Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Odpowiedź eksperta: Przed demontażem należy sprawdzić stan starego ogrodzenia, może się okazać, że słupki ogrodzeniowe są jeszcze w dobrym stanie i wystarczy je odpowiednio oczyścić i pomalować, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach wykonania nowego ogrodzenia. Jeżeli korozja wyrządziła duże szkody i słupki, głównie przy gruncie, są w opłakanym stanie, należy je usunąć. 

Siatka ogrodzeniowa, która jest już mocno skorodowana, powinna również zostać zdjęta. Ogrodzenia frontowe, takie jak przęsła stalowe lub drewniane, bramy i furtki, często po długoletnim użytkowaniu również wymagają wymiany. Wówczas demontaż należy zacząć od zdjęcia skrzydeł bramy i furtki, następnie trzeba odciąć bądź odkręcić przęsła od słupków, a na końcu usunąć słupki ogrodzeniowe. Jeżeli słupki zalane są w podmurówce, a jest ona w dobrym stanie i można ją jeszcze wykorzystać do nowego ogrodzenia, warto, nie niszcząc betonu, wyciąć słupy przy samej podmurówce i zastosować nowe z podstawami stalowymi, które mocuje się za pomocą kołków do istniejącej podmurówki.

Jeżeli podmurówka jest zniszczona i nie nadaje się do naprawy, musimy ją usunąć, co często wymaga zastosowania elektronarzędzi, to samo tyczy się słupków przy bramie i furtce, które zalane są w ławie fundamentowej. Po usunięciu betonu i słupków oraz po wyrównaniu terenu możemy przystąpić do prac nad nowym ogrodzeniem.

Jeżeli chodzi o demontaż ogrodzeń siatkowych, które nie są zalane w podmurówce, zaczynamy go od ściągnięcia siatki, następnie trzeba podkopać cokoły betonowe słupków ogrodzeniowych – to spowoduje łatwiejsze wyciągnięcie ich z gruntu. Trzeba również pamiętać o usunięciu wszystkich przeszkód, które stoją w linii nowego ogrodzenia, np. drzew i krzewów.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-06-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ja również zaopatrzyłem się w siatkę. Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Myślę, że warto polecić tę firmę.

Gość: tony

23 Paź 2009, 09:16

Wymieniłem sobie niedawno siatkę. Stara już się do niczego nie nadawała. Mam teraz Betafence, zobaczymy jak długo ta wytrzyma.

Gość: Janusz M.

05 Sie 2009, 08:14

Ja mam z Betafensu siatkę i bardzo jestem zadowolony, czy zima czy lato, wszystko jest w porządku. Uważam, że zawsze lepiej zainwestować niż marnować pieniądze na jakiś słaby sprzęt.

Gość: Mikolaj

30 Lip 2009, 07:52

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakiej klasy betonu użyć do wylania fundamentów ogrodzenia i na jaką głębokość go zalać?

Odpowiedź eksperta: W ławach fundamentowych klasę betonu dobiera się przede wszystkim ze względu na rodzaj gruntu. Przy gruntach przewarstwionych lepiej użyć wyższej klasy betonu B 20, natomiast przy jednorodnych wystarczy B 15.

topowe produkty

AKSILBET - farba do malowania betonu

Farba AKSILBET tworzy satynowe, bardzo estetyczne powłoki, które dzięki zawartości środka silikonowego są nienasiąkliwe.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016
JONIEC laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 Firma JONIEC została Laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 w kategorii: Średnie Przedsiębiorstwa.
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski
Garden - nowy system paneli kratowych firmy Wiśniowski Do bogatej oferty ogrodzeń w katalogu WIŚNIOWSKI dołączył Garden - nowy system paneli kratowych, nie mający sobie równych pod względem ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8OM Beninca jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach znajdujących się wyłącznie we Włoszech, wysokiej ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe