Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Podłogowe ogrzewanie elektryczne

Podłogowe ogrzewanie elektryczne stosuje się je najczęściej do okresowego ogrzewania pomieszczeń – przede wszystkim łazienek, ale można je zakładać także w innych pomieszczeniach – dla zwiększenia komfortu ich użytkowania.

Schemat ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience.
Schemat ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowegow łazience
Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego.
Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego (fot. Tyco Thermal)

Przewody w instalacji nie powinny być umieszczone pod meblami, zatem o umeblowaniu pomieszczeń, które mają być tak ogrzewane, trzeba zdecydować przed ułożeniem instalacji.

Jeśli tego się nie dopilnuje, temperatura podłogi pod meblami będzie wzrastała szybciej niż w pozostałej części pomieszczenia, co może doprowadzić do przepalenia instalacji grzewczej.

Ogrzewanie elektryczne wykonuje się z kabli, mat lub folii grzewczych. Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego.

Do instalacji grzewczych można zastosować kable dwojakiego rodzaju:

 • dwużyłowe zasilane z jednej strony (mniej "sieją" zakłócenia, bo pola magnetyczne wytwarzane przez przeciwnie płynące prądy wzajemnie się znoszą),
 • jednożyłowe zasilane z dwóch stron.

Maty grzewcze produkowane są z siatki z tworzywa sztucznego, w którą wpleciony jest kabel, zasilany również jedno- lub dwustronnie.

Folie grzewcze to płaskie druty aluminiowe zatopione w folii poliestrowej. Jest to system elektrycznej podłogówki, który ma najmniejszą grubość.

Moc grzewcza instalacji w dobrze ocieplonym domu wynosi 80-90 W/m². Wartość ta nie powinna przekraczać 150 W/m², chociaż w strefach przyściennych dopuszcza się także ogrzewanie o mocy do 200 W/m². Żeby zwiększyć moc ogrzewania, wystarczy gęściej ułożyć przewody, co powinno być określone w projekcie. 

Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla wynoszą od 5 do 15 cm. Przewody mocuje się do podłoża specjalną taśmą montażową.

Warstwa jastrychu nad kablami lub matą grzewczą powinna wynosić 3-5 cm.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne może mieć bardzo rozbudowaną automatykę. Możliwe jest nawet sterowanie nim za pomocą komputera. Można kupić regulator z możliwością programowania różnej temperatury w pomieszczeniu o różnych porach dnia i nocy. Jeżeli system ogrzewania podłogowego działa w kilku pomieszczeniach lub w całym domu, można zamontować termostat główny, który będzie sterowa ł pracą poszczególnych termostatów.

Konstrukcja podłogi z ogrzewaniem elektrycznym

Konstrukcja podłogi z ogrzewaniem elektrycznym

Katarzyna Olędzka, Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-07-22

Zdaniem naszych Czytelników

Dzięki kolego trochę sobie poczytałem i wydaje się być ok

autorushd

12 Paź 2010, 15:17

Cytat Na jakiej zasadzie działają takie wyłączniki? Gdzie się je montuje? Bo to byłby dobry pomysł , mogłoby odcinać ogrzewanie garażu. Ale to bedzie i tak za mało. realne przyłącze to 24kW czyli przedział (24-29kW) i bezpiecznik ...

retrofood

12 Paź 2010, 09:01

Odnośnie firmy THERMOVAL to jest to ŚMIESZNE, gość wpada zareklamuje firmę i myśli ze to już koniec. Jest to ANTYREKLAMA. Wkurzają mnie takie sytuacje.Facet z elektry odpowiada mi regularnie na każde pytanie. No może oprócz doboru przyłącza.

autorushd

08 Paź 2010, 10:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja pakietów MD Pack firmy Elektra
Promocja pakietów MD Pack firmy Elektra Powróciła popularna promocja pakietów MD Pack składających się z jednostronnie zasilanych mat grzejnych ELEKTRA MD oraz najnowszego modelu ...
Grzejnik Vertiga - dynamika w pięknej formie
Grzejnik Vertiga - dynamika w pięknej formie Grzejniki dekoracyjne - jak wskazuje nazwa - stosowane były zwykle jako uzupełnienie właściwego ogrzewania zwykle realizowanego przy pomocy ...
Techniprot z Gazelą Biznesu
Techniprot z Gazelą Biznesu Firma TECHNIPROT dołączyła do elitarnego klubu Gazel Biznesu - grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze