Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie. Zwykle są alternatywą dla znacznie droższych ogrodzeń kamiennych, przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny).

Tagi: beton
Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec
Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec (fot. Gigam-Bis)

Ogrodzenia betonowe mogą występować w postaci prefabrykowanych paneli, zbrojonego betonu monolitycznego, a także różnego rodzaju bloczków i pustaków. Prefabrykaty betonowe mogą mieć różne kolory i faktury.

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli

Jednym z najtańszych ogrodzeń w ogóle jest ogrodzenie z prefabrykowanych paneli, wykonanych z zagęszczonego przez wibrowanie betonu. Ma ono tę zaletę, że szybko się je montuje i rozmontowuje. Ogrodzenie składa się z betonowych, kwadratowych słupków o wysokości od 1 m do 2,5 m z przebiegającymi wzdłuż dwóch boków rowkami, w które wsuwa się betonowe panele. Słupki wystarczy wkopać w ziemię i zalać betonem, a następnie umieścić między nimi panele.

Tego typu ogrodzenia dostępne są w wielu wzorach (także ażurowe), jednak najlepiej prezentują się chyba te najprostsze, o gładkiej fakturze bez zdobień. Wadą płotów z betonowych paneli jest niezbyt atrakcyjny wygląd. Ogrodzenia takie można pomalować farbą akrylową, która dobrze łączy się z podłożem betonowym i jest stosunkowo tania lub jeszcze lepszą, choć nieco droższą, farbą silikatową. Można także obsadzić je krzewami lub pnączami. W sprzedaży dostępne są także panele z barwionego betonu (wtedy nie trzeba ich okresowo malować).

Ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego

Kolejny typ ogrodzenia to ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego. Aby nie wyglądało ono zbyt surowo, można obłożyć je płytkami kamiennymi lub klinkierowymi, ewentualnie pomalować i obsadzić pnączami. Innym rozwiązaniem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich u dołu zamkami.

Ustawione bez zaprawy ogrodzenie (odpada nam konieczność spoinowania) zbroi się prętami stalowymi i wypełnia wewnątrz (od góry) betonem. Powierzchnia kształtek może imitować kamienie naturalne (granit, piaskowiec) o fakturze gładkiej lub łupanej, barwione na różne kolory. Ogrodzenia takie są trwałe, ładne i tańsze od konstrukcji z naturalnego kamienia.

Ogrodzenia z betonowych bloczków

Betonowe płoty można wznosić także z litych, łupanych bloczków, imitujących łupane kamienie (najczęściej piaskowiec). Są one dostępne w różnych kształtach, kolorach i fakturach. Elementy mogą być łupane jednostronnie lub dwustronnie. Układa się je jak cegły. Ogrodzenia z betonowych bloczków znakomicie komponują się z elementami kutymi i drewnianymi panelami.

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2013-07-12

Zdaniem naszych Czytelników

Ogrodzenia betonowe są trwałe i nie kosztują wiele. Płaciłem po 80zł za przęsło.

Gość marcin

04 Sie 2015, 11:29

Moja gmina dba o wyglad i asekuracyjnie (gdyby komus wpadl do glowy glupi pomysl) zabrania stawiania betonowych plotow

solange63

04 Mar 2014, 20:14

Cytat przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny). Teraz to pojechałeś po bandzie.

retrofood

04 Mar 2014, 19:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy ogrodzenia betonowe należy impregnować?

Odpowiedź eksperta: Decydującą sprawą w późniejszym eksploatowaniu ogrodzenia betonowego jest jego impregnacja. Jest to zabieg, który ma na celu zabezpieczyć beton przed przyjmowaniem wilgoci i brudu oraz sprawić, że będzie łatwiej utrzymać go w czystości.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x