. Gorzej sprawuje się jedynie napęd, a raczej pilot sterujący. Działa tylko w bardzo bliskiej odległości od celu. Muszę podejść, albo podjechać samochodem pod samą bramę, żeby się uruchomiła. To uciążliwe i szybko muszę to zmienić. Monter zabezpieczył napęd przed kradzieżą, co w mojej okolicy jest konieczne.
Z takich samych pustaków zbudowano gospodarczą wiatę ze śmietnikiem Brama wykonana na zamówienie ma wygodną szerokość 4,80 m

Ogrodzenie z betonu - koszty:

 • Ogrodzenie i wiata z betonowych elementów – 5500 zł, 
 • materiał na przęsła ze stali, bramę i furtkę 1800 zł, 
 • robocizna ślusarza 3600 zł, 
 • napęd 1600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-10-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ażurowe ogrodzenie - tradycyjne i tanie

Sporo zaoszczędziliśmy, budując ażurowe ogrodzenie sami. W 2010 r. pijany kierowca "skosił" rozpędzonym samochodem 30 m naszego ogrodzenia z siatki. Naprawa, łącznie z wylaniem nowych fundamentów, kosztowała... - mówią Kasia i Rysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie 10 lat temu.

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x