Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Odpowiedź eksperta: Przed demontażem należy sprawdzić stan starego ogrodzenia, może się okazać, że słupki ogrodzeniowe są jeszcze w dobrym stanie i wystarczy je odpowiednio oczyścić i pomalować, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach wykonania nowego ogrodzenia. Jeżeli korozja wyrządziła duże szkody i słupki, głównie przy gruncie, są w opłakanym stanie, należy je usunąć. 

Siatka ogrodzeniowa, która jest już mocno skorodowana, powinna również zostać zdjęta. Ogrodzenia frontowe, takie jak przęsła stalowe lub drewniane, bramy i furtki, często po długoletnim użytkowaniu również wymagają wymiany. Wówczas demontaż należy zacząć od zdjęcia skrzydeł bramy i furtki, następnie trzeba odciąć bądź odkręcić przęsła od słupków, a na końcu usunąć słupki ogrodzeniowe. Jeżeli słupki zalane są w podmurówce, a jest ona w dobrym stanie i można ją jeszcze wykorzystać do nowego ogrodzenia, warto, nie niszcząc betonu, wyciąć słupy przy samej podmurówce i zastosować nowe z podstawami stalowymi, które mocuje się za pomocą kołków do istniejącej podmurówki.

Jeżeli podmurówka jest zniszczona i nie nadaje się do naprawy, musimy ją usunąć, co często wymaga zastosowania elektronarzędzi, to samo tyczy się słupków przy bramie i furtce, które zalane są w ławie fundamentowej. Po usunięciu betonu i słupków oraz po wyrównaniu terenu możemy przystąpić do prac nad nowym ogrodzeniem.

Jeżeli chodzi o demontaż ogrodzeń siatkowych, które nie są zalane w podmurówce, zaczynamy go od ściągnięcia siatki, następnie trzeba podkopać cokoły betonowe słupków ogrodzeniowych – to spowoduje łatwiejsze wyciągnięcie ich z gruntu. Trzeba również pamiętać o usunięciu wszystkich przeszkód, które stoją w linii nowego ogrodzenia, np. drzew i krzewów.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-06-21

Zdaniem naszych Czytelników

ja również zaopatrzyłem się w siatkę. Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Myślę, że warto polecić tę firmę.

Gość tony

23 Paź 2009, 09:16

Wymieniłem sobie niedawno siatkę. Stara już się do niczego nie nadawała. Mam teraz Betafence, zobaczymy jak długo ta wytrzyma.

Gość Janusz M.

05 Sie 2009, 08:14

Ja mam z Betafensu siatkę i bardzo jestem zadowolony, czy zima czy lato, wszystko jest w porządku. Uważam, że zawsze lepiej zainwestować niż marnować pieniądze na jakiś słaby sprzęt.

Gość Mikolaj

30 Lip 2009, 07:52

U mnie siatka sluzyla az ostatniej zimy zaczela pekac i sie kruszyc. Demontaz byl banalny w takich warunkach - to plus - ale siatka miala ledwie trzy lata - a mialo wyjsc tanio i troche posluzyc. I wyszlo z tej kalkulacji, ze trzeba bylo poprawiac na poczatku tego lata. Zamienilem sobie teraz ...

Gość Klaus

13 Lip 2009, 08:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakiej klasy betonu użyć do wylania fundamentów ogrodzenia i na jaką głębokość go zalać?

Odpowiedź eksperta: W ławach fundamentowych klasę betonu dobiera się przede wszystkim ze względu na rodzaj gruntu. Przy gruntach przewarstwionych lepiej użyć wyższej klasy betonu B 20, natomiast przy jednorodnych wystarczy B 15.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
KONSPORT na BUDMIE 2017
KONSPORT na BUDMIE 2017 Firma KONSPORT zaprasza na największe w Polsce Targi Budowlane BUDMA. Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ...
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA
Rodzina siłowników BOB marki BENINCA Cechą charakterystyczną siłowników BOB jest zastosowanie opatentowanych przez Beninca przekładni FACE®, która jest wyjątkowo żywotna, ...
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016
Joniec wyróżniony w projekcie HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2016 Firma JONIEC znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2016. Tytułem tym wyróżniona ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x