Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5–0,8 m, żeby wjazd był komfortowy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2012 r.

Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna
Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu o dł. 25 m i wys. 1,7 m, wykonane z cegły klinkierowej oraz sztachet z drewna sosnowego
 • Reszta ogrodzenia z ocynkowanej siatki, rozpiętej na stalowych słupkach. 
 • Fundament – front o gł. 70 cm i szer. 40 cm, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta o gł. 30 cm, pod słupkami 60 cm, wylewany, liniowy. 
 • Podmurówka – z betonu i klinkieru (front). 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, w wiacie 4 furtki o szer. 1 m.
 • Brama – o szer. 4 m, przesuwna, samonośna, na razie bez napędu.

Decyzja: po budowie domu zdecydowałem się zamknąć posesję, od strony cichej ulicy, solidnym zwartym ogrodzeniem. Sięga 1,6 m, bo nie chciałem, żeby było zbyt wysokie. Wybrałem klinkier i sztachety, bo pasują do stylu domu i okolicy. Wolałem połączyć klinkier z naturalnym przyjaznym drewnem, a nie z metalem, chociaż będzie ono wymagało regularnej konserwacji. Jest ładniejsze, niż stal.

Ponieważ zależało mi na solidnym ogrodzeniu na lata, kupiłem wysezonowane i zabezpieczone ciśnieniowo sztachety sosnowe. Dodatkowo pomalowałem je dwukrotnie barwioną lazurą do drewna. Z tych samych materiałów od razu postawiłem małą zadaszoną wiatę gospodarczą. Stoi prostopadle do ogrodzenia i ma 3 boksy – ten przy ulicy to śmietnik, pośrodku suszy się drewno do kominka, od strony ogrodu składuję sprzęt ogrodniczy.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - rady i przestrogi:

 • Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
  Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
  Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5–0,8 m, żeby wjazd był komfortowy. Ze względów praktycznych i z braku miejsca przed garażem wybrałem bramę przesuwną.

  Dla modelu samonośnego wymagana jest odpowiednio długa przeciwwaga, i właśnie dla niej brakowało przestrzeni w narożniku działki. Po fakcie pomyślałem, że trzeba było skonstruować przeciwwagę w innym kształcie, niż standardowy, nawet jeśli koszt jej wykonania jest wyższy. W przyszłości nie popełnię już takiego błędu.

  Natomiast znakomicie sprawdza się wiata. Uporządkowała funkcje gospodarcze na działce. Od strony drogi zapewniłem służbom wywożącym śmieci wejście do śmietnika przez szeroką furtkę, natomiast reszcie posesji – bezpieczeństwo, montując w furtce od strony ogrodu odpowiednią gałko-klamkę z zamkiem.

 • Budując ogrodzenie obecnie, zastosowałbym, zamiast siatki z rolki, gotowe panele z drutu ocynkowanego i zabezpieczonego proszkowo i już nie wylewałbym w głębi działki fundamentu liniowego. Prefabrykowane panele i podwalina z desek betonowych wyglądają nowocześniej, niż tradycyjna siatka. Nie potrzebują też konserwacji. Konserwację sztachet na ogrodzeniu frontowym będę prowadził co 3–4 lata.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - koszty:

 • frontowe – z wiatą gospodarczą, bez robocizny, 20 000 zł.
 • Pozostałe – 5000 zł.
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-10-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Napęd do bramy przesuwnej - jak prawidłowo dobrać?

Odpowiedź eksperta: Pierwszym, najważniejszym elementem gwarantującym poprawne i długotrwałe działanie urządzenia jest jego dobór. Większość producentów określa przynależność danego napędu względem wagi bramy. Prawidłowy dobór urządzenia obarczony powinien być dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego bramy (szczególnie w przypadku bram używanych).

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x