Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

Odpowiedź eksperta: Każdy materiał, nie tylko metal, narażony na wpływ czynników atmosferycznych, musimy konserwować. Żeliwne i stalowe elementy ogrodzenia należy odnawiać mniej więcej co pięć lat.

W przypadku już istniejącej rdzy, najważniejsze jest jej usunięcie. Na początku pozbywamy się starej farby i rdzy przy pomocy szpachelki. Jeżeli rdza jest w formie nalotu, to najprościej użyć preparatu odrdzewiającego. Jeśli warstwa rdzy jest gruba i trwała, usuwamy ją przy pomocy wiertarki z nałożoną końcówką w formie drucianej szczotki. A w miejscach, gdzie wiertarką nie da się do nich dotrzeć – stosujemy zwykłą drucianą szczotkę lub papier ścierny.

Silnie skorodowaną powierzchnię można wyczyścić szlifierką kątową. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić za bardzo metalu. Przed malowaniem, element ma być suchy i czysty, dlatego przemywa się go rozpuszczalnikiem, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Prace malarskie najlepiej przeprowadzić przy suchej, bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogodzie. Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Chroni ona przed powstawaniem rdzy, jak również likwiduje jej mikroskopijne pozostałości. Zwiększa też przyczepność oraz zmniejsza zużycie środka w kolejnych warstwach. Dostępne są także wyroby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają zastosowania podkładu gruntującego.

Do nanoszenia wykorzystuje się pędzel bądź wałek. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu miejsc, gdzie farba może skapywać. Dlatego do ogrodzenia warto wybrać produkt, który ma gęstą konsystencję i dzięki temu mniej rozchlapuje się podczas aplikowania.

Elementy żelbetowe (oraz ogrodzenia stalowe) możemy zabezpieczyć farbami poliuretanowymi, przeznaczonymi do tego typu materiału lub chlorokauczukowymi – również do stali i powierzchni stalowych ocynkowanych, albo alkidowymi (ftalowymi), które można stosować na wszystkie rodzaje metali. Preparaty te tworzą na powierzchni trwałą powłokę odporną na działanie wilgoci, promieni UV, tłuszczów, wysokiej i niskiej temperatury.

Zaleca się dobierać produkty tej samej firmy na kolejne warstwy ochronne, z racji gwarancji ich dobrego połączenia.

Wszystkie prace powinno się wykonywać w masce oraz okularach ochronnych (szczególnie w czasie szlifowania) ze względu na wydzielanie się pyłu i trujących związków.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2015-03-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

topowe produkty

Mała architektura ogrodowa firmy JONIEC

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC Kup produkty firmy JONIEC po okazyjnej cenie i stwórz niepowtarzalne aranżacje. Twój ogród nabierze nowego charakteru!
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x