Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Działka: wymiary 38 x 48 m; grunt gliniasty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 38 m, wys. murków 1,40 m, wys. podmurówki 0,35 m, wys. przęseł 1,15 m; podmurówka, murki, śmietnik wykonane z cegły i kształtek klinkierowych; przęsła i słupki – z kształtowników i prętów stalowych; 
 • Reszta – z ocynkowanej siatki. 
 • Fundament – liniowy, zbrojony, o gł. 80 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,90 m. 
 • Brama – o szer. 4 m, dwuskrzydłowa z napędem.

Decyzja: dom zbudowaliśmy na tzw. jesień życia i dobieraliśmy materiały, żeby były trwałe i bezobsługowe. Tak samo traktowaliśmy ogrodzenie. Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Materiał kupiliśmy od niemieckiego producenta i celowo z tej samej partii, bo zależało nam, żeby wszędzie była jednakowa. Przy tak dużym zamówieniu opłacał się transport cegły spod samej zachodniej granicy. U nas pod Warszawą ceny są za wysokie!

Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Stal też wymaga konserwacji, choć rzadszej. Przęsła, bramę i furtki zamówiliśmy u miejscowego ślusarza. Ogrodzenie nie było tanie, jednak nie żałujemy wydanych na nie pieniędzy, ponieważ jest trwałe i solidne, no i pasuje do domu.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - rady i przestrogi:

 • Janusz: stawianie frontowego i bocznego ogrodzenia przez trzech robotników trwało 2 tygodnie. Po ośmiu latach użytkowania, odświeżenia wymaga lakier na przęsłach stalowych. Na spawach widać gdzieniegdzie odpryski, które już wcześniej miejscowo zamalowywałem, żeby stal nie rdzewiała. Zastosuję dobrej jakości lakier, przeznaczony do położenia na rdzę, żeby maksymalnie oddalić kolejną konserwację. Ponieważ spodziewałem się, że co jakiś czas będę musiał powtarzać lakierowanie, celowo wybrałem z żoną model przęseł z prostym pionowym układem prętów. Na siatce rozciągniętej na reszcie ogrodzenia zapewne utleniło się ocynkowanie, więc też ją pomaluję.

 • Danusia: ogrodzenie jest praktyczne! Wygląda porządnie, a stalowe elementy wymagają malowania tylko raz na 8–10 lat. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i wybraliśmy najbardziej ażurowe, bo wtedy całość wygląda lżej. W poprzednim domu mieliśmy wysoki zwarty żywopłot z tui, który zamykał widoki i wyglądał ciężko. W nowym domu zastosowaliśmy przejrzyste przęsła i posadziliśmy wzdłuż nich mieszaną kompozycję roślin. Jest dużo lepiej!

  Pełnymi murkami zasłoniliśmy śmietnik, bo to mało estetyczna część ogrodzenia. Postawiliśmy je również przy bramie wjazdowej i głównej furtce – tu z kolei ze względów reprezentacyjnych. Do wykończenia elementów murowanych użyliśmy ładnych gotowych kształtek. Tam, gdzie pada cień od drzew, klinkier i fugi trochę zachodzą mchem. Kiedy zaczną źle wyglądać, umyjemy je myjką ciśnieniową. Dobrze dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy oraz szerokość furtek. Wideodomofon i napęd do bram założyliśmy dopiero 3 lata później, kiedy znudziło się nam ręczne otwieranie. Już wymagały naprawy!
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - koszty:

 • Front – cegła klinkierowa 6000 zł, kształtki klinkierowe 2100 zł, robocizna 5300 zł, elementy ze stali i ich montaż 7600 zł. 
 • Ogrodzenie z siatki – koparka i cement – 3000 zł, słupki 1250 zł, siatka 1400 zł. 
 • Napęd do bramy i wideodomofon z montażem – 3200 zł.

Łączny koszt ogrodzenia, napędu i wideofonu to: 29 850 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał - mówi Paweł, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2014 r.

topowe produkty

Bramy, ogrodzenia i drzwi Wiśniowski

WIŚNIOWSKI to ponad 25 lat kompetencji w branży budowlanej. Nasze centrum technologiczno-produkcyjne zapewnia jakość i najwyższe standardy, a stałe doskonalenie personelu, produktów i linii technologicznych przyczyniają się do powstania produktów na najwyższym poziomie.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC Kup produkty firmy JONIEC po okazyjnej cenie i stwórz niepowtarzalne aranżacje. Twój ogród nabierze nowego charakteru!
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski Do bogatej oferty ogrodzeń w katalogu WIŚNIOWSKI dołączył Garden - nowy system paneli kratowych, nie mający sobie równych pod względem ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x