Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie na lata

Ogrodzenie wydziela naszą posesję i w pewnym stopniu odgradza nas przed światem zewnętrznym. Powinno być więc trwałe, ale przede wszystkim estetyczne. Na szczęście możliwości rozwiązań jest dużo, chociaż w dowolności są pewne granice narzucone przepisami.

Tagi: beton, drewno

Słupki i przęsła

Na większość ogrodzeń zbudowana jest ze słupków połączonych przęsłami lub siatką. Aby ogrodzenie się nie przewróciło, wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami. Warto jednak pod całością wykonać podmurówkę, choćby po to, żeby nasz pies nie mógł zrobić pod nim wykopu.

Słupki mogą być metalowe (najczęściej stal lub aluminium), drewniane, z PVC, betonowe lub murowane - z cegieł, bloczków bądź naturalnego kamienia. Słupki narożne muszą być wzmocnione ukośnymi podporami.

Przęsła również mogą być metalowe, drewniane, z PVC lub betonowe. Spotkać można też wypełnienia murowane z kształtek ceramicznych lub silikatowych.

Siatka
Siatka ogrodzeniowa
(fot. Betafence)

Siatka jest bardzo popularna przede wszystkim z powodu atrakcyjnej ceny. Produkowana jest jako splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm, a sprzedawana jest w zwojach długości 15 oraz 25 m i wysokości 1-4 m.

Siatka może być tylko ocynkowana - tę trzeba malować co kilka lat, lakierowana proszkowo albo powlekana tworzywem w różnych kolorach (najczęściej zielona, biała, niebieska).

Taką powłoką może być PVC lub poliester. Siatka powlekana jest znacznie trwalsza i nie wymaga odnawiania, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie.

Siatkę montuje się do słupków - stalowych lub betonowych. Po wykonaniu całego ogrodzenia siatkę należy naciągnąć. W tym celu, w górnym rzędzie oczek umieszcza się linkę stalową, którą napręża się przy pomocy tzw. napinaczy (niektóre można pozostawić na słupkach, dzięki czemu słabnący naciąg siatki można poprawiać w dowolnej chwili).

Ogrodzenia z metalu

Ogrodzenie kute
Ogrodzenie kute (fot. Elestra)
Ogrodzenie z aluminium
 Ogrodzenie z aluminium
(fot. Fences Factory)

Przęsła stalowe zbudowane są z pionowych prętów lub płaskowników, połączonych u dołu i u góry poprzeczkami. Mogą być w górnej części wygięte lub ozdobnie zwieńczone.

Pręty mogą być też łączone w kratę o dużych, prostokątnych oczkach. Panele robi się również ze spawanej punktowo siatki, ujętej w ramy z kątownika.

Stal jest cynkowana i powlekana tworzywem lub lakierowana proszkowo, najczęściej w kolorach zielonym, niebieskim, białym i czerwonym. Przęsła mają wysokość 60-240 cm i szerokość ok. 2,5 m.

Panele są mocowane do słupków śrubami, obejmami, albo w bruzdach czy zaczepach znajdujących się w słupkach. Technologia montażu jest ustalona przez producenta dla konkretnego typu płotu.

Duża jest też oferta ogrodzeń aluminiowych i ze stopu aluminium z cynkiem. Profile najczęściej imitują sztachety, a ogrodzenie takie jest trwałe i nie ulega korozji.

Ogrodzenia z drewna

Ogrodzenie z drewna
Ogrodzenie z drewna (fot. Dombal)

W handlu są dostępne gotowe sztachety , które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie wyfrezowane. Kupuje się też panele ogrodzeniowe - poszczególne segmenty mogą mieć górną krawędź równą bądź wyciętą łukowo.

Płoty sztachetowe mają wysokość 80-190 cm. Szerokość przęseł waha się od 100 do 180 cm.

Drewno musi być zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Najlepiej kupić materiał impregnowany ciśnieniowo. Najczęściej ma on wtedy charakterystyczny, zielony kolor, choć są też impregnaty dające barwę brązową.

Impregnować można też samemu, metodą zanurzeniową. Trzeba w tym celu wykopać rów, wyłożyć go grubą folią i wypełnić wodnym roztworem impregnatu, tak aby cały element był zanurzony.

Oprócz niezbędnej w przypadku drewna impregnacji, ogrodzenie można pomalować farbą kryjącą, transparentną lub bejcą. Przedłuża to jego żywotność.

Można kupić także zewnętrzne farby do drewna z dodatkiem wosku i oleju. Pomalowane nimi elementy otrzymują powłokę, po której woda spływa nie wsiąkając w materiał.

 Ogrodzenie z drewna Ogrodzenie z drewna Ogrodzenie z drewna
 Ogrodzenie z drewna może mieć różne kształty i wypełnienie (fot. Complex)


Aby płot był trwalszy, drewniane słupki powinny być tak posadowione, by nie miały bezpośredniego kontaktu z ziemią.

