Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi antywłamaniowe - zakup kontrolowany

Poszukiwane: drzwi antywłamaniowe do domku 105 m2. Otwór 90 na 205 cm. Chcemy kupić drzwi z niewielkim przeszkleniem, ponieważ wejścia nie doświetla żadne okno. Kolor – ciemny brąz. Piotr zaplanował, że drzwi będą gładkie i proste, ale bezpieczne, ponieważ dom stoi w miejscu, gdzie zabudowa jest bardzo rzadka. Ograniczeniem jest koszt – cena drzwi z montażem, nie może przekroczyć 3500 zł.

Po odwiedzeniu kilku dobrze wyposażonych punktów handlowych dochodzimy do wniosku, że widzieliśmy wszystko. Sprawdziliśmy ceny na stronach internetowych producentów – w wielu przypadkach były one nieznacznie niższe od tych w sklepach. Pierwszym punktem selekcji jest wygląd. Na początku wybieramy gładkie drzwi Witex WSL 2000-U (8 rygli) za 2155 zł.

Po zastanowieniu Piotr stwierdza, że wyglądają zbyt skromnie i nie nadają się na wejście do prostego domku. Ceny zmuszają nas, niestety do rezygnacji, z drzwi z przeszkleniem. Znajdujemy wprawdzie drzwi za 2200 zł nieznanej firmy, ale przeszklenie ma niezbyt gustowny zielono-bordowo-żółty wzór typu witraż i wygląda, jakby szyba miała wypaść od samego pukania. Rezygnujemy.

Długo zastanawiamy się nad drzwiami firmy z podłużnym przeszkleniem, za ok. 2900 zł. Podoba nam się fornir dębowy i możliwość wybrania wzoru frezu. Nie decydujemy się, ponieważ mają 6 rygli i sprzedawca mówi, że jeżeli mieszka się w bardzo niebezpiecznej okolicy, to lepiej zainwestować w mocniejsze zabezpieczenia. Im bardziej pancerne drzwi, tym dłużej włamywacz będzie musiał je wyważać, a to z kolei oznacza więcej czasu na zauważenie go i interwencję.

Ceny kolejnych przeszklonych drzwi zaczynają się od ok. 4000 zł. Wracamy do drzwi pełnych. Sprzedawca proponuje nam Gerdę STAR SX za 2975 zł, argumentując, że te drzwi kupowane są u niego najczęściej. Piotra przekonuje estetyczne wykończenie panelowe, 12 rygli i znana marka. Drzwi mają dobre para- metry izolacji akustycznej i termicznej U = 1,5-1,6 W/(m2K), izolacja akustyczna RW > 33 dB).

Jest to ważne, ponieważ dom nie ma wiatrołapu, a drzwi prowadzą bezpośrednio do otwartego holu. Sprawdzamy „papiery” i przekładamy decyzję na następny dzień. Na stronie WWW Gerdy Piotr sprawdza firmę, cennik, wchodzi w opcje „projektant drzwi”, gdzie można sprawdzić wszystkie wzory panelu, kolory, klamki itd. Następnego dnia zamawiamy drzwi.

Konieczne jest cięcie

Koszt drzwi z montażem, usunięciem starych drzwi i progu zamyka się w kwocie 3400 zł. Stolarkę antywłamaniową firmy Gerda można kupić wyłącznie z autoryzowanym montażem, inaczej traci 24-miesięczną gwarancję i musielibyśmy zapłacić 22 proc. VAT, zamiast 7 proc. Należy wpłacić 200 zł zaliczki, aby autoryzowana ekipa przyjechała i zrobiła dokładny obmiar. Drzwi produkowane są do otworu 90 na 210 cm. Trzeba będzie przyciąć je o 5 cm, co również zostało wliczone w koszty usługi. Zarówno sprzedawca, jak i montażyści zapewniają, że ucięcie drzwi do 10 cm nie obniża ich wytrzymałości, ani nie zagraża sztywności konstrukcji.

Po przycięciu zamontują listwę zamykającą od spodu skrzydła i właściwości drzwi pozostaną niezmienione. Od obmiaru na montaż trzeba czekać od dwóch do czterech tygodni. Fachowcy zakładają, że usunięcie starych drzwi i wstawienie nowych potrwa osiem godzin. Można umówić się również na sobotę. W cenę wliczony jest transport. Po zamontowaniu drzwi zostanie podstemplowana gwarancja.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Gerda STAR SX
cena 2975 zł
3400 zł z montażem

 

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...

Jak uniknąć mostków cieplnych pod drzwiami?

Odpowiedź eksperta: Izolację dolnej krawędzi ościeżnicy drzwiowej wykonuje sie tak samo jak w przypadku osadzania okien.

topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x