Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi antywłamaniowe - zakup kontrolowany

Poszukiwane: drzwi antywłamaniowe do domku 105 m2. Otwór 90 na 205 cm. Chcemy kupić drzwi z niewielkim przeszkleniem, ponieważ wejścia nie doświetla żadne okno. Kolor – ciemny brąz. Piotr zaplanował, że drzwi będą gładkie i proste, ale bezpieczne, ponieważ dom stoi w miejscu, gdzie zabudowa jest bardzo rzadka. Ograniczeniem jest koszt – cena drzwi z montażem, nie może przekroczyć 3500 zł.

Po odwiedzeniu kilku dobrze wyposażonych punktów handlowych dochodzimy do wniosku, że widzieliśmy wszystko. Sprawdziliśmy ceny na stronach internetowych producentów – w wielu przypadkach były one nieznacznie niższe od tych w sklepach. Pierwszym punktem selekcji jest wygląd. Na początku wybieramy gładkie drzwi Witex WSL 2000-U (8 rygli) za 2155 zł.

Po zastanowieniu Piotr stwierdza, że wyglądają zbyt skromnie i nie nadają się na wejście do prostego domku. Ceny zmuszają nas, niestety do rezygnacji, z drzwi z przeszkleniem. Znajdujemy wprawdzie drzwi za 2200 zł nieznanej firmy, ale przeszklenie ma niezbyt gustowny zielono-bordowo-żółty wzór typu witraż i wygląda, jakby szyba miała wypaść od samego pukania. Rezygnujemy.

Długo zastanawiamy się nad drzwiami firmy z podłużnym przeszkleniem, za ok. 2900 zł. Podoba nam się fornir dębowy i możliwość wybrania wzoru frezu. Nie decydujemy się, ponieważ mają 6 rygli i sprzedawca mówi, że jeżeli mieszka się w bardzo niebezpiecznej okolicy, to lepiej zainwestować w mocniejsze zabezpieczenia. Im bardziej pancerne drzwi, tym dłużej włamywacz będzie musiał je wyważać, a to z kolei oznacza więcej czasu na zauważenie go i interwencję.

Ceny kolejnych przeszklonych drzwi zaczynają się od ok. 4000 zł. Wracamy do drzwi pełnych. Sprzedawca proponuje nam Gerdę STAR SX za 2975 zł, argumentując, że te drzwi kupowane są u niego najczęściej. Piotra przekonuje estetyczne wykończenie panelowe, 12 rygli i znana marka. Drzwi mają dobre para- metry izolacji akustycznej i termicznej U = 1,5-1,6 W/(m2K), izolacja akustyczna RW > 33 dB).

Jest to ważne, ponieważ dom nie ma wiatrołapu, a drzwi prowadzą bezpośrednio do otwartego holu. Sprawdzamy „papiery” i przekładamy decyzję na następny dzień. Na stronie WWW Gerdy Piotr sprawdza firmę, cennik, wchodzi w opcje „projektant drzwi”, gdzie można sprawdzić wszystkie wzory panelu, kolory, klamki itd. Następnego dnia zamawiamy drzwi.

Konieczne jest cięcie

Koszt drzwi z montażem, usunięciem starych drzwi i progu zamyka się w kwocie 3400 zł. Stolarkę antywłamaniową firmy Gerda można kupić wyłącznie z autoryzowanym montażem, inaczej traci 24-miesięczną gwarancję i musielibyśmy zapłacić 22 proc. VAT, zamiast 7 proc. Należy wpłacić 200 zł zaliczki, aby autoryzowana ekipa przyjechała i zrobiła dokładny obmiar. Drzwi produkowane są do otworu 90 na 210 cm. Trzeba będzie przyciąć je o 5 cm, co również zostało wliczone w koszty usługi. Zarówno sprzedawca, jak i montażyści zapewniają, że ucięcie drzwi do 10 cm nie obniża ich wytrzymałości, ani nie zagraża sztywności konstrukcji.

Po przycięciu zamontują listwę zamykającą od spodu skrzydła i właściwości drzwi pozostaną niezmienione. Od obmiaru na montaż trzeba czekać od dwóch do czterech tygodni. Fachowcy zakładają, że usunięcie starych drzwi i wstawienie nowych potrwa osiem godzin. Można umówić się również na sobotę. W cenę wliczony jest transport. Po zamontowaniu drzwi zostanie podstemplowana gwarancja.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Gerda STAR SX
cena 2975 zł
3400 zł z montażem

 

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak uniknąć mostków cieplnych pod drzwiami?

Odpowiedź eksperta: Izolację dolnej krawędzi ościeżnicy drzwiowej wykonuje sie tak samo jak w przypadku osadzania okien.

topowe produkty

ABC ciepłego montażu okien - Soudal Window System

Soudal opracował na potrzeby nowoczesnego budownictwa tzw. ciepły montaż - Soudal Window System.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy!
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy! Firma FAKRO po raz kolejny rozpoczyna cykl szkoleń montażowych dla dekarzy. Warsztaty będą prowadzone w okresie od stycznia do marca 2017 ...
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce Trudno sobie wyobrazić co czują dzieci, które muszą opuścić dom rodzinny, niepewne swego losu czekają na decyzję sądu. Takimi dziećmi ...
Nowe logo firmy DRUTEX
Nowe logo firmy DRUTEX DRUTEX, wiodący producent okien pionowych w Europie, odświeża swoją markę, poprzez wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej. Rebranding ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x