Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Budowa ogrodzenia według własnego projektu

Samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.

Działka: wymiary 22 × 38 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

Od frontu – dł. 22 m, wys. 1,8 m; murki i słupki z bloczków betonu komórkowego, wykończone kamieniem elewacyjnym i zwieńczone gotowymi elementami z betonu. Przęsła z elementów stalowych, ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo lakierem w kolorze antracyt; reszta – z prefabrykowanych paneli z drutu o gr. 5 mm, zabezpieczonych proszkowo na kolor antracyt. 

 • Fundament – front o gł. 0,8 m i szer. 0,4 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta – z betonowych prefabrykowanych elementów. 
 • Podmurówka – z bloczków betonu komórkowego, wykończonego kamieniem elewacyjnym. 
 • Furtki – główna o szer. 1,2 m, z elektrozaczepem, wideodomofonem i oświetleniem; do śmietnika – 2 furtki o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 4,6 m, przesuwna, samonośna, jednoskrzydłowa, z napędem.
Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo
Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo

Decyzja: samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Ponieważ wcześniej użyłem kamienia elewacyjnego, taki sam materiał dałem na murkach, słupkach i podmurówce.

Rozrysowałem również przęsła ze stali z poziomo ułożonymi szerokimi i zamkniętymi kształtownikami. Wykonano je ze stali ocynkowanej i zabezpieczonej proszkowo, więc nie wymagają konserwacji. W tej części ogrodzenia zmieściłem wygodną furtkę o niestandardowej szer. 1,2 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem, szeroką samonośną bramę przesuwną oraz zadaszony obszerny śmietnik.

Każdy szczegół starannie dopieściłem pod względem funkcjonalnym i estetycznym, wiedząc, że będą często używane. Jest teraz wygodnie. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu.

Mam poczucie, że z każdej strony ogrodzenie dobrze wpisuje się w otoczenie i zabudowę na posesji. Tak jak zaplanowałem, robota została wykonana raz a porządnie!

Po przeciwległej do furtki stronie ogrodzenia frontowego ulokowano pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik
Po przeciwległej do furtki stronie ogrodzenia frontowego ulokowano pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik

Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Kamień elewacyjny na murkach fantastycznie zachowuje się w użytkowaniu. Niestraszna mu zima, upał, brud i woda. Zapobiegawczo zabezpieczyłem go po ułożeniu środkami do kamienia, więc nie jest podatny na warunki atmosferyczne. Można go umyć myjką ciśnieniową, ale na razie nie jest to konieczne, bo nie znać na nim kurzu.

  Ze względów praktycznych, zastosowałem samonośną bramę przesuwną, z jednym skrzydłem. Zapewniłem jej wzdłuż ogrodzenia odpowiednio dużo miejsca, a jej wykonawca dobrze obliczył ciężar i wielkość przeciwwagi. Monter napędu prawidłowo wyliczył jego moc, więc brama działa bez zarzutu, nawet w śnieżyce i mrozy.

 • Ogrodzenie budowałem przez 2 miesiące, pilnując, żeby fachowcy przestrzegali wszelkich niezbędnych prawideł sztuki budowlanej. Tak jak podczas wznoszenia domu, nie akceptowałem fuszerki i półśrodków. Na każdy element ogrodzenia przewidziano właściwą porę.

  Elementy stalowe na front dostarczono na budowę po upływie 6 tygodni od złożenia zamówienia. Elementy prefabrykowane kupiłem wraz akcesoriami do montażu w hurtowni materiałów na ogrodzenia.

Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe: materiały - 10 000 zł, robocizna - 2000 zł
 • Pozostałe: materiały - 12 000 zł, robocizna - 3000 zł.
Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x