Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Dyskusje, czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ścienne bardzo często przypominają spór o wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (lub odwrotnie, w zależności od preferencji). Oba rozwiązania pozwalają osiągnąć ten sam cel, czyli skutecznie ogrzewać wnętrza.

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe i grzejniki nie przysparzają też problemów eksploatacyjnych ani zdrowotnych (są ludzie głęboko przekonani o szkodliwości konkurencyjnego rozwiązania). Nie znaczy to jednak, że te rozwiązania są technicznie podobne. Wręcz przeciwnie, funkcjonują one zupełnie inaczej, stawiając odmienne wymogi wobec źródła ciepła i sposobu sterowania ogrzewaniem.

Ogrzewanie płaszczyznowe to podstawa przy użyciu pompy ciepła i kotła kondensacyjnego

Ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe (sufitowe lub ścienne) powinno być pierwszym wyborem, jeśli planujemy pompę ciepła. Typowa temperatura wody na zasilaniu w takiej instalacji to 35°C, dla grzejników zaś rozsądne minimum to 55°C. Dla sprawności pracy pompy i kosztów jej eksploatacji to ogromna różnica.

W przypadku kotłów kondensacyjnych niska temperatura wody także jest pożądana, ale różnice nie są aż tak wyraźne. Nawet kocioł współpracujący z grzejnikami przez większość sezonu i tak będzie w stanie wykorzystać efekt kondensacji.

Co ważne, pompy ciepła i kotły kondensacyjne mogą zasilać "podłogówkę" bezpośrednio, nie potrzeba żadnych zaworów mieszających. To istotne ułatwienie.

Ogrzewanie podłogowe to najlepszy wybór do domu z pompą ciepła (fot. Clima Komfort)

Ogrzewanie grzejnikami to podstawa przy użyciu kotła na paliwo stałe i niekondensacyjnego

Z kolei w przypadku kotłów na paliwa stałe oraz gazowych i olejowych niekondensacyjnych zastosowanie ogrzewania podłogowego nie przynosi oszczędności eksploatacyjnych. Za to nieco komplikuje instalację. Takie kotły nie są przystosowane do pracy przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Woda na wyjściu z kotła węglowego powinna mieć 80–90°C, na powrocie zaś nie mniej niż 60°C. Inaczej spada sprawność, w kotle i kominie odkłada się dużo smolistej sadzy, a blacha kotłowa koroduje.

Grzejnik wcale nie musi rzucać się w oczy. Odmiany kanałowe są prawie niewidoczne (fot. Verano)

Wysoka temperatura wody jest odpowiednia dla grzejników ściennych. Jednak dla ogrzewania podłogowego jest niemal dwa razy za wysoka (dopuszczalne jest do 55°C na zasilaniu). Dlatego trzeba stosować układy mieszające z zaworami trój- lub czterodrogowymi. Mieszają one wodę wychodzącą z kotła (na zasilaniu) z już powracającą z instalacji grzewczej, dzięki czemu ogrzewanie jest zasilane chłodniejszą wodą.

Z kolei do kotła nie wraca sama wychłodzona woda z instalacji, ale jest ona mieszana z gorącą wodą, podgrzaną właśnie przez kocioł. Podnosi to jej temperaturę, dzięki czemu kocioł ma zapewnioną wysoką temperaturę na powrocie.

Sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym

Odmiennie wygląda sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym. Grzejniki szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. Działają więc w sposób dynamiczny i w krótkim czasie mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. W porównaniu z nim ogrzewanie podłogowe działa "ospale" – podłoga rozgrzewa się i stygnie powoli. Bezwładność jest tym większa, im większa jest masa wylewki.

Duża lub mała bezwładność cieplna sama w sobie nie jest ani zaletą, ani wadą. Jeśli i tak planujemy utrzymywać stałą temperaturę przez całą dobę, to gruba wylewka będzie doskonałym wyborem. Jeśli zaś chcemy czasowo obniżać temperaturę, np. gdy jesteśmy w pracy oraz w nocy, to lepiej zdecydować się na grzejniki.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-01-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Techniprot z Gazelą Biznesu
Techniprot z Gazelą Biznesu Firma TECHNIPROT dołączyła do elitarnego klubu Gazel Biznesu - grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun Firma KOSPEL wprowadziła do oferty nową kategorię urządzeń - promienniki podczerwieni IH GoldSun. Promienniki zapewniają komfort cieplny ...
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system Zapewnić komfort termiczny przy zminimalizowaniu strat energii – oto cel, jaki postawiła sobie firma 3THERMO, opracowując pierwszy na świecie ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x