Dlaczego grzejnik hałasuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego grzejnik hałasuje?

Grzejnik drabinkowy w łazience z zamontowanym zaworem i głowicą termostatyczną wydaje odgłosy stukania, pukania czegoś metalowego właśnie w głowicy. Sytuacja się nasila, gdy termostat jest ustawiony między 2,5 a 3,5 na skali. Przy 2,5 jest cicho, ale wtedy praktycznie nie grzeje. Dziwne jest też to, że gdy zaczyna buczeć i otworzę termostat na jakimś innym grzejniku w domu, to zwykle dźwięki cichną. Zawór łącznie z głowicą już raz był wymieniany i po miesiącu "objawy" powróciły.

aktualizacja: 2020-06-09 07:49:43

Odpowiedź eksperta: Przyczyną może być zapowietrzanie się grzejnika bądź dochodzącego do niego odcinka instalacji. Z odpowietrzeniem grzejnika nie powinno być problemu - wystarczy poluzować wkręt w odpowietrzniku u góry grzejnika, aż do uzyskania ciągłego wypływu strumienia wody. Większym problemem może być "wyprostowanie" instalacji, gdyż jej przebieg może tworzyć poduszkę powietrzną wewnątrz rury.

Nie można też wykluczyć obecności obcego ciała wewnątrz grzejnika lub na doprowadzeniu, które przy określonym przepływie wody wydaje niepożądane dźwięki.

Jednak ustąpienie objawów po otwarciu zaworu na innym grzejniku wskazuje, że prawdopodobna jest jeszcze jedna przyczyna. Gdy zapotrzebowanie na ciepło w domu jest niewielkie, głowice termostatyczne przymykają większość zaworów grzejnikowych. Powoduje to nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji, a w miejscach gdzie następuje gwałtowna zmiana przepływu, np. w zaworach, powstają uciążliwe dźwięki.

Czy to jest przyczyną kłopotów można łatwo sprawdzić - po otwarciu zaworów kilku innych grzejników hałas powinien zniknąć. Problem można rozwiązać, zmniejszając ciśnienie dyspozycyjne pompy, czyli przełączając ją na niższy bieg, o ile jest możliwość takiej regulacji, a instalacja będzie na takich ustawieniach pracować prawidłowo. Pompę można też wymienić na nowoczesną, z elektronicznym sterowaniem, umożliwiającym utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji, niezależnie od przepływu. Trzecia możliwość to zamontowanie zaworu nadmiarowo-upustowego, który nie dopuści do nadmiernego wzrostu ciśnienia.

Redakcja BD
fot. Zehnder (grzejnik Cortina)

Zdaniem naszych Czytelników

Piski w instalacji są efektem miejscowych zmian przekroju, a więc i prędkości przepływu. Mogą być spowodowane również drganiem np. luźno osadzonej uszczelki grzybka zaworowego (sprawdzenie wymaga wymontowania zaworu) . Zjawisko takie niczym nie grozi (oprócz hałasu) , a wyciszenie ...

Gość Marek

03 Dec 2017, 19:40

Witam, mam ten sam problem, z tym że pojawił się on dopiero po wymianie pieca z opalanego drewnem weglem na taki na ekogroszek. Dodam że ten pięć ogrzewa teraz dwa domy i tylko w 2 pokojach termostaty piszcza. Sam pisk jest irytujący ale przed chwila przybieral przez 30 sekund różne ...

Gość mhtyl

04 Nov 2014, 20:16

A po co przy grzejniku drabinkowym zawór z głowicą termo?Grzejnik drabinkowy nie służy do ogrzewania łazienki, on tylko wspomaga zakładając, że właściciel ma podłogówkę a nawet gdyby jej nie miał to drabinka sama nie ogrzeje łazienki.

Gość Jaro

04 Nov 2014, 18:53

Odgłos stukania wskazuje na zamienione zasilanie z powrotem na grzejniku (przepływ w nieprawidłowym kierunku na zaworze). Przy "dochodzeniu" temperatury w pomieszczeniu do zadanej ustawionej na termostacie następuje przymykanie zaworu i "odbijanie" grzybka zaworu. Otwarcie zaworu na innym ...

Gość Adrian Keys

18 Mar 2014, 21:10

Zamień zawór powrotny z zaworem zasilającym i po ptokach !!!! daj znać czy ustąpiły objawy . Zakładam się o skrzynkę gorzały,że powinny ustąpić !!! jestem pasjonatem budownictwa i szczególarzem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!