Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty

Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty

Działka: wymiary 36 x 72 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

  • Od frontu – dł. 36 m, wys. podmurówki 0,60 m, wys. przęseł 1,40 m; murki, śmietnik z prefabrykowanych elementów betonowych, imitujących łupany piaskowiec; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej farbą; 
  • Reszta – panele z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm, wys. 1,90 m, ocynkowane słupki o śr. 40 mm. 
  • Fundament – na froncie o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylewany z gruszki; reszta z prefabrykowanych elementów z betonu, o wys. 0,30 m. 
  • Furtki – do śmietnika o szer. 1 m. 
  • Brama – o szer. 3,20 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem.

Decyzja: w pobliskim punkcie sprzedaży znaleźliśmy betonowe bloczki, które naśladują łupany granit. Przeznaczyliśmy je do zbudowania podmurówki, murków i altany śmietnikowej. Na wypełnienie przerw między nimi wybraliśmy ocynkowane i zabezpieczone proszkowo stalowe przęsła.

Zamówiliśmy również bramę i furtkę, a ich układ dopasowaliśmy do płotu sąsiadów. Dzięki ażurowym wypełnieniom nie zasłoniliśmy sobie pięknego widoku na las. Dwa inne otwarte boki działki zagrodziliśmy prefabrykatami z betonu i panelami z drutu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru materiałów, jak również z wysokości ogrodzenia, 1,90 m. Planujemy kupno dużego psa, więc zadbaliśmy o bezpieczeństwo spacerowiczów.

Murki i podmurówkę wykończono gotowymi elementami z betonu w kolorze antracyt.
Murki i podmurówkę wykończono gotowymi elementami z betonu w kolorze antracyt.

Ogrodzenie z betonowych pustaków - rady i przestrogi:

Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Wykonawcy musieli dokładniej uszczelnić fugi. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia i na miejscu okazało się, że pręty są wyższe, niż panele z drutu, wróciły więc do fabryki, gdzie zostały ponownie przycięte. Na elementy ze stali dostaliśmy 10 lat gwarancji.

Nie chcieliśmy mieć w ogrodzeniu głównej furtki. Używamy przesuwnej bramy, którą otwieramy pilotem na szer. 1,20 m. To proste i tańsze rozwiązanie, które polecam. Kolejne to obszerna altana śmietnikowa, zamknięta furtką tylko od strony ogrodu. Celowo pozostawiliśmy ją otwartą od strony ulicy po to, żeby nie musieć specjalnie wystawiać śmieci przed posesję.

Altana śmietnikowa ma tylko jedną furtkę, otwieraną kluczem. Od strony ulicy jest swobodnie dostępna
Altana śmietnikowa ma tylko jedną furtkę, otwieraną kluczem. Od strony ulicy jest swobodnie dostępna

Ogrodzenie z betonowych pustaków - koszty:

  • razem 23 000 zł materiały na front, 
  • 6000 zł materiały systemowe na dwa boki posesji.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x