Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego

Nie w każdym domu ogrzewanie podłogowe można zastosować jako podstawowe i jedyne źródło ciepła. Jest to możliwe tylko w domach dobrze zaizolowanych termicznie – energooszczędnych. Jeśli w domu straty ciepła przez ściany zewnętrzne, podłogę dach, czy wentylację są zbyt duże, samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wymaganej temperatury w pomieszczeniach.

W domach, które spełniają obowiązujące obecnie normy cieplne, takich problemów raczej nie ma. Jeśli straty ciepła w domu są większe, oprócz ogrzewania podłogowego, trzeba zainstalować dodatkowe elementy grzejne. System ogrzewania podłogowego trzeba przewidzieć w projekcie budowlanym domu.

Elementów grzejnych nie można układać na całej powierzchni podłogi. W łazience nie montuje się ich pod wanną, brodzikiem czy miską ustępową. W pozostałych pomieszczeniach – pod szafami oraz innymi meblami ustawianymi bezpośrednio na podłodze lub, gdy ich nóżki mają mniej niż 5 cm.

Ograniczenie to powoduje, że w pomieszczeniach, w których znaczną część podłogi zajmują meble, np. w sypialniach, często konieczne jest stosowanie dodatkowych źródeł ciepła. Z tych samych powodów, gdy mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe, nie zawsze możliwe są zmiany ustawienia mebli i innych elementów wyposażenia.

Do wad ogrzewania podłogowego można zaliczyć również ograniczenia dotyczące materiałów stosowanych do wykończenia podłogi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x