Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Ogrzewanie elektryczne

Choć ogrzewanie elektryczne domu nie jest popularne, to jednak czasem może się okazać wręcz jedynym możliwym. Ponadto w wyjątkowo mroźne zimowe dni czasem trzeba wspomóc nasz kocioł c.o.

 Piece akumulacyjne

Piec ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym jest umieszczony, zatem ogrzewanie tą metodą całego domu wymagałoby zamontowania w każdym pomieszczeniu oddzielnego urządzenia. Piec pobiera prąd w tańszej taryfie G12 i oddaje w postaci ciepła w czasie, gdy obowiązuje droższa taryfa G11.

Piece są wyposażone w automatykę sterującą fazami ładowania (nagrzewania) i rozładowywania (oddawania ciepła do pomieszczenia). Można także regulować poziom naładowania.

Piec akumulacyjny w przekroju
Piec akumulacyjny (fot. Eelektrotermia)
Wewnątrz stalowej obudowy pieca znajduje się materiał akumulujący ciepło - cegły szamotowe lub - coraz częściej - magnezytowe. Mogą się one nagrzewać prawie do 500°C. Piec pobiera i akumuluje ciepło podczas fazy ładowania, a oddaje je w fazie rozładowania. W handlu dostępne są piece z rozładowaniem statycznym i - bardziej nowoczesne – z rozładowaniem dynamicznym.

W tych pierwszych (zresztą tańszych i prostszych) ciepło jest wypromieniowywane przez obudowę. W niektórych modelach ten proces jest wzbogacony o konwekcję. Mianowicie, wewnątrz pieca znajduje się pionowy kanał, do którego napływa od dołu zimne powietrze, a ogrzane unosi się do góry.

Moduły konwekcyjny i akumulacyjny mogą pracować jednocześnie. Uruchamiając moduł konwekcyjny uzyskujemy ciepło natychmiast, bez konieczności czekania na włączenie się pieca np. w nocy. W piecach z rozładowaniem dynamicznym, przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator; wylot ciepłego powietrza znajduje się u dołu pieca. Ciepło jest niemal w całości oddawane przez konwekcję.

Piece akumulacyjne mają regulację poziomu naładowania, termostat i automatykę sterującą procesem ładowania i rozładowywania. Ich moc powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania na ciepło. Jeśli kupimy piec większy niż potrzeba, zapłacimy za niego więcej, a i tak nie wykorzystamy z zapasu mocy. Większość producentów przyjmuje, że moc pieca akumulacyjnego powinna być 2,2 razy większa niż zapotrzebowanie na ciepło. Najlepiej jednak poprosić o wyliczenie mocy w punkcie sprzedaży.

Grzejniki elektryczne

Produkuje się dwa rodzaje grzejników elektrycznych: konwekcyjne oraz promiennikowe. Nie mają one zdolności gromadzenia ciepła.

Grzejniki elektryczne
są zazwyczaj wyposażone w termostat, za pomocą którego reguluje się temperaturę w pomieszczeniu. Może on być elektromechaniczny lub cyfrowy, z wyświetlaczem. Niektóre modele mogą współpracować z programatorem czasowym, regulującym temperaturę zależnie od pory doby lub dnia tygodnia.

Jeżeli chcemy zamontować w domu kilka grzejników elektrycznych, mogą one współpracować z jednym sterownikiem, który będzie „nadzorował” pracę termostatów przygrzejnikowych. Taka instalacja może być w całości sterowana pilotem.

Elektryczny grzejnik konwektorowy
Elektryczny grzejnik konwektorowy (fot. ANB/Jaga)

Płyty grzejne

Dwa grzejniki w jednym (szklana płyta grzejna + radiator z grzałką) sterowane przez inteligentny, cyfrowy zespół termostatu z dokładnością do 0,1°C.
Dwa grzejniki w jednym - szklana płyta grzejna + radiator z grzałką (fot. Brabork)

To jeden z rodzajów grzejników elektrycznych, oddających ciepło na drodze promieniowania. W handlu dostępne są dwa ich rodzaje. Pierwszy to płyta, najczęściej stalowa (rzadziej szklana), na której jest na drukowany obwód elektryczny. Taki „grzejnik” jest pokryty z zewnątrz emalią. Jego powierzchnia nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury - nawet 180°C.

W drugim rozwiązaniu grzejnikiem jest płyta kamienna. Nagrzewa się ona od przewodu elektrycznego zatopionego w masie ceramicznej, która pokrywa kamienną płytę od strony ściany. Taki grzejnik znakomicie akumuluje ciepło. W handlu dostępne są głównie płyty marmurowe i granitowe. Dzięki wyglądowi naturalnego kamienia są jednocześnie interesującym element dekoracyjny.

Grzejniki olejowe

Grzejnik olejowy
Grzejnik olejowy (fot. Einhell)

To sposób na dogrzanie pomieszczeń. Mogą mieć postać płyty - gładkiej lub rowkowanej. Niektóre modele są wolno stojące, inne przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Grzejniki w formie tradycyjnych żeberek są znacznie cięższe, dlatego produkowane są wyłącznie jako przenośne.

Z tego też względu wyposażone są najczęściej w kółka, ułatwiające ich przestawianie. Powierzchnia pracującego grzejnika nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Trzeba więc uważać, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci. Wypełniający wnętrze grzejnika olej dość dobrze akumuluje ciepło, ale czas stygnięcia urządzenia zależy m.in. od jego budowy. Wolniej stygną grzejniki żeberkowe, gdyż znajduje się w nich więcej oleju.

Do regulacji temperatury służy termostat. Wyłączy on urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury, a gdy olej wystygnie - włączy je ponownie.

Droższe grzejniki mają zabezpieczenie, które wyłączy urządzenie, jeśli grzałka wynurzy się z oleju - np. gdy grzejnik zostanie przewrócony. Niektóre modele są też wyposażone w nawilżacz powietrza. Wadą grzejników olejowych jest to, że ich powierzchnia mocno się nagrzewa, co może spowodować oparzenie.

Hanna Czerska

aktualizacja: 2009-10-20

Zdaniem naszych Czytelników

Gdzie moge zakupic plyty kamienne z zatopionym ukladem elektrycznrgo ogrzewania. Jaka ich jest cena, jaki pobor pradu

Gość lamed@poczta.fm

17 Sie 2013, 06:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Techniprot z Gazelą Biznesu
Techniprot z Gazelą Biznesu Firma TECHNIPROT dołączyła do elitarnego klubu Gazel Biznesu - grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun Firma KOSPEL wprowadziła do oferty nową kategorię urządzeń - promienniki podczerwieni IH GoldSun. Promienniki zapewniają komfort cieplny ...
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system Zapewnić komfort termiczny przy zminimalizowaniu strat energii – oto cel, jaki postawiła sobie firma 3THERMO, opracowując pierwszy na świecie ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x