Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Jak podłączać grzejniki i baterie?

Większość instalowanych grzejników to grzejniki płytowe z zasilaniem dolnym. Doprowadzane do nich rury mogą wychodzić bezpośrednio z podłogi lub ze ściany. Lepsze jest podłączenie ścienne, gdyż rury są wtedy praktycznie niewidoczne, nie trzeba przycinać posadzki i wygodniej się sprząta. Estetyczne i wygodne podłączenie grzejników umożliwiają zestawy przyłączeniowe, wyposażone w zawory odcinające (można dzięki nim zdemontować grzejnik bez opróżniania instalacji!) i złączki przystosowane do zaciśnięcia na różnych rodzajach rur.

Jeśli rury prowadzone są w podłodze, precyzyjne wykonanie odgałęzienia jest dość skomplikowane, zwłaszcza w przypadku instalacji z rur elastycznych, których nie można zbyt mocno wyginać. W instalacjach z miękkich rur miedzianych lub warstwowych problem ten można rozwiązać wykonując podłączenia z rur i kształtek miedzianych. W niektórych systemach rur polipropylenowych dostępne są specjalne zespolone kształtki przyłączeniowe, które również pozwalają na wykonanie próby ciśnieniowej instalacji bez konieczności zaślepiania końcówek rur.

Na zakończeniu rur przy podłączeniu do baterii musi być zawsze zamontowane (na sztywno do ściany) kolano. Zapobiega to uszkadzaniu rur i połączeń przy montażu lub demontażu armatury. Pod baterie naścienne montuje się kolana zespolone, pozwalające na uzyskanie właściwego rozstawu końcówek przyłączeniowych, które muszą być dokładnie wypoziomowane i prostopadłe do lica ściany. Kolana z tworzywa sztucznego powinny mieć metalowe wkładki gwintowe, gdyż gwinty plastikowe łatwo ulegają uszkodzeniu.

aktualizacja: 2010-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
System rurowy Purmo Cleverfit
System rurowy Purmo Cleverfit System Purmo Cleverfit znajduje zastosowanie w instalacjach ogrzewania i chłodzenia (np. ogrzewanie podłogowe lub podłączenie grzejników). ...
Nowa kampania reklamowa marki PURMO
Nowa kampania reklamowa marki PURMO Marka PURMO wystartowała z nową kampanią reklamową oraz ogłosiła konkurs, w którym główną wygraną jest 5000 zł.
Podłogowe folie grzejne MATEC
Podłogowe folie grzejne MATEC System ogrzewania podłogowego elektrycznymi foliami grzejnymi, pomimo swoich wymiernych zalet nie jest jeszcze w Polsce tak dobrze rozpowszechniony, ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe