Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Działka: wymiary 38 x 48 m; grunt gliniasty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 38 m, wys. murków 1,40 m, wys. podmurówki 0,35 m, wys. przęseł 1,15 m; podmurówka, murki, śmietnik wykonane z cegły i kształtek klinkierowych; przęsła i słupki – z kształtowników i prętów stalowych; 
 • Reszta – z ocynkowanej siatki. 
 • Fundament – liniowy, zbrojony, o gł. 80 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,90 m. 
 • Brama – o szer. 4 m, dwuskrzydłowa z napędem.

Decyzja: dom zbudowaliśmy na tzw. jesień życia i dobieraliśmy materiały, żeby były trwałe i bezobsługowe. Tak samo traktowaliśmy ogrodzenie. Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Materiał kupiliśmy od niemieckiego producenta i celowo z tej samej partii, bo zależało nam, żeby wszędzie była jednakowa. Przy tak dużym zamówieniu opłacał się transport cegły spod samej zachodniej granicy. U nas pod Warszawą ceny są za wysokie!

Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Stal też wymaga konserwacji, choć rzadszej. Przęsła, bramę i furtki zamówiliśmy u miejscowego ślusarza. Ogrodzenie nie było tanie, jednak nie żałujemy wydanych na nie pieniędzy, ponieważ jest trwałe i solidne, no i pasuje do domu.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - rady i przestrogi:

 • Janusz: stawianie frontowego i bocznego ogrodzenia przez trzech robotników trwało 2 tygodnie. Po ośmiu latach użytkowania, odświeżenia wymaga lakier na przęsłach stalowych. Na spawach widać gdzieniegdzie odpryski, które już wcześniej miejscowo zamalowywałem, żeby stal nie rdzewiała. Zastosuję dobrej jakości lakier, przeznaczony do położenia na rdzę, żeby maksymalnie oddalić kolejną konserwację. Ponieważ spodziewałem się, że co jakiś czas będę musiał powtarzać lakierowanie, celowo wybrałem z żoną model przęseł z prostym pionowym układem prętów. Na siatce rozciągniętej na reszcie ogrodzenia zapewne utleniło się ocynkowanie, więc też ją pomaluję.

 • Danusia: ogrodzenie jest praktyczne! Wygląda porządnie, a stalowe elementy wymagają malowania tylko raz na 8–10 lat. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i wybraliśmy najbardziej ażurowe, bo wtedy całość wygląda lżej. W poprzednim domu mieliśmy wysoki zwarty żywopłot z tui, który zamykał widoki i wyglądał ciężko. W nowym domu zastosowaliśmy przejrzyste przęsła i posadziliśmy wzdłuż nich mieszaną kompozycję roślin. Jest dużo lepiej!

  Pełnymi murkami zasłoniliśmy śmietnik, bo to mało estetyczna część ogrodzenia. Postawiliśmy je również przy bramie wjazdowej i głównej furtce – tu z kolei ze względów reprezentacyjnych. Do wykończenia elementów murowanych użyliśmy ładnych gotowych kształtek. Tam, gdzie pada cień od drzew, klinkier i fugi trochę zachodzą mchem. Kiedy zaczną źle wyglądać, umyjemy je myjką ciśnieniową. Dobrze dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy oraz szerokość furtek. Wideodomofon i napęd do bram założyliśmy dopiero 3 lata później, kiedy znudziło się nam ręczne otwieranie. Już wymagały naprawy!
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - koszty:

 • Front – cegła klinkierowa 6000 zł, kształtki klinkierowe 2100 zł, robocizna 5300 zł, elementy ze stali i ich montaż 7600 zł. 
 • Ogrodzenie z siatki – koparka i cement – 3000 zł, słupki 1250 zł, siatka 1400 zł. 
 • Napęd do bramy i wideodomofon z montażem – 3200 zł.

Łączny koszt ogrodzenia, napędu i wideofonu to: 29 850 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC®
Bezpłatny program do projektowania ogrodzeń Firmy JONIEC® Jeśli jesteś na etapie planowania ogrodzenia lub szukasz inspiracji, jak stworzyć trwałe i efektowne ogrodzenie, to zachęcamy do zapoznania ...
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto
Ogrodzenie strukturalne z kolekcji Libet Completto Kolekcja Libet Completto to bogata oferta elementów uzupełniających, które pozwalają stworzyć spójną aranżację ogrodową, starannie ...
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...

Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał - mówi Paweł, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2014 r.

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze