Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Kiedy warto rozważyć zastosowanie ogrzewacza akumulacyjnego?

Ogrzewanie akumulacyjne ma za zadanie zmagazynować ciepło, gdy jest ono dostarczane w nadmiarze w stosunku do aktualnych potrzeb lub też gdy chcemy wykorzystać prąd, pobierany w czasie obowiązywania niższej ceny energii elektrycznej. W pierwszym przypadku są to izolowane zbiorniki magazynujące gorącą wodę, dostarczaną z kotła, opalanego szybko spalającym się paliwem np. drewnem czy słomą.

Dzięki temu utrzymujemy stabilną temperaturę w pomieszczeniach, a obsługa kotła może odbywać się w większych odstępach czasu. Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne pozwala natomiast na pobieranie prądu jedynie w czasie obowiązywania tzw. II taryfy opłat.

W domach jednorodzinnych instalujemy wtedy piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, które umożliwiają dostosowanie ilości, oddawanego ciepła do aktualnych potrzeb. „Ładowanie pieca” odbywa się w godzinach 22-6 oraz 13-15, zatem jego moc powinna być ok. dwukrotnie wyższa niż w przypadku instalowania grzejników o stałym poborze prądu.

Wykonanie akumulacyjnego ogrzewania podłogowego to także sposób na wykorzystanie tańszej energii elektrycznej. Od zwykłego różni się ono tym, że jastrych, w którym poprowadzone są kable grzejne jest znacznie grubszy (ok. 10-12 cm).

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x