Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Wymiana słupków i cokołu ogrodzeniowego

Jeśli stary płot ma być zdemontowany (z uwagi na jego uszkodzenia, albo chęć zmiany wizualnej), sporym problemem może okazać się usunięcie słupków i podmurówki. O ile ich konstrukcja jest nienaruszona, wystarczy je odpowiednio oczyścić, pomalować i wykorzystać do budowy nowego płotu. Oczywiście, rozwiązanie to może wyraźnie zawęzić wybór rodzaju ogrodzenia.

Słupki murowane wzmocnia się od środka metalowymi prętami. W przypadku zastosowania cegieł klinkierowych, powinno się mieszać cegły z różnych palet (bo mogą one delikatnie różnić się odcieniem) i używać specjalnej zaprawy do wyrobów z klinkieru

Usuwanie starych elementów

W przypadku, gdy ogrodzenie opiera się jedynie na słupkach osadzonych w betonie, ich usunięcie wymaga podkopania betonu (w przeciwnym razie trudno będzie wyciągnąć go z gruntu). Jeżeli słupki przeznaczone do usunięcia zalane są w podmurówce, która jest w dobrym stanie, najlepiej wyciąć je tuż przy cokole – nie niszcząc betonu. Będzie można zamocować doń nowe słupki z podstawami stalowymi.

Budowa nowego fundamentu

Pamiętajmy, że nowy fundament należy dopasować do rodzaju ogrodzenia i typu podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych (przede wszystkim gliniastych), które pęcznieją pod wpływem mrozu, fundament pod cokół murowany powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli na głębokość 80–140 cm (zależnie od regionu), aby podmurówka nie popękała na skutek ruchów podłoża. Pod ogrodzenie z murowanymi słupkami, do których przymocowane są lżejsze przęsła, można wykonać fundament płytszy pod przęsłami – sięgający ok. 60 cm.

Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)
Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)

Natomiast na gruntach niewysadzinowych (głównie piaskach), nawet pod pełny mur wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Fundament ogrodzeniowy zawsze wyprowadza się 15–20 cm ponad poziom gruntu. Na jego zwieńczeniu – w miejscu budowy słupków lub podmurówki – układa się poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii fundamentowej lub papy. Pamiętajmy też o wykonaniu dylatacji między słupkami (i ich fundamentem) a podmurówką.

Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki
Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Lafarge

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont ogrodzenia murowanego

Z czasem każde ogrodzenie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach od wybudowania może wymagać remontu.  Podpowiadamy, jak wykonać impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x