Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Odpowiedź eksperta: Przed demontażem należy sprawdzić stan starego ogrodzenia, może się okazać, że słupki ogrodzeniowe są jeszcze w dobrym stanie i wystarczy je odpowiednio oczyścić i pomalować, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach wykonania nowego ogrodzenia. Jeżeli korozja wyrządziła duże szkody i słupki, głównie przy gruncie, są w opłakanym stanie, należy je usunąć. 

Siatka ogrodzeniowa, która jest już mocno skorodowana, powinna również zostać zdjęta. Ogrodzenia frontowe, takie jak przęsła stalowe lub drewniane, bramy i furtki, często po długoletnim użytkowaniu również wymagają wymiany. Wówczas demontaż należy zacząć od zdjęcia skrzydeł bramy i furtki, następnie trzeba odciąć bądź odkręcić przęsła od słupków, a na końcu usunąć słupki ogrodzeniowe. Jeżeli słupki zalane są w podmurówce, a jest ona w dobrym stanie i można ją jeszcze wykorzystać do nowego ogrodzenia, warto, nie niszcząc betonu, wyciąć słupy przy samej podmurówce i zastosować nowe z podstawami stalowymi, które mocuje się za pomocą kołków do istniejącej podmurówki.

Jeżeli podmurówka jest zniszczona i nie nadaje się do naprawy, musimy ją usunąć, co często wymaga zastosowania elektronarzędzi, to samo tyczy się słupków przy bramie i furtce, które zalane są w ławie fundamentowej. Po usunięciu betonu i słupków oraz po wyrównaniu terenu możemy przystąpić do prac nad nowym ogrodzeniem.

Jeżeli chodzi o demontaż ogrodzeń siatkowych, które nie są zalane w podmurówce, zaczynamy go od ściągnięcia siatki, następnie trzeba podkopać cokoły betonowe słupków ogrodzeniowych – to spowoduje łatwiejsze wyciągnięcie ich z gruntu. Trzeba również pamiętać o usunięciu wszystkich przeszkód, które stoją w linii nowego ogrodzenia, np. drzew i krzewów.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-06-21

Zdaniem naszych Czytelników

ja również zaopatrzyłem się w siatkę. Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Myślę, że warto polecić tę firmę.

Gość tony

23 Paź 2009, 09:16

Wymieniłem sobie niedawno siatkę. Stara już się do niczego nie nadawała. Mam teraz Betafence, zobaczymy jak długo ta wytrzyma.

Gość Janusz M.

05 Sie 2009, 08:14

Ja mam z Betafensu siatkę i bardzo jestem zadowolony, czy zima czy lato, wszystko jest w porządku. Uważam, że zawsze lepiej zainwestować niż marnować pieniądze na jakiś słaby sprzęt.

Gość Mikolaj

30 Lip 2009, 07:52

U mnie siatka sluzyla az ostatniej zimy zaczela pekac i sie kruszyc. Demontaz byl banalny w takich warunkach - to plus - ale siatka miala ledwie trzy lata - a mialo wyjsc tanio i troche posluzyc. I wyszlo z tej kalkulacji, ze trzeba bylo poprawiac na poczatku tego lata. Zamienilem sobie teraz ...

Gość Klaus

13 Lip 2009, 08:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC®
JAKOŚĆ ROKU® Srebro dla Firmy JONIEC® Podczas III Europejskiego Kongresu Jakości, który odbył się pod koniec marca w Katowicach, wśród laureatów po raz kolejny znalazła się ...
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach
Firma JONIEC® wyróżniona na Targach DOM w Kielcach Podczas Wielkiej Gali Targów DOM 2017, która zakończyła pierwszy dzień wystawowy Targów DOM w Kielcach, komisja konkursowa przyznała firmie ...
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach
Firma JONIEC® zaprasza na Targi DOM w Kielcach W najbliższy weekend tj. w dniach 7-9 kwietnia (piątek – niedziela) w Centrum Kongresowym TARGI KIELCE S.A. odbędą się XXIV Ogólnopolskie ...

Jakiej klasy betonu użyć do wylania fundamentów ogrodzenia i na jaką głębokość go zalać?

Odpowiedź eksperta: W ławach fundamentowych klasę betonu dobiera się przede wszystkim ze względu na rodzaj gruntu. Przy gruntach przewarstwionych lepiej użyć wyższej klasy betonu B 20, natomiast przy jednorodnych wystarczy B 15.

topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x