Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Błędy w wyborze i montażu drzwi

Niewłaściwy wybór drzwi wynika głównie z niedokładnie określonych potrzeb. Błędy montażowe zdarzają się najczęściej amatorom, którzy próbują ów montaż wykonać samodzielnie.

Niedokładne wymierzenie ościeża

Błędy w wyborze i montażu drzwi
(fot. Porta KMI Poland)

Zanim kupi się drzwi, trzeba dokładnie wymierzyć ościeże, czyli otwór drzwiowy. Błąd pomiarumoże sprawić, że kupimy drzwi niepasujące do naszego ościeża:

 • zbyt ciasno przylegające do ościeża, co uniemożliwi wprowadzenie zalecanej ilości pianki uszczelniającej,
 • zbyt luźno osadzone, wskutek czego nadmierne luzy wokół ościeżnicy uniemożliwią w pełni stabilne jej zamocowanie.

Nasza rada. Wymiary ościeżnicy drzwi powinny być mniejsze niż wymiary ościeża o 1 do 3 cm.

Większość oferowanych drzwi ma wymiary modułowe: długość i szerokość drzwi w świetle ościeżnic są wielokrotnością modułu M = 100 mm.

Standardowe wymiary drzwi i ościeżnic

Szerokość standardowa drzwi uchylnych:60, 70, 80, 90 lub 100 cm. Szerokość zalecana zależnie od przeznaczenia pomieszczeń:

 • pokoje, kuchnia łazienki – min. 80 cm,
 • pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia, garderoba – 70 cm.

Szerokość skrzydeł drzwi przesuwnych – najczęściej 80–100 cm; szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może przekraczać 240 cm.

Wysokość standardowa drzwi wynosi zazwyczaj 203 cm. Zwykle nie jest trudne zamówienie drzwi o kilka centymetrów wyższych lub niższych niż standardowe, gdy to potrzebne np. ze względu na podniesienie poziomu posadzki. Problemem może być skrócenie tych drzwi, w których konieczne byłoby przycinanie.

Szerokość ościeżnic stałych wynosi 6 lub 10 cm, regulowane można dobrać do każ-dej grubości ściany, jednak regulację można wykonać tylko w zakresie ok. 2 cm, np. z możliwością poszerzenia z 7,5 do 9,4 cm lub z 9,5 do 11,5 cm. Pamiętajmy, że zewnętrzne wymiary ościeżnic regulowanych powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 cm (wolne miejsce między drzwiami a ościeżnicą wypełni pianka montażowa).

Ościeżnica regulowana
Ościeżnica regulowana. Ościeżnice te dostępne są w wymiarach przyrastających co 2 cm. Niestety są nawet dwa razy droższe niż ościeżnice standardowe

Wybór drzwi otwierających się w złym kierunku

W takiej sytuacji drzwi, zamiast otwierać się w zaplanowaną stronę (np. na ścianę, przy której jest otwór, czy na zewnątrz łazienki), otwierałyby się w stronę przeciwną, co może być w konflikcie z bezpieczeństwem (gdyby np. drzwi do łazienki lub do kotłowni miały się otwierać do środka, zamiast na zewnątrz, jak tego wymagają przepisy), utrudniać aranżację wnętrz (jeśli zamiast na ścianę, miałyby się otwierać na pokój) czy tarasować przejście w wąskim korytarzu (gdy zamiast do pomieszczeń drzwi miałyby się otwierać w stronę takiego korytarza).

Nasza rada. Kierunek otwierania drzwi zależy od rodzaju pomieszczenia:

 • w łazienkach i kotłowni muszą otwierać się na zewnątrz,
 • w niewielkich holach lub korytarzach powinny otwierać się do środka pokojów, by nie blokowały przejścia lub o siebie nawzajem nie uderzały.

Zależnie od tego oraz od kierunku, w którym wygodniej będzie je otwierać, wybiera się drzwi lewe lub prawe.

