Wybór wykończenia podłogi na ogrzewaniu podłogowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wybór wykończenia podłogi na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe stało się popularnym rozwiązaniem. Jednak nie każdy, kto się na nie decyduje, zdaje sobie sprawę z jego specyficznych cech. Istotną sprawą jest wybór sposobu wykończenia podłogi, bo nie każda posadzka będzie w tym przypadku równie dobra.

aktualizacja: 2019-09-03 11:24:46
Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Ogrzewanie podłogowe a posadzka z ceramiki i kamienia

Gres lub terakota to "klasyczne" materiały stosowane na ogrzewanie podłogowe. I nic w tym dziwnego, bo są odporne na podwyższoną temperaturę oraz jej zmiany. Ponadto bardzo dobrze przewodzą ciepło. Są klejone do podłoża, a klej do płytek także dobrze przewodzi ciepło i jeśli jest dobrze naniesiony - równomiernie na całej powierzchni, to pod płytkami nie ma pustych przestrzeni pogarszających przepływ ciepła. Pamiętajmy jednak, że klej musi mieć odpowiednią elastyczność. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy producent dopuszcza jego stosowanie na ogrzewaniu podłogowym. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu.

Najlepsza jest ceramika, można zrobić ogrzewanie podłogowe i wtedy jest ciepła podłoga. Łatwo utrzymać ją w czystości, a zarazem ładnie wygląda. Wybór ceramiki jest niesamowity, można ją dopasować do każdego wnętrza. Można ewentualnie też położyć fajny dywanik w stylu pasującym do wnętrza domu. Parkiet, drewno szybko się w kuchni zniszczy i wtedy dopiero brzydko wygląda.

Część osób zniechęca jednak właśnie to, że płytki są zimne w dotyku, chyba że ogrzewanie jest włączone, ale tak jest tylko przez kilka miesięcy w roku.

Kamień może być nieprzyjemnie zimny pod stopą. Chyba żeby dać pod nim ogrzewanie.

Po głębszym zastanowieniu trudno jednak nie zgodzić się z następującą opinią:

Argument, że płytki chłodzą, więc może nie dawać ich do kuchni, jest trochę dziwny, bo przecież to nie sypialnia czy nawet pokój dzienny, gdzie ludzie mają zwyczaj chodzić boso.

Natomiast stosowanie naturalnego kamienia jest dość kontrowersyjne. Dobrze przewodzi on ciepło, co w przypadku "podłogówki" jest zaletą. Barierą zwykle jest jednak cena, choć nie tylko.

Granitu nie polecam, ma moja teściowa, jest lodowaty w odbiorze - nieporównywalnie zimniejszy od płytek, a przecież co najmniej połowę roku nie używamy ogrzewania podłogowego! Dotknijcie sobie zwłaszcza matowych płytek i granitowego nagrobka (bo nieodparcie się kojarzy), poza tym jest śliski. No i koszmarnie drogi. Poza tym takie cienkie płytki granitowe na 1 cm często kładzione na posadzki są nietrwałe - widziałam, jak się ukruszyła przy niewielkiej użytej sile.

Skojarzenia to bardzo indywidualna sprawa, u niektórych granit będzie nieodparcie kojarzył się z nagrobkiem, a innym zaś z luksusem.

Kamień i ogrzewanie podłogowe pod nim w łazience to szczyt poziomu wykończeń. Absolutny lux to jedna płyta np. granitowa jako posadzka w kabinie prysznicowej, zamiast brodzika. Oczywiście podgrzewana również latem.

Jeśli zaś chodzi o koszty, to zdania są podzielone.

Takie "luxy" mają jedną zasadniczą wadę - lubią kosztować.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jak się policzy koszty, to okazuje się że kamień na posadzce zamiast brodzika i drzwi szklane zamiast kabiny, to nie jest znacząco wyższy koszt.

Ogrzewanie podłogowe a posadzka z parkietu i paneli

Wykańczanie ogrzewanej podłogi drewnem to chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia.

Chcę położyć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym posadzkę z drewna. Jakie rodzaje drewna nadają się na taki wariant? Wybrać posadzkę wielo- czy jednowarstwową? Logika podpowiada, że najlepsza dla takiej posadzki będzie opcja przyklejenia. Co o tym sądzicie? Proszę o opinię.

