Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Bramy - część ogrodzenia

Brama jest niezbędnym elementem ogrodzenia. Powinna pasować do niego stylistycznie i sprawnie funkcjonować. Obecnie niemal standardem jest wyposażanie bramy w napęd ułatwiający jej otwieranie. W handlu są dostępne bramy rozwierane i przesuwne.

Kute i drewniane

Brama ogrodzeniowa: rama z elementów stalowych, wypełnienie siatka
 (fot. Betafence)
Bramy ogrodzeniowe najczęściej są produkowane z elementów stalowych. Rzadziej spotyka się bramy aluminiowe, które są co prawda lżejsze i bardziej odporne na korozję, ale też droższe. Efektowne są bramy odlewane lub kute – spotyka się także żeliwne, choć ich oferta nie jest duża.

Brama może stanowić również ramę metalową wypełnioną drewnem – np. deskami – lub panelami z PVC.

Skrzydło stanowi rama wypełniona panelami lub prętami. Górna krawędź bramy może być prosta lub wyprofilowana w łuk – skierowany do dołu lub do góry. Ostre zakończenie prętów pionowych zniechęca do sforsowania bramy. Często w skrzydło wmontowane są elementy zdobne, np. słoneczka.

Rozwierane skrzydła

Brama rozwieralna dwuskrzydłowa
 (fot. Fences Factory)
Bramy rozwierane mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Otwierać się muszą one do środka posesji, dlatego wjazd dla samochodu musi być dość długi. Skrzydła poruszają się na zawiasach, które mogą być przyspawane lub przykręcane do słupków. Kąt otwarcia skrzydła może wynosić nawet 180°., ale najczęściej bramę otwiera się do 90-100°.

Bramy rozwierane można otwierać ręcznie lub automatycznie. Do otwierania automatycznego służą siłowniki, które umieszcza się w nawierzchni lub na skrzydle bramy od strony słupka. Siłowniki mogą być hydrauliczne lub elektryczne. Jedna część siłownika jest przymocowana do słupka, druga do skrzydła bramy.

Niezbędny do funkcjonowania bramy silnik może być przymocowany do słupka lub podmurówki ogrodzenia, jak też ukryty w obudowie przeznaczonej do wkopania np. przy słupku ogrodzeniowym. Skrzynka jest wtedy niewidoczna i nie skusi złodzieja, ale taki napęd jest o ok. 100% droższy od „naziemnego”.

Brama może być otwierana samym silnikiem – może mieć wtedy wagę maks. 200 kg i szerokość do 4 m, lub za pośrednictwem tłoka hydraulicznego – waga do 700 kg, szerokość do 8 m.

Kąt otwarcia skrzydła może wynosić nawet 180°, ale najczęściej bramę otwiera się do 90-100°
Automatyka bramy składa się m.in. z elektronicznego programatora, zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem – fotokomórka lub listwa reagująca na nacisk, oraz klucza do awaryjnego otwierania.

Szyna i przeciwwaga

Bramy przesuwne mają najczęściej tylko jedno skrzydło poruszające się wzdłuż ogrodzenia. Samochód można więc ustawiać niemal na styk z nią. Pilnować jednak trzeba, aby rośliny rosnące w pobliżu przylegającej do bramy części ogrodzenia nie utrudniły jej otwierania. Ten fragment ogrodzenia musi być prosty i na tyle długi, aby pomieścił całkowicie otwarte skrzydło.

Jeżeli przebieg ogrodzenia lub szerokość nie pozwalają na zamontowanie jednoskrzydłowej bramy przesuwnej, możemy umieścić obok siebie dwie węższe bramy otwierające się w przeciwne strony. Mniej miejsca potrzebują też bramy panelowe – brama składa się z kilku segmentów, które podczas otwierania zachodzą na siebie. Taka konstrukcja jest jednak dość trudna do zdobycia.

Furtka powinna być umieszczona po tej stronie ogrodzenia, która nie zostanie zasłonięta otwartym skrzydłem. Bramy przesuwne mogą być samonośne lub poruszające się po szynie.

Bramy samonośne

Brama ogrodzeniowa samonośna
 (fot. Kulas)
Mechanizm jezdny w postaci rolek teflonowych jest zamontowany u dołu i u góry słupka tzw. prowadzącego. Brama wisi na nim, nie dotykając ziemi, stąd jej nazwa.

Aby tak duży i ciężki element zachował równowagę, konieczne jest zastosowanie przeciwwagi. Stanowi ona przedłużenie skrzydła, a jej długość i ciężar zależą od wymiarów i wagi skrzydła i są precyzyjnie wyliczane przez producentów.

Odległość skrzydła od podłoża może być różna. Jeśli jednak mamy w domu zwierzaka, należy zamontować bramę na takiej wysokości, aby nie mógł się wydostać pod spodem.

Bramy szynowe

Poruszają się po szynie zabetonowanej w gruncie. Szyna musi mieć długość odpowiadającą podwójnej długości skrzydła. Jest to konstrukcja tańsza i mniej skomplikowana od bramy samonośnej. Niedogodnością jest natomiast konieczność częstego czyszczenia szyny.

Drobne kamyki, lód, a nawet zwykłe błoto czy piasek mogą unieruchomić bramę. Na rynku są już bramy (droższe) z podgrzewaną szyną. Wymaga to doprowadzenia instalacji elektrycznej i ułożenia kabla grzewczego, ale chroni przed zamarznięciem mechanizmu jezdnego w zimie.

Do automatycznego otwierania bramy przesuwnej służy silnik, poruszający zębatkę, która przesuwa listwę przymocowaną do skrzydła. Silnik, zależnie od mocy, a ta jest dobierana indywidualnie, może poruszyć bramę ważącą nawet 2 tony. Brama zatrzyma się, gdy coś znajdzie się na jej trasie.

Redakcja BD
aktualizacja: 2009-04-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja mam właśnie taką rozwieraną dwuskrzydłową, mi napęd CAME z pełną automatyką i robocizną ,plus zamontowanie furtki z elektro-zaczepem wyniósł 2050 PLN z czego 600 to robocizna.

acia

14 Maj 2010, 15:47

A jaki pi razy drzwi jest koszt napędu do bramy uchylnej? Ta suwana nie będzie zdawała u mnie egzaminu - powiat nakazał zjazd z drogi powiatowej w samym rogu działki

Ciril

14 Maj 2010, 11:39

Mężowi się zamarzyła więc ma, a ten napęd co mamy nie ma szyny i raczej nic tam nie zamarza . Mam taką nadzieję.Marzenia trzeba spełniać w miarę możliwości oczywiście

acia

13 Maj 2010, 05:58

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jaką siatkę wybrać i jak ją zamontować?

Odpowiedź eksperta: Nowo zakupiona działka na ogół nie ma żadnego ogrodzenia. Stajemy wtedy przed dylematem – jaki rodzaj zabezpieczenia terenu wybrać. Jeżeli czeka nas duża inwestycja związana z budową, to niechętnie będziemy chcieli wydać kilkanaście tysięcy na drogie ogrodzenia z przęseł stalowych bądź paneli ogrodzeniowych.

topowe produkty

Mała architektura ogrodowa firmy JONIEC

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC
JESIENNA PROMOCJA z firmą JONIEC Kup produkty firmy JONIEC po okazyjnej cenie i stwórz niepowtarzalne aranżacje. Twój ogród nabierze nowego charakteru!
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x