Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Grzejniki płytowe i rurowe - uszkodzony gwint i wgniecona obudowa

Grzejniki płytowe i rurowe - uszkodzony gwint i wgniecona obudowa

Grzejniki osadzaliśmy 2 razy – pierwszy raz założyliśmy je po tynkach, ale po jakimś czasie trzeba je było zdjąć, by poszpachlować i pomalować ściany. Drugi raz montowaliśmy je z kolegą i w jednym zniszczyliśmy gwint na elemencie przyłączeniowym. Podczas układania posadzek, robotnicy wgnietli ozdobną obudowę jednego z pionowych grzejników... - mówią Magda i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują grzejniki od 7 miesięcy.

Dom: murowany, parterowy z poddaszem; powierzchnia 175 m2.

Instalacja grzewcza: wodna, pompowa, w obiegu zamkniętym (z wymiennikiem ciepła), przewody z rur miedzianych. Ogrzewanie podłogowe (kuchnia, przedsionek, łazienki – razem 30 m2) i grzejniki na ścianach. Rozprowadzenie rur w kotłowni oraz pod podłogą do grzejników w izolacji cieplnej o gr. 6 mm. System rozdzielaczowy podłączenia grzejników.

Źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym, kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, próżniowe kolektory słoneczne.

Sterowanie ogrzewaniem: poprzez centralną automatykę pogodową i pokojową oraz zawory termostatyczne z głowicami sterującymi na grzejnikach.

Grzejniki dwu- i trzypłytowe: ze stali. Dolne podłączenie do instalacji c.o. z wykorzystaniem zespolonych kątowych zaworów odcinających. Odpowietrzenie instalacji – nad buforem c.o. odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach – ręczne. Lokalizacja: wszędzie oprócz łazienek, przy lub pod oknami, 1 grzejnik na ścianie wewnętrznej.

Grzejniki rurowe: ze stali. Lokalizacja: w łazienkach.

Pionowe płaskie grzejniki płytowe z zaokrąglonymi brzegami znajdują się w holach na parterze i poddaszu oraz sypialni właścicieli Pionowe płaskie grzejniki płytowe z zaokrąglonymi brzegami znajdują się w holach na parterze i poddaszu oraz sypialni właścicieli Łukowato wygięty grzejnik "drabinka" nawiązuje kształtem do półokrągłej wanny. Zawieszono go pod oknem dachowym
Pionowe płaskie grzejniki płytowe z zaokrąglonymi brzegami znajdują się w holach na parterze i poddaszu oraz sypialni właścicieli Łukowato wygięty grzejnik "drabinka" nawiązuje kształtem do półokrągłej wanny. Zawieszono go pod oknem dachowym

Decyzja: kupiliśmy gotowy projekt, w którym w salonie i w jadalni miała być podłogówka i grzejniki kanałowe przy tarasie. Zrezygnowaliśmy z takiego ogrzewania na korzyść podłóg z drewna i grzejników tylko na ścianach. Nie chcieliśmy mieć przy wyjściu na taras wariantu podłogowego, bo w kanale szybko zbiera się brud. Rodzice używali w swoim domu grzejników konwektorowych, lecz nie byli z nich zadowoleni – ciepło rozkładało się w pomieszczeniach nierównomiernie.

Dlatego u siebie założyliśmy tylko modele oddające ciepło przez promieniowanie. Ich moc dopasowaliśmy do każdego pomieszczenia według starej sprawdzonej metody – 100 W na 1 m2. Przewody grzewcze ułożyliśmy z rur miedzianych, bo ten materiał wydał się nam trwały i dobrze przystosowany do instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym. Do instalacji c.o. z miedzi kupiliśmy grzejniki stalowe, żeby nie wprowadzać inhibitorów korozji. Gdybyśmy nie zamontowali kominka, pewnie byłyby to tańsze rury z PVC i grzejniki aluminiowe.

Wnętrza urządzamy nowocześnie i nie chcemy, żeby te elementy rzucały się w oczy, ale kiedy nie da się tego uniknąć – zależy nam, żeby były ładne i trwałe. Różne rodzaje grzejników od jednego producenta wybraliśmy z katalogu. Przy założeniu, że przewiduje się je na kilkadziesiąt lat, wyselekcjonowaliśmy modele uniwersalne, lecz o najnowszym wzornictwie. Ich stylistyka ma możliwie długo nadążać za współczesnymi trendami. Nie da się ukryć, że dom wyposażony w tradycyjne ich wzory od razu wygląda mało nowocześnie i pospolicie.

Salon i jadalnię ogrzewają niskie, ale szerokie urządzenia płytowe z poziomymi tłoczeniami W innym pokoju na poddaszu, ze stropodachem wykończonym płytami g-k, grzejniki ustawiono na stojakach, na podłodze
Salon i jadalnię ogrzewają niskie, ale szerokie urządzenia płytowe z poziomymi tłoczeniami W innym pokoju na poddaszu, ze stropodachem wykończonym płytami g-k, grzejniki ustawiono na stojakach, na podłodze

Nabyte grzejniki mają typowy biały kolor, ale za to nietypowe formy. Do holów na parterze i poddaszu oraz naszej sypialni wybraliśmy wzory pionowe z zaokrąglonymi brzegami i chropowatą matową powierzchnią lakierniczą. Do salonu i jadalni – niskie i szerokie z poziomymi, a nie pionowymi tłoczeniami. Do rodzinnej łazienki – łukowato wygięty rurowy, nawiązujący kształtem do półokrągłej wanny.

Oklepane i tańsze modele zaplanowaliśmy np. w kotłowni i garażu. Wszystkie te urządzenia od razu zaopatrzyliśmy w termostaty. W każdym pomieszczeniu, moc grzejników celowo przewymiarowaliśmy o 100 W, bo zawsze możemy ją zmniejszyć głowicami termostatycznymi.

Wszystkie grzejniki właściciele zaopatrzyli w głowice termostatyczne (przez osłonę grillową widoczne są płyty i radiatory urządzenia) Elementy modelu z zaokrąglonymi brzegami w sypialni
Wszystkie grzejniki właściciele zaopatrzyli w głowice termostatyczne (przez osłonę grillową widoczne są płyty i radiatory urządzenia) Elementy modelu z zaokrąglonymi brzegami w sypialni

Grzejniki płytowe i rurowe - porady i przestrogi:

 • Głowice termostatyczne ustawiamy następująco: na poddaszu na "full", w strefie dziennej na "3", w garażu na "1". Kiedy palimy w kominku z płaszczem wodnym, zakręcamy głowice na parterze.

  W pokoju starszej córki, umieściliśmy grzejnik dwupłytowy niewzorcowo – na wewnętrznej ścianie, bo pierwotna lokalizacja, po obu stronach okna balkonowego, była zła (ze względu na zasłonięcie tych elementów firanami i zasłonami). Żałujemy teraz jedynie, że nie zastosowaliśmy tam grzejnika trzypłytowego, jak w pokoju młodszej córki, ponieważ tylko w tym pokoju jest trochę chłodniej.

  Łukowato wygięty rurowy model w łazience oraz grzejniki pionowe są znakomite pod względem estetycznym i funkcjonalnym, jednak uprzedzamy, że chropowata i matowa powierzchnia lakiernicza jest trudniejsza do umycia, niż gładka i błyszcząca.

 • Aby ułatwić sprzątanie podłogi pod grzejnikami, przewody instalacji c.o. wychodzą ze ściany, 15 cm nad podłogą. Montaż grzejników przeprowadzili hydraulicy, układający instalację grzewczą. W komplecie z grzejnikami były tylko uchwyty i odpowietrzniki – resztę elementów przyłączeniowych i zawory termostatyczne z głowicami musieliśmy dokupić.

  Grzejniki osadzaliśmy 2 razy – pierwszy raz założyliśmy je po tynkach, ale po jakimś czasie trzeba je było zdjąć, by poszpachlować i pomalować ściany. Drugi raz montowaliśmy je z kolegą i w jednym zniszczyliśmy gwint na elemencie przyłączeniowym. Z instalacji kapała woda. Po wymianie zaworu, instalacja jest szczelna.

  Podczas układania posadzek, robotnicy wgnietli ozdobną obudowę jednego z pionowych grzejników. Na szczęście, uszkodzenie jest w mało widocznym miejscu, lecz radzimy uczulić na to budowlańców.

Grzejniki płytowe i rurowe - koszt:

 • grzejniki 17 391 zł (po rabacie 10%), w tym grzejniki z zaokrąglonymi brzegami 2653 zł każdy. 
 • montaż 75 zł/grzejnik.
W narożnej sypialni dziecięcej zastosowano trzypłytowy grzejnik przy oknie W drugiej sypialni dziecięcej, zamocowano grzejnik dwupłytowy na ścianie wewnętrznej
W narożnej sypialni dziecięcej zastosowano trzypłytowy grzejnik przy oknie W drugiej sypialni dziecięcej, zamocowano grzejnik dwupłytowy na ścianie wewnętrznej
Również "drabinka" ma głowicę termostatyczną Grzejnik rurowy w łazience na parterze. Dobrane do tych wnętrz urządzenia mają moc, która może je ogrzać bez podłogówki
Również "drabinka" ma głowicę termostatyczną Grzejnik rurowy w łazience na parterze. Dobrane do tych wnętrz urządzenia mają moc, która może je ogrzać bez podłogówki

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-03-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x