Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego

Nie w każdym domu ogrzewanie podłogowe można zastosować jako podstawowe i jedyne źródło ciepła. Jest to możliwe tylko w domach dobrze zaizolowanych termicznie – energooszczędnych. Jeśli w domu straty ciepła przez ściany zewnętrzne, podłogę dach, czy wentylację są zbyt duże, samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wymaganej temperatury w pomieszczeniach.

W domach, które spełniają obowiązujące obecnie normy cieplne, takich problemów raczej nie ma. Jeśli straty ciepła w domu są większe, oprócz ogrzewania podłogowego, trzeba zainstalować dodatkowe elementy grzejne. System ogrzewania podłogowego trzeba przewidzieć w projekcie budowlanym domu.

Elementów grzejnych nie można układać na całej powierzchni podłogi. W łazience nie montuje się ich pod wanną, brodzikiem czy miską ustępową. W pozostałych pomieszczeniach – pod szafami oraz innymi meblami ustawianymi bezpośrednio na podłodze lub, gdy ich nóżki mają mniej niż 5 cm.

Ograniczenie to powoduje, że w pomieszczeniach, w których znaczną część podłogi zajmują meble, np. w sypialniach, często konieczne jest stosowanie dodatkowych źródeł ciepła. Z tych samych powodów, gdy mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe, nie zawsze możliwe są zmiany ustawienia mebli i innych elementów wyposażenia.

Do wad ogrzewania podłogowego można zaliczyć również ograniczenia dotyczące materiałów stosowanych do wykończenia podłogi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Techniprot z Gazelą Biznesu
Techniprot z Gazelą Biznesu Firma TECHNIPROT dołączyła do elitarnego klubu Gazel Biznesu - grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun Firma KOSPEL wprowadziła do oferty nową kategorię urządzeń - promienniki podczerwieni IH GoldSun. Promienniki zapewniają komfort cieplny ...
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system Zapewnić komfort termiczny przy zminimalizowaniu strat energii – oto cel, jaki postawiła sobie firma 3THERMO, opracowując pierwszy na świecie ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x