Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

Odpowiedź eksperta: Każdy materiał, nie tylko metal, narażony na wpływ czynników atmosferycznych, musimy konserwować. Żeliwne i stalowe elementy ogrodzenia należy odnawiać mniej więcej co pięć lat.

W przypadku już istniejącej rdzy, najważniejsze jest jej usunięcie. Na początku pozbywamy się starej farby i rdzy przy pomocy szpachelki. Jeżeli rdza jest w formie nalotu, to najprościej użyć preparatu odrdzewiającego. Jeśli warstwa rdzy jest gruba i trwała, usuwamy ją przy pomocy wiertarki z nałożoną końcówką w formie drucianej szczotki. A w miejscach, gdzie wiertarką nie da się do nich dotrzeć – stosujemy zwykłą drucianą szczotkę lub papier ścierny.

Silnie skorodowaną powierzchnię można wyczyścić szlifierką kątową. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić za bardzo metalu. Przed malowaniem, element ma być suchy i czysty, dlatego przemywa się go rozpuszczalnikiem, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Prace malarskie najlepiej przeprowadzić przy suchej, bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogodzie. Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Chroni ona przed powstawaniem rdzy, jak również likwiduje jej mikroskopijne pozostałości. Zwiększa też przyczepność oraz zmniejsza zużycie środka w kolejnych warstwach. Dostępne są także wyroby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają zastosowania podkładu gruntującego.

Do nanoszenia wykorzystuje się pędzel bądź wałek. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu miejsc, gdzie farba może skapywać. Dlatego do ogrodzenia warto wybrać produkt, który ma gęstą konsystencję i dzięki temu mniej rozchlapuje się podczas aplikowania.

Elementy żelbetowe (oraz ogrodzenia stalowe) możemy zabezpieczyć farbami poliuretanowymi, przeznaczonymi do tego typu materiału lub chlorokauczukowymi – również do stali i powierzchni stalowych ocynkowanych, albo alkidowymi (ftalowymi), które można stosować na wszystkie rodzaje metali. Preparaty te tworzą na powierzchni trwałą powłokę odporną na działanie wilgoci, promieni UV, tłuszczów, wysokiej i niskiej temperatury.

Zaleca się dobierać produkty tej samej firmy na kolejne warstwy ochronne, z racji gwarancji ich dobrego połączenia.

Wszystkie prace powinno się wykonywać w masce oraz okularach ochronnych (szczególnie w czasie szlifowania) ze względu na wydzielanie się pyłu i trujących związków.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2015-03-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x