Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu o dł. 28 m i wys. 1,65 m, z prefabrykowanych kształtek betonowych oraz z elementów ze stali (ocynkowanej ogniowo i polakierowanej proszkowo), przęsła o wym. 2,5 x 1,25 m. 
 • Reszta ogrodzenia – z gotowych słupków i paneli z ocynkowanych prętów o gr. 4 mm. 
 • Fundament – front o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki.

Podmurówka:

 • Od frontu z betonu i kształtek betonowych. 
 • Reszta – prefabrykowane elementy podwalinowe z betonu o wys. 20 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1,15 m, z elektrozaczepem i domofonem; do śmietnika o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 4,3 m, dwuskrzydłowa, z napędem.

Decyzja: nie chcieliśmy budować tradycyjnego ogrodzenia z cegły klinkierowej, bo nie pasuje do nowoczesnej bryły naszego domu. Myśleliśmy o otynkowanych murkach, ale obawialiśmy się, że nie będą praktyczne w późniejszym użytkowaniu – szybko się zabrudzą od pyłu z drogi i trudno będzie je czyścić. Wybraliśmy prefabrykowane elementy z betonu, imitujące łupany granit. Wyglądają solidnie, ale nowocześnie i można je myć myjką ciśnieniową.

Staraliśmy się ograniczyć koszty ogradzania działki o wym. 28 x 33 m, wkładając w nie samodzielną pracę. Oboje jesteśmy inżynierami, więc mamy pojęcie o projektowaniu i budowie ogrodzeń. Sami zaprojektowaliśmy w programie Autocad wielkość murków i słupków oraz układ elementów ze stali.

Koniecznie chcieliśmy mieć przęsła ze stali ocynkowanej i polakierowanej proszkowo, ale w sprzedaży nie znaleźliśmy wyrobów z takiego materiału i w takim układzie. Podobne panele, o dobrej jakości u renomowanych producentów, były bardzo drogie. Natomiast drobni producenci pracują na stali nieocynkowanej, doradzając jej dwukrotne malowanie farbą do metalu. Technologicznie i jakościowo nie spełniały naszych oczekiwań.

Skoro wkładaliśmy dużo własnej pracy, chcieliśmy mieć w reprezentacyjnej części działki ładne i niesztampowe ogrodzenie, które nie potrzebuje konserwacji. Z naszego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka
Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - rady i przestrogi:

 • Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Magda: to ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki, więc rozlokowałam szczeble w odległości 7 cm od siebie. Sprawdzałam inne ustawienia szczebli, ale panele prezentowały się zbyt masywnie. Ogrodzenie jest lekkie i dostatecznie przejrzyste.

 • Konrad: fundamenty i podmurówkę z betonu na froncie wylewałem z pomocą lokalnych robotników. Razem stawialiśmy słupki i murki z betonowych kształtek. Panele przeznaczone na front działki, spawałem z teściem z kształtowników stalowych o wym. 2,5 x 4 cm, które kupiłem w składzie stali. Słupki 60 x 60 mm wykonaliśmy ze stali o gr. 3 mm, przęsła – ze stali o gr. 2 mm. Trwało to tydzień.

  Zawiozłem je potem do cynkowni, gdzie je ocynkowano ogniowo, a następnie polakierowano proszkowo. Przygotowanie paneli wymagało sporo wysiłku i czasu, ale za to mam pewność, że są solidne i nie zardzewieją. Na samych elementach stalowych zaoszczędziłem w porównaniu z kupnymi (od renomowanego producenta) ok. 16 000 zł.

  Wykonanie na froncie fundamentów i murków zajęło 2 dni. Montaż frontowych elementów ze stali – 1 dzień. Reszta ogrodzenia zabrała 144 roboczogodziny.

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - koszty:

 • Od frontu 15 870 zł. 
 • Reszta 8407 zł. 
 • Front – podmurówka, kształtki betonowe 6000 zł, stal 3000 zł, cynkowanie ogniowe 1000 zł, malowanie proszkowe 1000 zł, napęd do bramy 2200 zł. 
 • Reszta ogrodzenia – materiały 5000 zł. 
 • Robocizna – 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-10-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Ogrodzenie z cegły klinkierowej oraz elementów stalowych za 34 000 zł

Jestem zadowolony z eleganckiego i solidnego ogrodzenia na froncie, lecz nie wiem, czy ponownie wybrałbym identyczne. Jakość, trwałość, estetyka mają wysoką cenę! - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x