Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5–0,8 m, żeby wjazd był komfortowy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2012 r.

Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna
Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu o dł. 25 m i wys. 1,7 m, wykonane z cegły klinkierowej oraz sztachet z drewna sosnowego
 • Reszta ogrodzenia z ocynkowanej siatki, rozpiętej na stalowych słupkach. 
 • Fundament – front o gł. 70 cm i szer. 40 cm, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta o gł. 30 cm, pod słupkami 60 cm, wylewany, liniowy. 
 • Podmurówka – z betonu i klinkieru (front). 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, w wiacie 4 furtki o szer. 1 m.
 • Brama – o szer. 4 m, przesuwna, samonośna, na razie bez napędu.

Decyzja: po budowie domu zdecydowałem się zamknąć posesję, od strony cichej ulicy, solidnym zwartym ogrodzeniem. Sięga 1,6 m, bo nie chciałem, żeby było zbyt wysokie. Wybrałem klinkier i sztachety, bo pasują do stylu domu i okolicy. Wolałem połączyć klinkier z naturalnym przyjaznym drewnem, a nie z metalem, chociaż będzie ono wymagało regularnej konserwacji. Jest ładniejsze, niż stal.

Ponieważ zależało mi na solidnym ogrodzeniu na lata, kupiłem wysezonowane i zabezpieczone ciśnieniowo sztachety sosnowe. Dodatkowo pomalowałem je dwukrotnie barwioną lazurą do drewna. Z tych samych materiałów od razu postawiłem małą zadaszoną wiatę gospodarczą. Stoi prostopadle do ogrodzenia i ma 3 boksy – ten przy ulicy to śmietnik, pośrodku suszy się drewno do kominka, od strony ogrodu składuję sprzęt ogrodniczy.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - rady i przestrogi:

 • Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
  Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
  Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5–0,8 m, żeby wjazd był komfortowy. Ze względów praktycznych i z braku miejsca przed garażem wybrałem bramę przesuwną.

  Dla modelu samonośnego wymagana jest odpowiednio długa przeciwwaga, i właśnie dla niej brakowało przestrzeni w narożniku działki. Po fakcie pomyślałem, że trzeba było skonstruować przeciwwagę w innym kształcie, niż standardowy, nawet jeśli koszt jej wykonania jest wyższy. W przyszłości nie popełnię już takiego błędu.

  Natomiast znakomicie sprawdza się wiata. Uporządkowała funkcje gospodarcze na działce. Od strony drogi zapewniłem służbom wywożącym śmieci wejście do śmietnika przez szeroką furtkę, natomiast reszcie posesji – bezpieczeństwo, montując w furtce od strony ogrodu odpowiednią gałko-klamkę z zamkiem.

 • Budując ogrodzenie obecnie, zastosowałbym, zamiast siatki z rolki, gotowe panele z drutu ocynkowanego i zabezpieczonego proszkowo i już nie wylewałbym w głębi działki fundamentu liniowego. Prefabrykowane panele i podwalina z desek betonowych wyglądają nowocześniej, niż tradycyjna siatka. Nie potrzebują też konserwacji. Konserwację sztachet na ogrodzeniu frontowym będę prowadził co 3–4 lata.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - koszty:

 • frontowe – z wiatą gospodarczą, bez robocizny, 20 000 zł.
 • Pozostałe – 5000 zł.
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-10-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC®
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC® Jeśli jesteś na etapie planowania ogrodzenia lub szukasz inspiracji, jak stworzyć trwałe i efektowne ogrodzenie, to zachęcamy do zapoznania ...
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto Kolekcja Libet Completto to bogata oferta elementów uzupełniających, które pozwalają stworzyć spójną aranżację ogrodową, starannie ...
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...

Napęd do bramy przesuwnej - jak prawidłowo dobrać?

Odpowiedź eksperta: Pierwszym, najważniejszym elementem gwarantującym poprawne i długotrwałe działanie urządzenia jest jego dobór. Większość producentów określa przynależność danego napędu względem wagi bramy. Prawidłowy dobór urządzenia obarczony powinien być dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego bramy (szczególnie w przypadku bram używanych).

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze