Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenia z metalu

Ogrodzenia z metalu to przede wszystkim siatka oraz różnego rodzaju gotowe panele z prętów lub płaskowników.

Siatka

Ogrodzenie z siatki
 (fot. Konsport)
Od lat najpopularniejsza, głównie z powodu niskiej ceny, jednak mało efektowna. Kompromisem między kosztami a estetyką może być wykonanie frontowej części ogrodzenia z metalu w inny sposób, np. z estetycznych paneli lub połączenia murowanych słupków z drewnianymi bądź metalowymi przęsłami. Pozostałe boki działki możemy ogrodzić siatką.

Siatka produkowana jest ze stalowego drutu; może on być splatany lub zgrzewany (oczka mają zazwyczaj wymiary 5x5 lub 6x6 cm). Drugi rodzaj siatki jest bardziej trwały, a wykonane ogrodzenie sztywniejsze. Oczka mogą mieć układ diagonalny lub prosty.

Drut jest chroniony ocynkiem albo warstwą tworzywa najczęściej w kolorze zielonym. Siatka powlekana tworzywem nie wymaga konserwacji, ocynkowaną powinno się malować.

Siatka jest sprzedawana w odcinkach 15-25-metrowych o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów. Nietypowa, choć również dostępna w handlu jest siatka 3-4-metrowa.

Panele

Siatka ogrodzeniowa
 (fot. Betafence)
 
Ogrodzenie z paneli
 (fot. Konsport)
Są produkowane ze stali lub aluminium jako gotowe elementy przeznaczone do umieszczenia między słupkami. Panele mogą mieć budowę tradycyjnego płotu sztachetowego.

Wtedy pionowe płaskowniki lub pręty są połączone umieszczonymi poziomo wzmocnieniami. Skierowane do góry końcówki sztachet mogą być zwieńczone elementami dekoracyjnymi.

Inny wariant to płaskowniki lub druty ujęte w ramę z kątownika. Metalowe panele są sprzedawane w komplecie ze słupkami z tego samego materiału. Coraz bardziej powszechne jest łączenie paneli i słupków bez spawania.

Słupki

Słupki są najczęściej stalowe, ale też aluminiowe. Jeśli stanowią komplet z panelami, mają ten sam kolor i stylistykę. Ponadto stalowe słupki, najczęściej o przekroju okrągłym stosuje się w ogrodzeniach z siatki. Mocuje się ją drutami. Konieczne jest rozpięcie pomiędzy słupkami (u góry i u dołu) linek stalowych, zabezpieczających siatkę przed obwisaniem.

Do ich naciągania służą specjalne napinacze. Produkowane są obecnie takie, które można zostawić na słupku, aby co jakiś czas korygować stan ogrodzenia z metalu. Słupki, jeśli są tylko ocynkowane – wymagaj ą okresowego malowania. Ponieważ słupki są pustymi w środku rurami, trzeba je zabezpieczyć od góry, aby nie dostawała się do nich woda.

Kute przęsła

Kute przęsła produkowane są ręcznie ze stali oraz żeliwa. Elementy stalowe są zazwyczaj ładnie zdobione i efektowne. Niestety są drogie. Kute żeliwo jest tańsze, ale za to bardzo ciężkie i coraz mniej popularne.
aktualizacja: 2009-08-18

Zdaniem naszych Czytelników

Siatka ze środkowego zdjęcia najciekawsza-nie rzuca się w oczy jak ta niebieska.

Gość bernard

08 Lip 2009, 08:10

Racja to że nie trzeba konserwować jest bardzo ważne ja właśnie z podobnego względu zdecydowałem się na betafence dobrze zabezpieczone przed korozja i wykonane.

Gość Ramon

18 Lut 2009, 14:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrodzenie na lata

Ogrodzenie wydziela naszą posesję i w pewnym stopniu odgradza nas przed światem zewnętrznym. Powinno być więc trwałe, ale przede wszystkim estetyczne. Na szczęście możliwości rozwiązań jest dużo, chociaż w dowolności są pewne granice narzucone przepisami.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x