Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - sterowanie i koszty

Żeby rano nie musieć odśnieżać podjazdu, nie martwić się o sople zwisające z rynien i rury zamarzające w nieogrzewanym garażu, wcale nie musimy przeprowadzać się do ciepłych krajów. Wystarczy odpowiednie ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Dobrze skonfigurowane znakomicie zwiększa komfort, nie zużywając wcale dużo energii.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - sterowanie i koszty

Usuwanie śniegu i lodu z podjazdu, schodów wejściowych, rynien jest kłopotliwe i niewątpliwie nie należy do przyjemności. Szczególnie jeżeli musimy przez to rano wstać wcześniej przed pracą i namachać się łopatą. Ponadto, nawet cienka warstwa lodu na schodach wejściowych i podjeździe (szczególnie gdy mamy garaż w piwnicy!) jest, po prostu, bardzo niebezpieczna. Warto przy tym wiedzieć, że najbardziej kłopotliwy ze względu na oblodzenie jest wcale nie środek ostrej zimy, lecz późnojesienne marznące deszcze i wiosenne roztopy, kiedy to śnieg rozpuszcza się nieco za dnia, po czym zamarza nocą – i o poranku mamy ślizgawkę na schodach oraz ścieżce do furtki.

Te wszystkie "atrakcje" można wyeliminować stosując ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Odpowiednio dobrane – oczyści schody, podjazd, rynny, a nawet sam dach. Takie rozwiązania postrzegane są jako luksus, ale obecnie wcale nie są szczególne kosztowne inwestycyjnie ani eksploatacyjnie. Szczególnie jeżeli zaplanujemy je odpowiednio wcześnie, na etapie budowy domu, chociaż niektóre, szczególnie ogrzewanie rynien, można bez trudu założyć również w już użytkowanym domu.

Rodzaje nawierzchni na ogrzewanie przeciwoblodzeniowe

Ale uwaga! Ogrzewanie rynien albo schodów to niewielki pobór mocy i przeciętna domowa instalacja elektryczna poradzi sobie z nim bez kłopotu. Z kolei ogrzewanie dużego podjazdu może wymagać zwiększenia przydziału mocy z zakładu energetycznego albo nawet przebudowy przyłącza. Zakładając moc ogrzewania 300 W/m2 i powierzchnię 30 m2, otrzymujemy chwilowy pobór 9 kW, a moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego to zwykle 12–15 kW.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - samoregulujące i zwykłe

Do budowy instalacji przeciwoblodzeniowej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się elektryczne przewody grzejne. Są wprawdzie również systemy, w których elementem grzejnym są rury wypełnione płynem niezamarzającym, ale to domena dużych obiektów.

Przewody elektryczne są niewrażliwe na zamarzanie, dzięki czemu instalacja nie musi pracować stale i utrzymywać bez przerwy dodatniej temperatury ogrzewanych elementów. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie energii, bo po usunięciu lodu i śniegu, gdy nie ma nowych opadów, temperatura np. powierzchni podjazdu może być ujemna.

Przewody mogą być stałooporowe lub samoregulujące. Stałooporowe po włączeniu grzeją po prostu z taką samą mocą na całej swojej długości. Oznacza to, że część energii zostaje zmarnowana, bo nie w każdym miejscu orynnowania potrzebne jest tak samo intensywne ogrzewanie.

Przewód samoregulujący
W przewodach samoregulujących pod wpływem zmian temperatury rozluźniają się lub zagęszczają ścieżki przewodzące prąd. Jego przepływowi towarzyszy wydzielanie ciepła. (fot. Pentair (Raychem))

Przewody samoregulujące mają specyficzną budowę, dzięki której różne odcinki tego samego przewodu mogą grzać z odmienną mocą. Im zimniejszy jest kabel i jego otoczenie, tym intensywniejsze grzanie. Kabel może więc oddawać dużo ciepła w miejscach, gdzie pokrywa go śnieg i lód, a w już rozmrożonych prawie nic. Jednak przewody zwykłe są znacznie tańsze od samoregulujących, należy więc dobrze przemyśleć, co będzie bardziej opłacalne, uwzględniając zarówno koszty inwestycji, jak i eksploatacji.

Instalacja przeciwoblodzeniowa schodów zewnętrznych

Sterowanie ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym

Skuteczność systemu, wygoda i koszty eksploatacji w bardzo dużym stopniu zależą od sposobu sterowania. Same przewody muszą być, po prostu, ułożone we właściwych miejscach i odpowiedniej mocy. Jednak to, kiedy się włączą i jak długo będą działać, zależy właśnie od sterowania. Wiele osób wciąż decyduje się na ręczne włączanie i wyłączanie ogrzewania. To najtańsze inwestycyjnie (oszczędzamy na sterowniku), ale bardzo niewygodne, drogie w eksploatacji i nieskuteczne. Przecież nikt nie będzie ciągle chodził i sprawdzał, czy ogrzewanie nadal powinno działać. W efekcie często działa, gdy jest niepotrzebne, a za to nie pracuje, gdy powinno, bo np. śnieg spadł w środku nocy, gdy domownicy spali.

Dlatego sterowanie najlepiej w pełni zautomatyzować. Regulator z czujnikami opadu oraz temperatury będzie reagował tylko wówczas, gdy pada deszcz lub śnieg i równocześnie temperatura jest ujemna. Sam mróz bez opadów nie jest problemem, podobnie jak śnieg lub deszcz, który nie zamarza ani śnieg, jeśli nie zmienia się w półpłynną breję.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu przeciwoblodzeniowym rynien

Trzeba jednak zastrzec, że system przeciwoblodzeniowy – zgodnie ze swoją nazwą – ma zapobiegać oblodzeniu, a nie służyć do odmrażania zatkanych lodem rynien i rur spustowych. Dlatego powinien działać, gdy pojawia się ryzyko oblodzenia – głównie w czasie opadów, kiedy temperatura oscyluje wokół zera oraz kiedy dochodzi do roztopów.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur wodociągowych

Koszty ogrzewanie przeciwoblodzeniowego

W przypadku tej instalacji – praktycznie nie sposób podać z góry kosztów, bo to, co ma ona objąć w konkretnym domu, trzeba ustalić indywidualnie. Jeśli chcemy, żeby wykonano nam ogrzewanie przeciwoblodzeniowe, poprośmy kilka firm o wstępną wycenę – sprawdzając, co dokładnie zawiera, np. czy cena obejmuje także sterownik i jaki on jest?

Oszczędzanie na automatyce bardzo wiele zmienia w takich małych systemach, typowych dla domów jednorodzinnych. Przede wszystkim dlatego, że koszt sterownika i czujników temperatury oraz opadu wynosi nawet 2000 zł. Jeżeli więc kabli jest niewiele, będzie to główna część kosztów materiału. Jeśli jednak decydujemy się na prosty układ z termostatem i ręcznym włącznikiem, powinniśmy mieć świadomość ograniczonej funkcjonalności takiego rozwiązania.

Taki uproszczony system powinniśmy wyposażyć przynajmniej w sterowanie czasowe, tak żeby nie trzeba było pamiętać o wyłączeniu ogrzewania, a w efekcie żeby zapomniane nie pracowało niepotrzebnie przez wiele godzin. Koszt takiego układu czasowego, zbudowanego np. w oparciu o zegar sterujący i stycznik, wyniesie około 200 zł.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe zastosowane na schodach
Koszty zależą od zakresu prac. Ogrzewanie długich schodów będzie kilkakrotnie droższe niż samych rynien. (fot. Danfoss (Devi))

Jarosław Antkiewicz
fot. Elektra

aktualizacja: 2016-12-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x