Czy właściwe jest prowadzenie rur pod wylewką podłogową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy właściwe jest prowadzenie rur pod wylewką podłogową?

Zatrudniłem hydraulika, który zamontuje w moim domu instalację grzewczą oraz wodną, ale mam obawy, czy zrobi to właściwie. Proponuje on poprowadzenie rur oraz odgałęzień do grzejników i zaworów pod wylewką podłogową. Instalacja ma być wykonana z rur miedzianych (ogrzewanie) i z rur polipropylenowych (ciepła i zimna woda). Obawiam się, że w razie awarii trzeba będzie zrywać podłogę. Czy taki sposób wykonania jest prawidłowy?

aktualizacja: 2021-09-22 06:52:58

Odpowiedź eksperta: Prowadzenie instalacji pod wylewką podłogową jest obecnie powszechnie stosowane, zwłaszcza w budynkach niepodpiwniczonych.

Należy jednak unikać wykonywania połączeń pod betonowym jastrychem, gdyż są to miejsca, gdzie potencjalnie mogą wystąpić przecieki. Dlatego znacznie pewniejsze jest wykonanie instalacji w systemie rozdzielaczowym, w którym nie ma połączeń w miejscach niedostępnych.

Poszczególne przyłączenia do grzejników czy baterii są prowadzone z jednego odcinka rury (bez złączek i rozgałęzień), a złącza występują jedynie przy umieszczonym w ścianie rozdzielaczu oraz przy zaworach grzejnikowych i wyjściach do baterii.

W takim systemie rozprowadzenia instalacji najwygodniej jest zastosować tanie rury warstwowe PEX-Al-PE, które można łatwo wyginać bez konieczności montowania kolan. Rury te powinny być umieszczone w otulinie izolacyjnej, a w przypadku prowadzenia rur w podłodze na gruncie - na warstwie izolacji podpodłogowej. Najlepiej, jeśli płyty ocieplenia podłogi układane są dwuwarstwowo.

Jeśli na przykład całkowita grubość izolacji wynosi 10 cm (2 x po 5 cm), rury instalacyjne kładzie się na pierwszej warstwie, a drugą rozsuwa na szerokość prowadzonych rur i przykrywa paskami styropianu o grubości 2 cm. Takie ułożenie zabezpieczy rury przed wychłodzeniem i ucieczką ciepła do gruntu.

Trójnikowy (rys. z lewej) oraz rozdzielaczowy (rys. z prawej) układ instalacji. W pierwszym z nich wystarcza mniej rur, ale ryzyko kłopotliwego do naprawienia przecieku jest większe

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

14 Mar 2022, 21:18

3 godziny temu, Gość Kobieta- nie fachowiec napisał: rury do instalacji grzewczej Rury zasilające grzejniki, czy rury od ogrzewania podłogowego?

14 Mar 2022, 18:25

Wg mnie rur wcale nie układa się pod podłogą, lecz w podłodze. 

Gość Kobieta- nie fachowiec

14 Mar 2022, 17:44

Na jakiej glebokosci - ile cm pod podłoga układa sie rury do instalacji grzewczej?

Gość Rrr

18 Dec 2019, 20:04

Witam. Legary ok,deski tez. Czy nie lepiej usunac dwie deski pod hydraulika i nie zrywac calosci?? Mam deski,legary i beton pod spodem.

Gość Rr

11 Dec 2019, 23:12

Witam. Raczej chcialbym nowa wylewke. Chociaz sam nie wiem co zastane pod deskami..w przyszlym tyg usune deski,badz zaraz po nowym roku,wstawie zdj i poradze sie Was fachowcow.

Poczekać (po usunięciu podłogi) na ułożenie instalacji, a później zależnie od konstrukcji stropu -  warstwa wyrównująca (np. keramzyt, styropian)  i cementowy jastrych lub płyty gipsowo-włóknowe.

10 Dec 2019, 09:12

33 minuty temu, Gość Rr napisał: Witam. Mam do usuniecia i przygotowania pod hydraulika stara podloge deskowa na legarach. Chce to wszystko usunac i zrobic od podstaw. Co zastosowac,od czego zaczac po usunieciu starego podloza? Usuń podłogę , wstaw zdjęcia , ...

Chcesz zrobić wylewkę, czy chcesz położyć od nowa podłogę na legarach?

Gość Rr

10 Dec 2019, 08:37

Witam. Mam do usuniecia i przygotowania pod hydraulika stara podloge deskowa na legarach. Chce to wszystko usunac i zrobic od podstaw. Co zastosowac,od czego zaczac po usunieciu starego podloza?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!