Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Remont ogrodzenia murowanego

Z czasem każde ogrodzenie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach od wybudowania może wymagać remontu.  Podpowiadamy, jak wykonać impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe.

Remont ogrodzenia murowanego

Powszechnym problemem są białe wykwity na ogrodzeniach z cegły klinkierowej. Ich usuwanie należy rozpocząć od szczotkowania cegieł na sucho. Potem mur trzeba zmyć ciepłą wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli nalot nie zostanie całkowicie zmyty, można zastosować specjalny preparat do usuwania tego typu wykwitów

Remont ogrodzenia murowanego - impregnacja

Materiały, z których muruje się ogrodzenia, mają różną trwałość. Oczywiście najsolidniejszy jest kamień – nie trzeba go impregnować, z upływem lat nabiera charakteru. Mury z piaskowca i wapienia (kamieni porowatych) warto jednak zabezpieczyć odpowiednim środkiem, bo w miejscach zacienionych szybko porastają glonami. Impregnacja ogranicza wchłanianie wody, zmniejsza podatność na zabrudzenie i poprawia trwałość materiału.

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do impregnacji kamienia, które nakłada się za pomocą pędzla lub natrysku. Zabieg ten możemy przeprowadzić samodzielnie, po dokładnym oczyszczeniu muru i zapoznaniu się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Cegły klinkierowe są dość trwałe. Nie wymagają impregnacji, gdyż mają bardzo niską nasiąkliwość. Chociaż zaaplikowanie specjalnego impregnatu sprawi, że kolor materiału stanie się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie. Cegły silikatowe (szczególnie łupane) dość łatwo ulegają zabrudzeniu, dlatego należy zabezpieczać je środkiem hydrofobizującym.

Mury z bloczków betonowych zaleca się impregnować, jeśli znajdują się w miejscu, gdzie łatwo mogą ulec zabrudzeniu, np. w sąsiedztwie ruchliwej drogi. Zabezpieczone bloczki łatwo czyści się myjką ciśnieniową.

Remont ogrodzenia murowanego - naprawa podmurówki betonowej

Uszkodzeniom często ulegają podmurówki z betonu wylewanego – beton kruszy się i odpada. W większości przypadków, defekty te powstają na skutek użycia do budowy cokołu nieodpowiedniego betonu lub kruszywa. Niekiedy zbyt płytkie jest też posadowienie murka albo jest on za cienki.

Niewielkie ubytki w podmurówce można wypełnić zaprawą do naprawy konstrukcji betonowych, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu uszkodzonej powierzchni. Nie należy stosować klejów elastycznych do płytek – zupełnie nie nadają się do takich napraw. Prace tego typu warto zlecić ekipie specjalizującej się w budowie ogrodzeń.

Jeżeli ubytki pojawiają się stale, pomimo ich naprawiania, podmurówkę należy rozebrać i zbudować nowe ogrodzenie. Klasyczne cokoły wylewane z betonu zastępuje się dziś przeważnie elementami prefabrykowanymi w postaci betonowych płyt zbrojonych, wysokości 20–30 cm i długości 2–2,5 m. Są szybkie w montażu, względnie tanie i idealnie nadają się do budowy ogrodzeń z przęseł albo siatki.

Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw
a) i b) fot. E. Rosłaniec
Można zastosować podmurówkę prefabrykowaną – betonowe płyty zbrojone. Ich powierzchnia często imituje wzór i fakturę cegły bądź kamienia Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw (a, b).

W tym celu można zastosować podmurówkę prefabrykowaną – betonowe płyty zbrojone. Ich powierzchnia często imituje wzór i fakturę cegły bądź kamienia (c)
c) fot. Joniec

Remont ogrodzenia murowanego - przyklejanie daszków

W przypadku ogrodzeń murowanych, problemem bywa również odspajanie się daszków, montowanych na słupkach i podmurówce. Elementy te można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym. Zanim jednak to uczynimy, musimy usunąć pozostałości starego kleju, tak aby daszek mógł dokładnie przylegać do muru. Używa się do tego szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić ogrodzenia.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Röben

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC 16 lipca 2017 r. w Tymbarku w woj. małopolskim odbyła się 2. edycja Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC. Uczestnicy biegli ...
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC®
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC® Jeśli jesteś na etapie planowania ogrodzenia lub szukasz inspiracji, jak stworzyć trwałe i efektowne ogrodzenie, to zachęcamy do zapoznania ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze