Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Topowe produkty

Hoval: Energooszczędny dom - w co zainwestować? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Energooszczędne domy stają się coraz bardziej popularne. Jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi przepisami budowlanymi oraz coraz niższymi cenami instalacji, bez których budynek nie mógłby istnieć. Społeczeństwo również coraz częściej przywiązuje wagę do ochrony środowiska. Dlaczego warto budować energooszczędnie? Na które rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Hoval: Energooszczędny dom - w co zainwestować?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o problemach energetycznych w skali mikro i makro, a i tak większość Polaków wciąż nie wie, które urządzenia w domu pochłaniają najwięcej energii - według sondażu opinii publicznej "Energooszczędność w moim domu", 46 proc. respondentów odpowiedziało, że najwięcej energii w domu pobierają urządzenia elektryczne. Tylko 24 proc. badanych stwierdziło, że najbardziej energochłonnym czynnikiem w domu jest ogrzewanie i to właśnie oni mieli rację. Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej to aż 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. Wyniki przeprowadzonego sondażu mogą być niepokojące, a to za sprawą rosnących zagrożeń jakimi są: emisja dwutlenku węgla oraz wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych, które wykorzystuje się do ogrzewania budynków.

 Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi 70% rocznych kosztów utrzymania domu.
Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej
stanowi 70% rocznych kosztów utrzymania domu.

By tego uniknąć, konieczna jest popularyzacja energooszczędnych domów. Dla przykładu, średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych, które zostały wybudowane starymi metodami wynosi od 120 do 250 kWh/m2 rocznie.

Dzięki właściwej izolacji oraz zastosowaniu wydajnych rozwiązań systemowych, zapotrzebowanie to możemy zmniejszyć do standardu energooszczędnego, czyli do 70 (a nawet do 40) kWh/m2 w skali roku. Aby uzyskać taki standard, niezbędne jest zainwestowanie w efektywne urządzenia grzewcze oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wilgoci, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego.

Jak ogrzać energooszczędny dom?

Osoby decydujące się na budowę domu o niskim zużyciu energii, powinny starannie przemyśleć i zaprojektować system ogrzewania. Ciepło może być rozprowadzane drogą powietrzną (ogrzewanie nadmuchowe) lub za pomocą niskotemperaturowej instalacji wodnej, która cieszy się większym zainteresowaniem ze względu na prostotę wykonania i niższe koszty inwestycyjne. Instalacja wodna w domu może składać się z systemu ogrzewania podłogowego lub ściennego oraz z niskotemperaturowego źródła ciepła, którym są gazowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.

Rekuperacja - energooszczędna wentylacja domu

W energooszczędnym domu nie ma miejsca dla tradycyjnej wentylacji, ponieważ generuje ona duże straty ciepła. W dodatku nowoczesne domy mają lepszą izolację - co uniemożliwia właściwą wymianę powietrza. Powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej, która dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte wyrzuca na zewnątrz. Urządzenia wentylacyjne z rekuperatorem odzyskują znaczne ilości ciepła z powietrza wywiewanego i zapewniają dogrzanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Idealny dla energooszczędnego domu jest jeden kompletny system rozwiązań, który wygeneruje 30% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. W zależności czy źródłem ogrzewania będzie kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła możemy wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Taką możliwość daje firma Hoval.

 Rozwiązanie systemowe Hoval.
Rozwiązanie systemowe Hoval.

Jeśli w domu jest dostęp do sicie gazowej, to najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest System Niebieski oparty na: gazowych kotłach kondensacyjnych UltraGas®, które uzyskują wysoką efektywność energetyczną sięgającą aż 109%. Przyczynia się to do redukcji emisji niepożądanego CO2. Kotły UltraGas® wyróżniają się wysoką efektywnością grzewczą i oszczędnym zużyciem paliwa.

W połączeniu z ultra cienkimi i lekkimi kolektorami słonecznymi UltraSol o udowodnionej skuteczności uzyskamy dodatkowe 10% oszczędności, a energię słoneczną wykorzystamy do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w domu. System uzupełnia wentylacja mechaniczna HomeVent®, która zapewnia świeże, przefiltrowane powietrze, bez jakichkolwiek pyłków czy cząsteczek kurzu oraz utrzymuje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

W systemie wentylacji mechanicznej HomeVent®, Hoval wprowadził innowacyjne rozwiązana - które gwarantują komfort świeżego powietrza, oraz przyczyniają się do ograniczenia kosztów ogrzewania oraz zużycia energii. Jednym z takich rozwiązań jest entalpiczny wymiennika ciepła, który odzyskuje ciepło oraz wilgoć z powietrza odprowadzanego - to zaleta której prawie nikt nie posiada. Dzięki takiej technologii HomeVent® jest wyjątkowo ekonomicznym urządzeniem, przykładowo dobre konwencjonalne systemy osiągają skuteczność odzysku ciepła do 90%.