Na szczęście można liczyć na rozsądne, pomocne porady.

Z powodu złej przewodności cieplnej drewna na ogrzewaniu podłogowym (obojętne czy wodnym, czy elektrycznym) stosuje się najczęściej panele podłogowe (cieńsze niż parkiet) układane jako podłoga pływająca, panele powinny mieć atesty dopuszczające do układania na ogrzewaniu podłogowym - chodzi o emisję szkodliwych substancji z klejów i lakierów zastosowanych w produkcji paneli narażonych na działanie podwyższonej temperatury posadzki, z tego też względu nie klei się podłóg drewnianych do posadzki.

W kwestii pokrycia podłogi ogrzewanej materiałem drzewnym (panelami lub parkietem) trzeba brać pod uwagę dwa czynniki - zmiany temperatury i wilgotności posadzki oraz emisję ciepła do pomieszczenia. Przekazywanie ciepła z ogrzewania podłogowego przez posadzkę drewnianą wymaga na etapie projektowania uwzględnienia współczynników korekcyjnych zależnie od grubości pokrycia podłogowego. Można w przybliżeniu przyjąć, że układ rur powinien być o 20-50% gęstszy niż przy pokryciu płytkami ceramicznymi dla uzyskania tej samej mocy grzejnej. Natomiast ewentualne problemy z posadzką zależą przede wszystkim od jakości i rodzaju drewna, wielkości klepek, staranności ułożenia. Posadzki z drewna litego przykleja się do podłoża o wilgotności nie większej niż 2% klejami dopuszczonymi do ogrzewania podłogowego, a panele układa się na podkładzie z tektury falistej.

Trzeba jednak uważać na z pozoru zdroworozsądkowe, a w istocie fałszywe opinie.

Praca drewna pod wpływem temperatury jest pomijalna. Parowanie szkodliwych substancji przy ogrzewaniu podłogowym to zupełne nieporozumienie. Latem nasza podłoga ma wyższą temperaturę niż zimą przy ogrzewaniu. To co, do domu nie wracać?

Różnica: elektryczne czy wodne przy kryciu podłogi drewnem ma spore znaczenie, przy wodnym ciepło nie musi być oddane, może wrócić do źródła, a to niekorzystne zjawisko, które przy kablach oporowych nie występuje.

Latem rzeczywiście wierzch posadzki może mieć ok. 30°C, ale autor tej wypowiedzi najwyraźniej nie wie, że gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55-60°C, i to we właściwie pracującej instalacji. Im posadzka gorzej przewodzi ciepło, tym głębsze warstwy podłogi będą mieć wyższą temperaturę. W przypadku ogrzewania wodnego maksymalna temperatura, do jakiej nagrzeje się podłoga, to temperatura wody zasilającej, po jej osiągnięciu wymiana ciepła po prostu ustanie. Natomiast ogrzewanie elektryczne wymaga zabezpieczenia przed przegrzaniem, które odcina zasilanie w razie przekroczenia przez przewody i wylewkę określonej temperatury (może to być np. czujnik zatopiony w warstwie wylewki).

Możliwości wydzielania się szkodliwych substancji z klejów do parkietu czy używanych do produkcji paneli także nie należy lekceważyć. Trzeba też pamiętać, że nieodpowiedni klej może pod wpływem długotrwałego działania podwyższonej temperatury po prostu stracić właściwości wiążące oraz elastyczność.

Ponadto, nawet jeśli producent deklaruje przydatność swojego produktu do stosowania w ogrzewaniu podłogowym, to sprawdźmy lepiej dla jakich konkretnie warunków - przede wszystkim dla jakiej temperatury maksymalnej. Pamiętajmy również, że deklaracja producenta nie zmieni praw fizyki - wykładzina dywanowa, parkiet lub panele będą gorzej przewodzić ciepło niż ceramika lub kamień, a producent deklaruje jedynie, że ogrzewanie podłogowe nie spowoduje przyspieszonej degradacji jego wyrobu albo emisji szkodliwych substancji.

Ogrzewanie podłogowe a wykładzina

Nie każdemu odpowiadają płytki ceramiczne lub panele, szczególnie w sypialni, a pomimo to zastanawia się nad ogrzewaniem podłogowym.

Chcemy na piętrze zrobić ogrzewanie podłogowe, ale nie chcemy układać ani płytek, ani parkietu. Czy jest jakaś wykładzina (nie PVC), którą można na to położyć? Chodzi o taką wykładzinę dywanową z krótkim włosiem.

W takiej sytuacji warto od razu zaznaczyć, że sens układania wykładzin dywanowych lub dywanów na ogrzewaniu podłogowym jest wątpliwy. Te materiały są dobrymi izolatorami termicznymi, utrudniają więc przekazywanie ciepła do pomieszczeń.

Ułożenie wykładziny dywanowej na ogrzewanej podłodze znacząco zmniejszy przekazywanie ciepła, co w efekcie może spowodować niedogrzanie tego pomieszczenia.

Ponadto dywany i wykładziny są ciepłe w dotyku, więc inaczej niż w przypadku płytek ceramicznych nie odczujemy różnicy, decydując się na ogrzewanie podłogowe. Oczywiście o ile ogrzewanie podłogowe zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane w większości pomieszczeń w domu, to budowa mieszanej, bardziej skomplikowanej instalacji tylko na potrzeby jednego czy dwóch pomieszczeń z wykładziną dywanową na podłodze nie ma sensu.

To szczególnie istotne, jeśli dom ogrzewa pompa ciepła - ważne, by cała instalacja była zasilana wodą o jak najniższej temperaturze, bo znacząco wpływa to na efektywność pompy i koszty eksploatacji.

Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ensto Pol

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Kasia z Arbiton

31 Aug 2018, 22:10

Na ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzają się panele winylowe. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych ogrzewanie podłogowe może być bardzo ekonomicznie wykorzystywane, co długofalowo pozwala na ...

Gość stach

05 Jan 2016, 07:36

Cytat W steatycie stwierdzono azbest wiec nie polecalbym. A w materiałach budowlanych, takich jak bloczki i cegły stwierdzono pierwiastki radioaktywne... i w węglu palonym w piecu też...Poczytaj, w jakiej postaci azbest jest szkodliwy ...

Gość Lukasz K

05 Jan 2016, 03:23

W steatycie stwierdzono azbest wiec nie polecalbym.

Gość Witos

21 Aug 2015, 11:56

Jeśli chodzi o kamień do wykończenia to polecam steatyt. Kamień z którego robi się kominki bo on akumuluje ciepło. Mamy z takich płytek podłogę w salonie i wystarczy włączyć ją na godzinkę rano, żeby była ciepła prawie przez cały dzień. Żałuję, że nie wykorzystaliśmy ...

Gość T.W.

23 Jan 2015, 12:50

Ok. przy zwykłych kablach oporowych w miejscach oddalonych od zabezpieczenia, a przysłoniętych czymś co ogranicza oddawanie ciepła, jest możliwe przegrzanie posadzki lub nawet kabli.Dzięki za odpowiedż, pozdrawiam.

23 Jan 2015, 09:41

A dlaczego bzdurę? Dopuszczalna temperatura wody na zasilaniu w ogrzewaniu podłogowym wynosi 55°C. Zdarza się, że ktoś ustawi i więcej. Do takiej temperatury może rozgrzać się podłoga w bezpośrednim sąsiedztwie rurek. W przypadku elektrycznej "podłogówki" temperatura może osiągnąć ...

Gość stach

22 Jan 2015, 16:59

Cytat Prosiłbym o wyjaśnienie w jakich sytuacjach cytuję"gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55 Nie ma co wyjaśniać - autor napisał bzdurę - i jeszcze ...

Gość T.W.

22 Jan 2015, 16:16

Prosiłbym o wyjaśnienie w jakich sytuacjach cytuję"gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55

Gość granit

21 Jan 2015, 22:08

A'propos kamienia naturalnego, mam takie posadzki z granitu w kuchni i przedpokoju już pięć lat i jestem z nich bardzo zadowolona. Polecam

Gość Ziko

27 Mar 2011, 13:49

W moim domu zastosowałem styropian twardy 3 cm(kolorowy!) i na nim bezpośrednio położone są panele podłogowe w pokojach, oraz płytki w kuchni, po uprzednim wzmocnieniu siatką i klejem. Bez zastosowania ogrzewania podłogowego, można chodzić gołą stopą po panelach, a w kuchni ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!