Stosuje się więc różnego rodzaju uchwyty montażowe, wykonywane z metalu, do których mocuje się słupki (najczęściej śrubami) i które umieszcza się bezpośrednio w ziemi lub na cokole.

Zarówno uchwyty, jak i łączące poszczególne elementy śruby, wkręty lub gwoździe muszą być wykonane z nierdzewnej stali.

Panele z betonu

Ogrodzenie z betonu
Ogrodzenie z betonu (fot. Pref-Bet)
Ogrodzenie z betonu
 Ogrodzenie z betonu (fot.Kopiecki)

W sprzedaży są gotowe panele z betonu. Ich górna część ma niekiedy bardzo ozdobne kształty. Beton może być niebarwiony - wtedy warto pomalować je odpowiednimi farbami - lub fabrycznie wzbogacony pigmentami. Przęsła mają najczęściej długość 200-260 cm i wysokość 50-300 cm.

Montaż ogrodzenia z betonu jest łatwy technicznie, choć elementy mają dużą wagę. W pionowe wyżłobienia w słupkach wsuwa się przęsła, a miejsce łączenia zalewa się rzadką zaprawą cementową.

Innym rozwiązaniem jest system kształtek betonowych, czyli tzw. suchy mur. Ogrodzenie wymaga jednak zbrojenia prętami stalowymi - ustawioną konstrukcję zalewa się wewnątrz betonem.

Poszczególne kształtki mają u dołu wyprofilowane zamki, dzięki czemu wznoszony bez zaprawy pomiędzy nimi (czyli na sucho) mur jest wystarczająco stabilny.

Elementy mają powierzchnię licową prostą lub zaokrągloną, o fakturze gładkiej lub łupanej. Są barwione i wyglądem przypominają najczęściej piaskowiec.

Kształtki mają nacięcia, dzięki którym można je przedzielić na mniejsze elementy, z których łatwo zestawia się np. słupki.

Ogrodzenia z tworzywa

Ogrodzenie z PVC
 Ogrodzenie z PVC
(fot. Royal Europa)

Panele ogrodzeniowe produkowane są również z PVC barwionego w masie, odpornego na mróz i promienie UV. Stosuje się zamknięte profile o przekroju kwadratowym lub prostokątnym.

Panele mogą mieć kształt sztachet, pełnych segmentów z ażurami u góry oraz lamelowych.

Ogrodzenie sztachetowe można zmontować samodzielnie, łącząc je wkrętami, kołkami lub na zatrzask, można też kupić gotowe panele, które wymagają jedynie przymocowania do słupków. Długość przęseł to 150-230 cm, wysokość 80-180 cm. Ogrodzenia są bardzo lekkie i łatwe w montażu.

Słupki ogrodzeniowe z PVC mają wewnątrz wzmocnienia ze stalowych kształtowników. Przęsła przytwierdza się do nich kątownikami metalowymi lub wsuwa w wyprofilowane prowadnice.
Ogrodzenia z PVC najczęściej są w kolorze białym.

Ogrodzenie zgodne z prawem

Przepisy nie określają specjalnych wymogów odnośnie odległości budowanego ogrodzenia od strony drogi. Ogrodzenie takie powinno być jednak wzniesione w granicach istniejącej działki budowlanej, przy czym także zewnętrzna część ogrodzenia powinna mieścić się w granicach działki.

Jeśli chcemy wybudować ogrodzenie do wysokości do 2,2 m, niezależnie od lokalizacji, zgłoszenie, ani pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Zgłoszenie obowiązuje nas tylko, gdy ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m.

Hanna Czerska

aktualizacja: 2016-04-13

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat od VI.2015 nie jest potrzebne żadne pozwolenie ani nawet zawiadomienie o budowie ogrodzenia, o ile wysokość nie przekracza 2,20m. Cudownie, ale co to ma do rzeczy Bo nie rozumiem tego wtrącenia.

nokia

13 Kwi 2016, 08:41

od VI.2015 nie jest potrzebne żadne pozwolenie ani nawet zawiadomienie o budowie ogrodzenia, o ile wysokość nie przekracza 2,20m.

Gość Mariusz

13 Kwi 2016, 07:12

Parę sposobów na sprawdzenie jakości kupowanego panelu:1. Spróbować przegiąć panel w pionie i w poziomie - im łatwiej się zgina, tym drut jest cieńszy, a to oznacza, że całe ogrodzenie będzie mniej sztywne2. Sprawdzić zgrzewy (miejsca łączeń drutów) - jeśli są słabe, będą ...

Awa Kubisz

09 Lip 2012, 06:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z PVC

Ogrodzenie z PVC jest estetyczny, nie wymaga konserwacji, ale jeszcze niezbyt u nas rozpowszechniony.
topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x