Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Jak uzyskać oszczędność energii?

Zwykli konsumenci nie mają wpływu na sposób wytwarzania energii elektrycznej, nie decydują o wykorzystaniu ekologicznego paliwa w samochodach czy rozwoju energetyki wodnej. Ale każdy, kto buduje dom dla siebie, może decydować o zapotrzebowaniu budynku na ciepło, a także o tym, co będzie źródłem energii do jego ogrzewania.

Oszczędzanie bowiem polega przede wszystkim na takim budowaniu, by zapotrzebowanie na energię było jak najmniejsze, czyli na budowaniu domów energooszczędnych.

Pierwszym dostępnym dla inwestora działaniem na rzecz oszczędzania energii, jest wybór odpowiedniego projektu przystosowanego do ukształtowania działku i jej orientacji w terenie.

Elementem projektu jest też decyzja o źródłach energii do jego ogrzewania. Od inwestora ostatecznie zależy czy wybierze energię elektryczną, olej opałowy, czy np. gaz. Następne decyzje, które umożliwiają oszczędzanie energii, dotyczą urządzenia grzewczego. Inwestor może wybrać pompę ciepła lub kocioł droższy, ale energooszczędny (kondensacyjny) lub tańszy, ale zużywający dużo więcej paliwa. Różnice dotyczą zarówno urządzań gazowych czy na olej, jak i na paliwa stałe.

Dopiero po tych fundamentalnych decyzjach warto zastanowić się nad wyposażeniem domu w sprzęty pobierające jak najmniej energii: podgrzewacze do wody, pralkę i lodówkę w najwyższej klasie A+. Warto też pamiętać o codziennych czynnościach sprzyjających energooszczędności: zmywaniu w zmywarce, nie pod kranem, obniżaniu temperatury ogrzewania na noc i na czas wyjazdów, zrezygnowaniu z codziennych kąpieli na rzecz natrysku, płukaniu zębów wodą ze szklanki zamiast z odkręconego kranu, gaszeniu niepotrzebnych świateł czy wygaszaniu urządzeń z pozycji stand-by.

Tylko takie kompleksowe podejście do oszczędzania energii da oczekiwane efekty w postaci znacznie niższych rachunków za eksploatację domu (zużycie prądu i koszty ogrzania domu).

Zużycie energii w gospodarstwach domowych

Domowe urządzenia pobierające energięZużycie energii
Urządzenia grzewcze i przygotowujące ciepłą wodę użytkową60%
Oświetlenie i sprzęt AGDoświetlenie (tradycyjne żarówki)16%
lodówka8%
pralka8%
żelazko3,5%
komputer, drobny sprzęt AGD2,5%
telewizor2%


Redakcja BD
aktualizacja: 2009-01-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A propos oszczędzania energii i wszystkiego ogólnie to czasem może dojść do przesady bo jak ktoś Ci mówi że wykręci żarówki z żyrandola (bo czasem zapalasz światło w nim a nie małą lampkę z energooszczędną żarówką), żeby zakręcać wodę pomiędzy opłukaniem rąk a spłukaniem mydła (no bo po co woda ma lecieć - pomijając, że jak się odkręci wodę namydloną ręką trzeba użyć wody by mydełko spłukać :)) lub zakręć kaloryfer a włóż sweter - okey oszczędność tak ale no czasem trzeba trochę wody polać, tak dla przyjemności :)

Gość: o oszczedzaniu

15 Sty 2009, 13:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
System rurowy Purmo Cleverfit
System rurowy Purmo Cleverfit System Purmo Cleverfit znajduje zastosowanie w instalacjach ogrzewania i chłodzenia (np. ogrzewanie podłogowe lub podłączenie grzejników). ...
Nowa kampania reklamowa marki PURMO
Nowa kampania reklamowa marki PURMO Marka PURMO wystartowała z nową kampanią reklamową oraz ogłosiła konkurs, w którym główną wygraną jest 5000 zł.
Podłogowe folie grzejne MATEC
Podłogowe folie grzejne MATEC System ogrzewania podłogowego elektrycznymi foliami grzejnymi, pomimo swoich wymiernych zalet nie jest jeszcze w Polsce tak dobrze rozpowszechniony, ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe