Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

Odpowiedź eksperta: Każdy materiał, nie tylko metal, narażony na wpływ czynników atmosferycznych, musimy konserwować. Żeliwne i stalowe elementy ogrodzenia należy odnawiać mniej więcej co pięć lat.

W przypadku już istniejącej rdzy, najważniejsze jest jej usunięcie. Na początku pozbywamy się starej farby i rdzy przy pomocy szpachelki. Jeżeli rdza jest w formie nalotu, to najprościej użyć preparatu odrdzewiającego. Jeśli warstwa rdzy jest gruba i trwała, usuwamy ją przy pomocy wiertarki z nałożoną końcówką w formie drucianej szczotki. A w miejscach, gdzie wiertarką nie da się do nich dotrzeć – stosujemy zwykłą drucianą szczotkę lub papier ścierny.

Silnie skorodowaną powierzchnię można wyczyścić szlifierką kątową. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić za bardzo metalu. Przed malowaniem, element ma być suchy i czysty, dlatego przemywa się go rozpuszczalnikiem, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Prace malarskie najlepiej przeprowadzić przy suchej, bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogodzie. Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Chroni ona przed powstawaniem rdzy, jak również likwiduje jej mikroskopijne pozostałości. Zwiększa też przyczepność oraz zmniejsza zużycie środka w kolejnych warstwach. Dostępne są także wyroby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają zastosowania podkładu gruntującego.

Do nanoszenia wykorzystuje się pędzel bądź wałek. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu miejsc, gdzie farba może skapywać. Dlatego do ogrodzenia warto wybrać produkt, który ma gęstą konsystencję i dzięki temu mniej rozchlapuje się podczas aplikowania.

Elementy żelbetowe (oraz ogrodzenia stalowe) możemy zabezpieczyć farbami poliuretanowymi, przeznaczonymi do tego typu materiału lub chlorokauczukowymi – również do stali i powierzchni stalowych ocynkowanych, albo alkidowymi (ftalowymi), które można stosować na wszystkie rodzaje metali. Preparaty te tworzą na powierzchni trwałą powłokę odporną na działanie wilgoci, promieni UV, tłuszczów, wysokiej i niskiej temperatury.

Zaleca się dobierać produkty tej samej firmy na kolejne warstwy ochronne, z racji gwarancji ich dobrego połączenia.

Wszystkie prace powinno się wykonywać w masce oraz okularach ochronnych (szczególnie w czasie szlifowania) ze względu na wydzielanie się pyłu i trujących związków.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2015-03-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x