Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie

Podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m... - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie

Działka: wymiary 47 x 40 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 47 m. Brama i furtka z ocynkowanej stali, zabezpieczonej proszkowo antracytową farbą; 
 • Reszta – gotowe panele z ocynkowanego drutu o śr. 5 mm, powlekane farbą proszkową w tym samym kolorze, wys. 1,56 m, słupki o średnicy 50 mm. 
 • Fundament – wylewane stopy fundamentowe pod słupki o gł. 0,60 m; podmurówka z prefabrykowanych elementów z betonu, o wys. 0,3 m; 
 • Furtki – tylko główna o szer. 1,20 m. 
 • Brama – o szer. 4,5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, bez napędu.

Decyzja: podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m, podczas gdy inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych wychodziły na poziomie 200–500 zł/m.

Elementy systemowe kupiłem u ich dystrybutora, którego znalazłem przez Internet. Pojechałem nawet na jakąś posesję w okolicy, którą akurat grodził, żeby zobaczyć ich jakość. Była dużo lepsza od jakości paneli, które oglądałem w hipermarketach budowlanych. To był standard, jaki chciałem uzyskać u siebie. Dodatkowo zamówiłem panele z najgrubszego drutu, 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo. Powinny przetrwać 10–15 lat, a wtedy nie wykluczam postawienia na froncie okazalszego ogrodzenia. Na razie to z grubego i dobrze zabezpieczonego przed korozją drutu – wystarcza.

Ten sam dystrybutor specjalizuje się w produkcji przęseł ze stali, więc zamówiłem u niego bramę i furtkę oraz usługę montażu. Do nowoczesnej architektury domu wybrałem wzór z poziomym układem szczebli. Napęd i wideodomofon dołożę do nich jesienią, już czeka na nie instalacja elektryczna! Do końca roku ogrodzę panelami jeszcze tył działki, boki ogrodzili wcześniej sąsiedzi.

Przesuwną bramę i furtkę wykonano z ocynkowanych ceowników stalowych, powleczonych farbą proszkową
Przesuwną bramę i furtkę wykonano z ocynkowanych ceowników stalowych, powleczonych farbą proszkową

Gotowe panele z ocynkowanego drutu - rady i przestrogi:

 • Stawianie frontowego ogrodzenia z systemowych materiałów zajęło dzień, łącznie z wylaniem głębokich na 1,5 m fundamentów i osadzeniem w nich słupków pod bramę przesuwną i furtkę. Na wyprodukowanie oraz montaż bramy i furtki czekałem 3 tygodnie od złożenia zamówienia. Roboty odbyły się terminowo i zajęły 5 godzin. Otrzymałem 2 lata gwarancji.

  Na wszystkie prace zawsze sporządzam z wykonawcami pisemną umowę, w której zawieram najważniejsze elementy – zakres usługi, termin zakończenia prac, szczegółowy koszt, kary umowne. Takie proste umowy bardzo dyscyplinują usługodawców i nie ma sytuacji, że nagle cena rośnie. Fachowcy lubią "poszczypać" klientów.

 • Dobrze dobrałem kolor lakieru proszkowego, bo nie widać na nim kurzu z gruntowej drogi. Zamierzam go ewentualnie myć myjką ciśnieniową. Ogrodzenie się udało!

Gotowe panele z ocynkowanego drutu - koszty:

 • front – brama i furtka z montażem 8500 zł; 
 • systemowe ogrodzenie 93 zł/m.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żywotność ogrodzenia zależy od jakości sprzedawanych produktów przez producentów. Obecnie najdłuższą rękojmię na rynku udziela firma Betafence, nawet do 20 lat na produkty premium. Tak długa gwarancja może świadczyć o wysokiej klasie produkowanego asortymentu.

Krzysztof Krysiński

08 Wrz 2016, 07:54

Teoretycznie tak powinno być a jak będzie okaże się w przyszłości.Wszystko zależy jakim rodzajem ocynku pokryte są drut, ponadto druty są zgrzewane a siatka pleciona, więc jakość zgrzewów wyjdzie z czasem.Przy siatce montowanej 20 lat temu podmurówka jest lana z betonu a obecie ...

prezeskr

06 Wrz 2016, 19:40

Mam ogrodzoną działkę siatką ocynk 3mm i stoi już ponad 20 lat i postoi jeszcze drugie tyle. W tym czasie nie była malowana, więc panel z drutu 5 mm, ocynkowany i pomalowany musi wytrzymać dwa razy tyle a nie 10-15 lat.

Gość: Zdziwiony

04 Wrz 2016, 17:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty

Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

topowe produkty

Bramy, ogrodzenia i drzwi Wiśniowski

WIŚNIOWSKI to ponad 25 lat kompetencji w branży budowlanej. Nasze centrum technologiczno-produkcyjne zapewnia jakość i najwyższe standardy, a stałe doskonalenie personelu, produktów i linii technologicznych przyczyniają się do powstania produktów na najwyższym poziomie.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC Kup produkty firmy JONIEC po okazyjnej cenie i stwórz niepowtarzalne aranżacje. Twój ogród nabierze nowego charakteru!
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski Do bogatej oferty ogrodzeń w katalogu WIŚNIOWSKI dołączył Garden - nowy system paneli kratowych, nie mający sobie równych pod względem ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x