W wentylacji HomeVent® skuteczność odzysku ciepła dochodzi nawet do 130%. Zastosowanie energooszczędnych wentylatorów z silnikami prądu stałego EC, ogranicza hałas i zużycie energii - a to pozytywnie wpływa na bilans energetyczny urządzenia, ponieważ oszczędność energii osiąga poziom 10-ciokrotnie wyższy niż zużycie energii.

Wszystko to jest kontrolowane przez jeden inteligentny i prosty system sterowania TopTronic®E online, który współpracuje z czujnikami temperatury zewnętrznej oraz dzięki dostępowi do internetu sam dostosowuje pogodę do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jesteśmy w stanie sterować ogrzewaniem za pomocą smartphona, by zarządzać swoim tygodniowym harmonogramem - pozwala to zaoszczędzić energię w ciągu dnia oraz cieszyć się komfortem ciepła w godzinach wieczornych.

Inteligentny system ogrzewania, który oszczędza pieniądze i zna prognozę pogody na jutro.

Alternatywą dla Systemu Niebieskiego jest System Zielony, który jest oparty na powietrznej pompie ciepła - Belaria®, dzięki której ogrzewanie domu staje się łatwe, ekonomiczne i ciche. Wykorzystuje ona swobodny przepływ powietrza zewnętrznego do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To efektywne urządzenie grzewcze, które uzyskuje atrakcyjny współczynnik efektywności energetycznej COP dzięki modulacji mocy. Uzupełnieniem pompy ciepła jest wentylacja mechaniczna HomeVent® oraz dziecinnie prosty w obsłudze system sterowania TopTronic®E on-line.

Natomiast za pomocą Systemu Zielonego Plus możemy przekształcić swój dom w małą elektrownię, która wykorzystuje zasoby środowiska takie jak powietrze, słońce, ziemia. System Zielony Plus oparty jest na najbardziej wydajnej gruntowej pompie ciepła Thermalia®, która uzyskuje większą ilość ciepła ze zużytej mocy, niż jakakolwiek inna technologia pomp ciepła, kolektorach słonecznych UltraSol, kompaktowej wentylacji mechanicznej HomeVent® oraz inteligentnemu systemowi sterowania online TopTronic®E.

Podsumowanie: Energooszczędne rozwiązania przyszłością dla budownictwa

Koszt budowy energooszczędnego domu w porównaniu do domu tradycyjnego jest wyższy o ok. 5-6%. Większe koszty to głównie wydatki na bardziej precyzyjną dokumentację projektową, zatrudnienia doświadczonej ekipy budowlanej oraz na zastosowanie bardziej zaawansowanej technologii. Standard niskoenergetyczny to zaledwie 30% kosztów całej inwestycji.

Dzięki uzyskaniu wyższych parametrów takie budynki zużywają 3-5 razy mniej energii niż budynki tradycyjne. W zależności od zastosowanych rozwiązań, średni czas zwrotu z dodatkowej inwestycji, poniesionej na uzyskanie standardu energooszczędnego domu może wynieść ok. 5-10 lat. Gdy uwzględnimy rosnące ceny energii i paliw - zwrot może być jeszcze szybszy.

Energooszczędne domy gwarantują ekologię i czystość - wentylacja mechaniczna zapewnia świeże i przefiltrowane powietrze w pomieszczeniach. Wartość rynkowa energooszczędnego domu z biegiem lat rośnie - nawet ewentualna przyszła sprzedaż nie spowoduje strat. Podsumowując, budowa zdrowego i ekonomicznego domu jest inwestycją w przyszłość - zarówno pod względem wartości rynkowej nieruchomości, jak i z uwagi na ochronę środowiska.

Logo Hoval

Hoval Sp. z o.o.
ul. Krzemowa 1, Złotniki
62-002 Suchy Las
Tel.: 61 659 38 10
Fax.: 61 659 38 19
info@hoval.pl
www.hoval.pl

aktualizacja: 2017-02-08
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x