Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł może być jedno- albo dwufunkcyjny czyli tylko ogrzewać wodę do c.o. lub też pełnić obie funkcje: ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Można ją zatem uzyskać na dwa sposoby:

  •  w wyniku podgrzewania wody w sposób przepływowy w kotle dwufunkcyjnym,
  •  z zasobnika, w którym jest przechowywana po ogrzaniu w kotle jednofunkcyjnym.

Kotły dwufunkcyjne. Są tak zaprojektowane, żeby ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Są to najczęściej kotły wiszące, podgrzewające c.w.u. w systemie przepływowym. Latem kocioł tylko przygotowuje ciepłą wodę, zimą jego podstawowym zadaniem jest ogrzewanie domu. Jeżeli jednak odkręcimy kurek z ciepłą wodą, kocioł przełączy się na podgrzewanie wody pobieranej z kranu tak długo, jak długo z niej korzystamy, a z chwilą zakręcenia kurka wróci do ogrzewania wody do c.o.

Pewną niedogodnością kotłów dwufunkcyjnych jest to, że powinny mieć moc większą, niż wynika to z zapotrzebowania budynku na ciepło. W czasie, kiedy nie pobieramy c.w.u., moc kotła nie jest w pełni wykorzystana, a więc jego sprawność spada. Dodatkowym minusem jest uruchamianie się tych kotłów po każdym odkręceniu kurka z ciepłą wodą.

Przykładowe wykresy sprawności kotłów w zależności od obciążenia kotła:
Sprawność kotła
Sprawność kotła

a) kocioł tradycyjny o parametrach 90/70°C z palnikiem jednostopniowym,

b) kocioł nowoczesny niskotemperaturowy o parametrach 75/60°C i z palnikiem modulowanym,

Sprawność kotła
Sprawność kotła

c) kocioł kondensacyjny o parametrach 75/60°C z palnikiem modulowanym,

d) kocioł kondensacyjny o parametrach 40/30°C z palnikiem modulowanym

Zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest przede wszystkim ich cena i prostsza, czyli również tańsza, instalacja. Zajmują one mniej miejsca, gdyż nie trzeba magazynować ogrzanej wody – jest ona podgrzewana „na bieżąco”. Niestety ma też wady – ogrzana woda nie płynie od razu – potrzeba chwili na jej ogrzanie, ponadto nawet minimalny pobór ciepłej wody powoduje uruchomienie kotła, a jego moc musi być wyższa niż kotła jednofunkcyjnego do tej samej instalacji. Oznacza to, że kocioł zazwyczaj pracuje ze sprawnością dużo niższą od nominalnej.

W kotłach tradycyjnych bez płynnej modulacji mocy wpływa to negatywnie na ich sprawność.

Kocioł dwufunkcyjny najlepiej jest zamontować w łazience: będzie dzięki temu najbliżej głównego poboru ciepłej wody użytkowej.

Kocioł jednofunkcyjny
Osobny zasobnik
Kocioł i zasobnik umieszczone w jednej obudowie
Kocioł jednofunkcyjny (po lewej, fot. Buderus) współpracuje z osobnym zasobnikiem (środek, fot. Galmet). Zazwyczaj kocioł i zasobnik kupuje się od jednego producenta – tworzą one wtedy elegancką całość. Można także kupić kocioł i zasobnik umieszczone w jednej obudowie (po prawej, fot. Vaillant)

Kotły jednofunkcyjne. Podstawowym ich zadaniem jest ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania. Moc takiego kotła dobiera się do zapotrzebowania domu do celów grzewczych. Kocioł jednofunkcyjny może także ogrzewać wodę użytkową. W tym celu podłącza się do niego zasobnik c.w.u., do którego doprowadzana jest ogrzana w kotle gorąca woda i tam – przez wymiennik ciepła – ogrzewa ona wodę dostarczaną następnie do kranów.

Kotły jednofunkcyjne pracują z priorytetem c.w.u., co oznacza, że w momencie, gdy trzeba podgrzać wodę użytkową, zostaje przerwane ogrzewanie pomieszczeń. Dopiero po zakończeniu podgrzewania wody włącza się ponownie obieg centralnego ogrzewania. Kocioł jednofunkcyjny ma moc taką, jaka wynika z obliczeń lub nieznacznie większą, dzięki czemu w czasie sezonu grzewczego pracuje z założoną mocą.

Ze względu na komfort, rozwiązaniem lepszym jest podgrzewanie wody w zasobniku. Jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do potrzeb, gorąca woda, która jest w nim magazynowana, umożliwi jednoczesne, komfortowe korzystanie z ogrzanej wody w kilku miejscach w domu. Będzie zatem możliwe, że w tym samym czasie jedna osoba w kuchni zmywa, a inna w łazience bierze kąpiel.

Pośrednim rozwiązaniem ogrzewania c.w.u. są kotły z wbudowanym małym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Umożliwiają one pobór niewielkich ilości ogrzanej wody natychmiast po odkręceniu kurka. Mniejsza jest wtedy liczba włączeń kotła – kiedy zużycie wody jest niewielkie, kocioł korzysta z rezerw w zbiorniku i nie musi się włączać.

Monika Czeczotek

aktualizacja: 2013-10-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ostrzegam przed montowaniem kotłów gazowych w łazienkach , ( chyba że bezpośrednio nad wanną lub innych pomieszczeniach na poziomie w którym mieszkacie .Jakość obecnie produkowanych kotłów jest tak niska że możecie się spodziewać zalania w wyniku uszkodzenia kotła np. pęknięcie , lub skorodowania na wylot wymiennika ciepła. Powyższych awarii możecie się spodziewać już w czteroletnich gazowych termach przepływowych. Szczególnie jeśli ktoś wyjeżdża, niech pamięta o zakręceniu dopływu wody.Powyższe wnioski są oparte na własnych doświadczeniach i rozmowach z instalatorami.

Gość: Waldek

20 Wrz 2015, 06:56

Jeżeli ktoś ma miejsce to koniecznie jednofunkcyjny z zasobnikiem 80-120l. Straty postojowe dla różnicy temp. wody a otoczenia 40stC wynoszą dla 120l ok. 50m3 gazu ziemnego na rok. Pamiętajcie że w jednofunkcyjnym kocioł pracuje nieekonomicznie dla CO i zużywa się więcej wody dla cwu. Zasobnik idealnie w pomieszczeniu ogrzewanym mieć.

Gość: pp

08 Kwi 2009, 18:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowość ELEKTRA: regulatory temperatury OCD5
Nowość ELEKTRA: regulatory temperatury OCD5 Dotykowy regulator temperatury do systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego OCD5 to nowość w ofercie firmy ELEKTRA.
Rettig ICC sfinalizował przejęcie grupy Emmeti
Rettig ICC sfinalizował przejęcie grupy Emmeti Rettig ICC, największy europejski producent grzejników i systemów grzewczych, sfinalizował przejęcie grupy Emmeti - włoskiej firmy oferującej ...
Freedom - nowy grzejnik marki Jaga
Freedom - nowy grzejnik marki Jaga Freedom - nowy grzejnik marki Jaga, oferuje wolność wyboru funkcjonalności, gabarytów oraz designu. Prezentuje nową formę grzejników stojących, ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe