Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Ogrzewanie elektryczne

Choć ogrzewanie elektryczne domu nie jest popularne, to jednak czasem może się okazać wręcz jedynym możliwym. Ponadto w wyjątkowo mroźne zimowe dni czasem trzeba wspomóc nasz kocioł c.o.

 Piece akumulacyjne

Piec ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym jest umieszczony, zatem ogrzewanie tą metodą całego domu wymagałoby zamontowania w każdym pomieszczeniu oddzielnego urządzenia. Piec pobiera prąd w tańszej taryfie G12 i oddaje w postaci ciepła w czasie, gdy obowiązuje droższa taryfa G11.

Piece są wyposażone w automatykę sterującą fazami ładowania (nagrzewania) i rozładowywania (oddawania ciepła do pomieszczenia). Można także regulować poziom naładowania.

Piec akumulacyjny w przekroju
Piec akumulacyjny (fot. Eelektrotermia)

Wewnątrz stalowej obudowy pieca znajduje się materiał akumulujący ciepło - cegły szamotowe lub - coraz częściej - magnezytowe. Mogą się one nagrzewać prawie do 500°C. Piec pobiera i akumuluje ciepło podczas fazy ładowania, a oddaje je w fazie rozładowania. W handlu dostępne są piece z rozładowaniem statycznym i - bardziej nowoczesne – z rozładowaniem dynamicznym.

W tych pierwszych (zresztą tańszych i prostszych) ciepło jest wypromieniowywane przez obudowę. W niektórych modelach ten proces jest wzbogacony o konwekcję. Mianowicie, wewnątrz pieca znajduje się pionowy kanał, do którego napływa od dołu zimne powietrze, a ogrzane unosi się do góry.

Moduły konwekcyjny i akumulacyjny mogą pracować jednocześnie. Uruchamiając moduł konwekcyjny uzyskujemy ciepło natychmiast, bez konieczności czekania na włączenie się pieca np. w nocy. W piecach z rozładowaniem dynamicznym, przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator; wylot ciepłego powietrza znajduje się u dołu pieca. Ciepło jest niemal w całości oddawane przez konwekcję.

Piece akumulacyjne mają regulację poziomu naładowania, termostat i automatykę sterującą procesem ładowania i rozładowywania. Ich moc powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania na ciepło. Jeśli kupimy piec większy niż potrzeba, zapłacimy za niego więcej, a i tak nie wykorzystamy z zapasu mocy. Większość producentów przyjmuje, że moc pieca akumulacyjnego powinna być 2,2 razy większa niż zapotrzebowanie na ciepło. Najlepiej jednak poprosić o wyliczenie mocy w punkcie sprzedaży.

Grzejniki elektryczne

Produkuje się dwa rodzaje grzejników elektrycznych: konwekcyjne oraz promiennikowe. Nie mają one zdolności gromadzenia ciepła.

Grzejniki elektryczne
są zazwyczaj wyposażone w termostat, za pomocą którego reguluje się temperaturę w pomieszczeniu. Może on być elektromechaniczny lub cyfrowy, z wyświetlaczem. Niektóre modele mogą współpracować z programatorem czasowym, regulującym temperaturę zależnie od pory doby lub dnia tygodnia.

Jeżeli chcemy zamontować w domu kilka grzejników elektrycznych, mogą one współpracować z jednym sterownikiem, który będzie „nadzorował” pracę termostatów przygrzejnikowych. Taka instalacja może być w całości sterowana pilotem.

Elektryczny grzejnik konwektorowy
Elektryczny grzejnik konwektorowy (fot. ANB/Jaga)

Płyty grzejne

Dwa grzejniki w jednym (szklana płyta grzejna + radiator z grzałką) sterowane przez inteligentny, cyfrowy zespół termostatu z dokładnością do 0,1°C.
Dwa grzejniki w jednym - szklana płyta grzejna + radiator z grzałką (fot. Brabork)

To jeden z rodzajów grzejników elektrycznych, oddających ciepło na drodze promieniowania. W handlu dostępne są dwa ich rodzaje. Pierwszy to płyta, najczęściej stalowa (rzadziej szklana), na której jest na drukowany obwód elektryczny. Taki „grzejnik” jest pokryty z zewnątrz emalią. Jego powierzchnia nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury - nawet 180°C.

W drugim rozwiązaniu grzejnikiem jest płyta kamienna. Nagrzewa się ona od przewodu elektrycznego zatopionego w masie ceramicznej, która pokrywa kamienną płytę od strony ściany. Taki grzejnik znakomicie akumuluje ciepło. W handlu dostępne są głównie płyty marmurowe i granitowe. Dzięki wyglądowi naturalnego kamienia są jednocześnie interesującym element dekoracyjny.

Grzejniki olejowe

Grzejnik olejowy
Grzejnik olejowy (fot. Einhell)

To sposób na dogrzanie pomieszczeń. Mogą mieć postać płyty - gładkiej lub rowkowanej. Niektóre modele są wolno stojące, inne przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Grzejniki w formie tradycyjnych żeberek są znacznie cięższe, dlatego produkowane są wyłącznie jako przenośne.

Z tego też względu wyposażone są najczęściej w kółka, ułatwiające ich przestawianie. Powierzchnia pracującego grzejnika nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Trzeba więc uważać, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci. Wypełniający wnętrze grzejnika olej dość dobrze akumuluje ciepło, ale czas stygnięcia urządzenia zależy m.in. od jego budowy. Wolniej stygną grzejniki żeberkowe, gdyż znajduje się w nich więcej oleju.

Do regulacji temperatury służy termostat. Wyłączy on urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury, a gdy olej wystygnie - włączy je ponownie.

Droższe grzejniki mają zabezpieczenie, które wyłączy urządzenie, jeśli grzałka wynurzy się z oleju - np. gdy grzejnik zostanie przewrócony. Niektóre modele są też wyposażone w nawilżacz powietrza. Wadą grzejników olejowych jest to, że ich powierzchnia mocno się nagrzewa, co może spowodować oparzenie.

Hanna Czerska

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Gdzie moge zakupic plyty kamienne z zatopionym ukladem elektrycznrgo ogrzewania. Jaka ich jest cena, jaki pobor pradu

Gość lamed@poczta.fm

17 Sie 2013, 06:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek i jakość produktów, w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Uponor Smatrix Style - nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą
Uponor Smatrix Style - nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą W tym roku firma Uponor wprowadziła do swojej oferty nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą. Smatrix Style to rozwiązanie, ...
Promocja pakietów MD Pack firmy Elektra
Promocja pakietów MD Pack firmy Elektra Powróciła popularna promocja pakietów MD Pack składających się z jednostronnie zasilanych mat grzejnych ELEKTRA MD oraz najnowszego modelu ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze