Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy

Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym - mówią Ania i Krzysztof, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 130 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaka ceramicznego i styropianu o grubości 12 cm; wentylacja grawitacyjna.

Źródła energii: gaz ziemny z sieci, drewno (grab, brzoza).

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: wiszący kocioł kondensacyjny Junkers CERAPURsmart ZSB 22-3 C, moc do 22 kW. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, Lechma PL-190, moc 15 kW. Zbiornik c.w.u. Biawar, pojemność 150 l. Regulator pogodowy ze sterownikiem solarnym FW 100. Regulator obiegu grzewczego kominka Kominek Lux RT-08G. Grzejniki Purmo z manualnymi termostatami, wodne ogrzewanie podłogowe. Komin gazowy Schiedel, komin przy kominku Leier.

Decyzja: wprowadziliśmy się do domu latem 2012 r. Decyzja o przyłączeniu budynku do sieciowego gazu ziemnego była oczywista. Sieć biegnie zaledwie 6 m od niego, więc od razu założyliśmy, że system ogrzewania oprzemy na tym paliwie. Kupiliśmy nowoczesny kondensacyjny kocioł i na części parteru założyliśmy ogrzewanie podłogowe. Chodziło nam o dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy.

Kwestię doboru kominka rozstrzygnął za nas… gotowy projekt. Dom jest mały, zwarty, a jego autorzy nie przewidzieli miejsca na rury DGP oraz wentylacji mechanicznej. Dlatego mamy kominek z płaszczem wodnym. To dobry dla nas wybór, ponieważ już nie pracujemy zawodowo i możemy w nim często palić, ogrzewając przy tym cały dom.

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa dwie kondygnacje Wiszący kondensacyjny kocioł Junkers oraz zbiornik c.w.u. Biawar

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z układu grzewczego. Przez całą zimę paliliśmy w kominku codziennie, bo chcemy dobrze wysuszyć nowiutki dom. Gaz jest droższy niż drewno, dlatego tylko kiedy wyjeżdżamy i w nocy pracuje kocioł gazowy. Aby kondensacyjny kocioł osiągał wysoką sprawność, założyliśmy wodne ogrzewanie podłogowe. Zajmuje 30% powierzchni parteru. Powinno być większe, ale dobre i to.

  Systemem grzewczym sterują: fabryczny regulator na kotle gazowym, regulator pogodowy oraz regulator kominkowy. Ustawił je serwisant. W dzień mamy na parterze 21°C, w nocy 19°C. Poddasze zajmują córki, ale odwiedzają nas tylko w weekendy, więc w tygodniu przykręcamy tam termostaty na grzejnikach, ale otwieramy drzwi. Poddasze ogrzewa ciepło z parteru.

  Ze względu na przyjazdy córek do systemu włączyliśmy zasobnik c.w.u. (150 l). W naszej łazience zamontowaliśmy grzejnik z grzałką elektryczną, byśmy poza sezonem grzewczym mogli ją ogrzać. Super rozwiązanie!

 • Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym. Już dwa razy czyściliśmy komin przy kominku (Leier). Bezpieczeństwo jest ważne.

 • Krzysiek: Mój pokój przylega do kotłowni. Odradzam takie sąsiedztwo. Pracujące urządzenia, szczególnie mieszacz w zasobniku c.w.u., przeszkadzają mi we śnie. Doradzano mi zamontowanie sterownika czasowego, zatrzymującego w nocy jego pracę, jednak go nie założyłem. Teraz wiem, że jest konieczny nie tylko ze względu na oszczędność prądu. Podczas dnia praca systemu grzewczego nie jest uciążliwa.

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - koszty:

 • Instalacja – urządzenia, materiały, robocizna 50 000 zł. 
 • Eksploatacja – drewno 12 mp. 2600 zł; gaz w okresie październik–luty 961 zł, marzec–kwiecień 300 zł, w lecie 80–100 zł; elektryczność 120 zł miesięcznie.
Na ścianie przy kominku umieszczono regulator kominkowy Korytarz bez grzejnika to idealne miejsce na regulator pogodowy

Lilianna Jankowska

aktualizacja: 2013-05-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x