Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Podłogowe ogrzewanie elektryczne

Podłogowe ogrzewanie elektryczne stosuje się je najczęściej do okresowego ogrzewania pomieszczeń – przede wszystkim łazienek, ale można je zakładać także w innych pomieszczeniach – dla zwiększenia komfortu ich użytkowania.

Schemat ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience.
Schemat ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowegow łazience
Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego.
Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego (fot. Tyco Thermal)

Przewody w instalacji nie powinny być umieszczone pod meblami, zatem o umeblowaniu pomieszczeń, które mają być tak ogrzewane, trzeba zdecydować przed ułożeniem instalacji.

Jeśli tego się nie dopilnuje, temperatura podłogi pod meblami będzie wzrastała szybciej niż w pozostałej części pomieszczenia, co może doprowadzić do przepalenia instalacji grzewczej.

Ogrzewanie elektryczne wykonuje się z kabli, mat lub folii grzewczych. Dzięki niewielkiej średnicy kabli grubość warstwy jastrychu może być mniejsza niż w wypadku ogrzewania wodnego.

Do instalacji grzewczych można zastosować kable dwojakiego rodzaju:

  • dwużyłowe zasilane z jednej strony (mniej "sieją" zakłócenia, bo pola magnetyczne wytwarzane przez przeciwnie płynące prądy wzajemnie się znoszą),
  • jednożyłowe zasilane z dwóch stron.

Maty grzewcze produkowane są z siatki z tworzywa sztucznego, w którą wpleciony jest kabel, zasilany również jedno- lub dwustronnie.

Folie grzewcze to płaskie druty aluminiowe zatopione w folii poliestrowej. Jest to system elektrycznej podłogówki, który ma najmniejszą grubość.

Moc grzewcza instalacji w dobrze ocieplonym domu wynosi 80-90 W/m². Wartość ta nie powinna przekraczać 150 W/m², chociaż w strefach przyściennych dopuszcza się także ogrzewanie o mocy do 200 W/m². Żeby zwiększyć moc ogrzewania, wystarczy gęściej ułożyć przewody, co powinno być określone w projekcie. 

Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla wynoszą od 5 do 15 cm. Przewody mocuje się do podłoża specjalną taśmą montażową.

Warstwa jastrychu nad kablami lub matą grzewczą powinna wynosić 3-5 cm.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne może mieć bardzo rozbudowaną automatykę. Możliwe jest nawet sterowanie nim za pomocą komputera. Można kupić regulator z możliwością programowania różnej temperatury w pomieszczeniu o różnych porach dnia i nocy. Jeżeli system ogrzewania podłogowego działa w kilku pomieszczeniach lub w całym domu, można zamontować termostat główny, który będzie sterowa ł pracą poszczególnych termostatów.

Konstrukcja podłogi z ogrzewaniem elektrycznym

Konstrukcja podłogi z ogrzewaniem elektrycznym

Katarzyna Olędzka, Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-07-22

Zdaniem naszych Czytelników

Dzięki kolego trochę sobie poczytałem i wydaje się być ok

autorushd

12 Paź 2010, 15:17

Cytat Na jakiej zasadzie działają takie wyłączniki? Gdzie się je montuje? Bo to byłby dobry pomysł , mogłoby odcinać ogrzewanie garażu. Ale to bedzie i tak za mało. realne przyłącze to 24kW czyli przedział (24-29kW) i bezpiecznik ...

retrofood

12 Paź 2010, 09:01

Odnośnie firmy THERMOVAL to jest to ŚMIESZNE, gość wpada zareklamuje firmę i myśli ze to już koniec. Jest to ANTYREKLAMA. Wkurzają mnie takie sytuacje.Facet z elektry odpowiada mi regularnie na każde pytanie. No może oprócz doboru przyłącza.

autorushd

08 Paź 2010, 10:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga
Świeże powietrze z grzejnikami Jaga Fresh i Oxygen, to nowe grzejniki firmy Jaga, które realnie rozwiązują problem globalnego zanieczyszczenia powietrza na poziomie domu i rodziny.
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi
Grzejniki ADAX marki Elektra sterowane WiFi Grzejniki ADAX CLEA WiFi oraz ADAX NEO WiFi wyposażone zostały w bezprzewodowy termostat, umożliwiający zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego ...
Historia marki Purmo ciepłem pisana
Historia marki Purmo ciepłem pisana Marka Purmo, która wchodzi w skład koncernu Rettig Heating, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Nowoczesne grzejniki oraz systemy ogrzewania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x