Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2013 r.

Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Ogrodzenie:

 • Narożne – wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kątowników stalowych (ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo) i drewna (sztachety z olchy, wym. 4 x 5 cm). 
 • Fundament – o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony. 
 • Furtki: główna o szer. 0,9 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,9 m. 
 • Brama – o szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem. 
 • Ogrodzenie wewnętrzne na granicy z sąsiadami – z prefabrykowanej podmurówki betonowej i przęseł z drutu ocynkowanego.

Decyzja: ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu.

Ażurowe prześwity uzyskaliśmy dzięki trzycentymetrowym odstępom między sztachetami. Same deski nie są typowe. Mają wymiary 5 x 4 cm. Murki wznieśliśmy z trwałej cegły klinkierowej. Długie przeplatają się z krótkimi i średnimi, w celowo nierytmicznym układzie. Narożny, przy zbiegu dwóch ulic, chroni od hałasu i kurzu.

Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.
Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.

Ogrodzenie według własnego projektu - rady i przestrogi:

 • Większa grubość naszych sztachet daje to, że przechodnie, poruszając się, nie widzą z ulicy wnętrza naszej działki. Muszą stanąć na wprost, żeby nas dojrzeć. Sztachety zasłaniałyby jeszcze lepiej, mając wymiar 5 x 5 cm. Po obróbce pod wskazany wymiar, stolarz poddał je impregnacji ciśnieniowej na kolor taki sam, jaki mają drewniane elementy domu. Sztachety, umocowane w pionie, na kilka lat stały się pogodoodporne. Widać już jednak, że przy dolnej krawędzi, tu najdłużej schną, zaszły zielonym nalotem. Musimy go usunąć i ponownie zabejcować drewno impregnatem.

  Kolor antracytowy cegły klinkierowej dobraliśmy do koloru dachu. Murki o różnych rozmiarach ekipa kilku murarzy stawiała przez kilka dni. Poszło na nie 4700 cegieł! Dopilnowaliśmy, żeby na tym etapie zagłębili w nich uchwyty na bramę, furtkę i przęsła z kątowników stalowych, które spawacz wykonywał na zamówienie. Murki zakończyli płytami z granitu brazylijskiego, a nie gotowymi czapami z klinkieru. Zamocowali je na klej. Podczas zalewania betonem zbrojenia w kilku miejscach pojawiły się wykwity na cegłach, które usunęliśmy specjalnym środkiem.

 • Od spawacza również oczekiwaliśmy precyzyjnej roboty. Między innymi musiał nawiercić w ramach przęseł, co do milimetra, liczne otwory na nierdzewne wkręty do drewnianych sztachet. Po tym oddaliśmy przęsła do ocynkowania i malowania proszkowego. Z ogrodzenia jesteśmy zadowoleni pod względem estetycznym i użytkowym.
W ogrodzeniu umieszczono przesuwną bramę o szer. 5 m oraz furtkę o szer. 90 cm.

Ogrodzenie według własnego projektu - koszty:

 • całkowity z robocizną 70 000 zł.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między murkami z cegły klinkierowej zamocowano stalowe przęsła z pionowymi nietypowymi sztachetami.

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC
Ponad 200 biegaczy na trasie II Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC 16 lipca 2017 r. w Tymbarku w woj. małopolskim odbyła się 2. edycja Biegu Górskiego o Złotą Paproć prezesa firmy JONIEC. Uczestnicy biegli ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze