Grzejniki konwektorowe - charakterystyka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Grzejniki konwektorowe - charakterystyka

Przy odpowiedniej konstrukcji grzejnik może przekazywać nawet 80-95% ciepła przez konwekcję i wtedy nazywany jest konwektorowym lub konwektorem. Wybór takich grzejników jest mniejszy niż grzejników płytowych, a ceny wyraźnie wyższe.

aktualizacja: 2024-01-10 10:33:07

Grzejniki konwektorowe składają się z obudowy, która nie pełni funkcji grzewczej, a jedynie osłonową. W niej znajdują się rury wyposażone w aluminiowe lub miedziane ożebrowanie (lamele). Z eksploatacyjnego punktu widzenia od pozostałych grzejników różni je to, że ciepło do pomieszczenia przekazują niemal w całości (80-95%) poprzez konwekcję (obudowa jest co najwyżej letnia). Przepływ powietrza może być przy tym grawitacyjny (naturalny), bądź wymuszony wentylatorem (w tym drugim przypadku konwektory po zasileniu zimną wodą mogą służyć również do wychładzania pomieszczeń).

Cechy grzejników konwektorowych

Konwektory cechują: mała masa i pojemność wodna, krótki czas nagrzewania, niewielkie rozmiary (z zastrzeżeniem) i efektywne działanie grzejników o bardzo małej wysokości (od kilkunastu cm), co pozwala na montowanie ich nawet w kanałach w podłodze.

Grzejniki konwektorowe świetnie spisują się w nowoczesnych instalacjach zamkniętych z pompą obiegową i automatyką regulacyjną (choćby tylko pokojową). Nie są jednak, wbrew temu co twierdzi wielu ich producentów, ideałem: sprzyjają unoszeniu się kurzu (intensywny ruch powietrza), bywają kłopotliwe w czyszczeniu, a niemal zupełny brak wypromieniowania ciepła jest przez niektóre osoby odbierany jako niekorzystny.

Nie zmienia to jednak faktu, że grzejniki konwektorowe znakomicie sprawdzą się:

  • jako grzejniki uzupełniające system ogrzewania podłogowego (duża szybkość nagrzewania zrekompensuje bezwładność podłogówki);
  • w pomieszczeniach ogrzewanych tylko w określonych godzinach (np. gabinet lekarski w domu, czynny od 15 do 19);
  • tam gdzie bliskość gorącego grzejnika może sprawiać dyskomfort (np. w pokojach małych dzieci);
  • w systemach grzewczo-chłodzących z pompą ciepła (przy wykorzystaniu wspomnianej już funkcji chłodzenia);
  • w pomieszczeniach, w których duże okna nie pozwalają na montaż innych grzejników niż bardzo niskie albo kanałowe. 

Grzejniki kanałowe - szczególny rodzaj grzejników konwektorowych

Grzejniki kanałowe to szczególny rodzaj grzejników konwektorowych, który w ostatnim czasie bardzo szybko zyskuje na popularności. Podobnie jak "zwykłe" konwektory, cechuje je mała pojemność cieplna, więc w sensie grzewczym mają właściwie identyczne zalety i wady. Można jednak wskazać dodatkowe atuty, wynikające z montażu poniżej powierzchni podłogi. Odpowiednie ich rozmieszczenie pozwala podzielić ogrzewaną przestrzeń systemem działającym jak kurtyny powietrzne.

Grzejniki kanałowe sprawdzają się też znakomicie w sytuacjach, w których - oprócz ogrzania obiektu - konieczne jest stałe utrzymanie dobrej widoczności przez szyby wystawowe. Coraz częściej są jednak stosowane również w budownictwie jednorodzinnym, głównie ze względu na to, że bardzo skutecznie chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów, balkonów, wiatrołapów itp. i eliminują efekt chłodu w pobliżu okien tarasowych (z czym słabo radzi sobie klasyczna podłogówka).

Grzejnik kanałowy praktycznie nie zakłóca funkcjonalności wnętrza - jedynym widocznym elementem jest zwykle elegancka kratka wkomponowana w podłogę, pod którą umieszczony jest element grzewczy. Wykończenie podłogi (w odróżnieniu od podłogówki, która wymaga materiałów o odpowiedniej przewodności cieplnej) może być przy tym całkowicie dowolne, może to być np. tradycyjny parkiet. Z drewna można wykonać także i same kratki maskujące.

Grzejniki kanałowe najlepiej zaplanować pod dużymi przeszkleniami
Grzejniki kanałowe najlepiej zaplanować pod dużymi przeszkleniami. (fot. Verano)

Montaż grzejników kanałowych

Montaż grzejników kanałowych wymaga rozplanowania i wykonania otworów, w których umieszcza się tzw. wanny z grzejnikami, już podczas pierwszego etapu prac budowlanych. W szczególności, w budynkach niepodpiwniczonych należy zadbać o staranną izolację termiczną tych otworów. Wykonuje się je podczas zalewania jastrychu, a same wanny i grzejniki instaluje zwykle dopiero bezpośrednio przed pracami posadzkarskimi.

Wybierając grzejnik kanałowy warto starannie zadbać o to, by jego czyszczenie nie było kłopotliwe. Bardzo pożądane są giętkie przewody przyłączeniowe, które umożliwiają łatwe odchylenie wymiennika i odkurzenie dna wanny. W modelach z wentylatorem (klimakonwektory kanałowe), duże znaczenie ma łatwy demontaż dmuchawy.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki konwektorowe są lekkie i szybko się nagrzewają. (fot. Atlantic)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!