Drzwi lewe – zawiasy widoczne po lewej stronie (fot. Mochnik) drzwi_montaz_bledy5_200

Drzwi lewe mają zawiasy widoczne po lewej stronie, a we wnętrzu, do którego się otwierają, musi być miejsce po ich lewej stronie na swobodny ruch skrzydła.

Drzwi prawe mają zawiasy widoczne po prawej stronie i wymagają takiej przestrzeni z prawej strony.

Oczywiście drzwi dwuskrzydłowe wymagają wolnej przestrzeni na otwierające się skrzydła z obu stron.

Przed zamówieniem drzwi wewnętrznychwarto orientacyjnie zaplanować aranżację pomieszczeń, co ułatwi decyzję, gdzie lepsze będą drzwi lewe, a gdzie prawe.

Odwrotne ustawienie ościeżnicy

Odwrócenie ościeżnicy spowoduje taki sam problem jak pomylenie drzwi lewych z prawymi – skrzydło będzie się otwierało w nieodpowiednim kierunku.

Nasza rada. Przed zamocowaniem ościeżnicy trzeba się upewnić, że została odpowiednio ustawiona w otworze.W jednym ze stojaków ościeżnicy nawiercony jest otwór na zaczep zamka, na drugim są osadzone zawiasy. Jeżeli drzwi mają otwierać się w prawą stronę, ościeżnicę należy zamontować tak, aby widziane przez nas zawiasy także znajdowały się po prawej stronie.

Zaniedbanie poziomowania ościeżnicy i regulacji zawiasów

Ustawienie ościeżnicy na oko i niewyregulowanie zawiasów może spowodować samoczynne otwieranie się lub zamykanie drzwi, skrzypienie podczas ruchów oraz ocieranie się skrzydła o posadzkę.

Nasza rada. Po wstawieniu ościeżnicy w otwór i wstępnym zablokowaniu jej we właściwym położeniu drewnianymi lub plastikowymi klinami konieczne jest sprawdzenie poziomnicą, czy wszystkie płaszczyzny stojaków są pionowe, a górna część ościeżnicy pod nadprożem – pozioma. Odchyłki należy skorygować gumowym młotkiem i odpowiednio ustabilizować klinami właściwe ustawienie ościeżnicy. Sprawdzić też należy kątownikiem, czy kąty między stojakami a poziomym górnym elementem ościeżnicy są proste. Jeśli ościeżnica jest poprawnie ustawiona, jej przekątne powinny być identyczne.

Jeżeli drzwi osadza się przed położeniem posadzek, przed osadzeniem ościeżnicy trzeba wyznaczyć punkt odniesienia, tzw. punkt „0” Pod stojaki umieszcza się kliny, aby zablokować ościeżnicę na wysokości wcześniej wyznaczonej
Jeżeli drzwi osadza się przed położeniem posadzek, przed osadzeniem ościeżnicy trzeba wyznaczyć punkt odniesienia, tzw. punkt „0” – zamocowanie drzwi według tego punktu sprawi, że znajdą się one na odpowiedniej wysokości względem posadzki. Punkt ten może być wyznaczony np. przez niwelator (a). Pod stojaki umieszcza się kliny, aby zablokować ościeżnicę na wysokości wcześniej wyznaczonej (b)


Po skorygowaniu ustawienia ościeżnicy i ustabilizowaniu jej kołkami, mocuje się jednym z dwóch sposobów:

kotwami
– w liczbie co najmniej:
– 6 szt. do drzwi jednoskrzydłowych,
– 8 szt. do dwuskrzydłowych.

Rozmieszczenie i liczba kotew zależy od wymiarów ościeżnicy. Najczęściej mocuje się po trzy kotwy na stojakach. Najwyżej przytwierdzona kotwa powinna znajdować się 40 cm poniżej narożnika.

Kotwy trzeba przytwierdzić także do górnej części ościeżnicy, jeśli jej długość przekracza 1 m. Jeśli ma ona długość do 2 m, stosuje się jedną kotwę, jeśli do 3 m, używa się trzech kotew (skrajne powinno się mocować w odległości ok. 50 cm od naroży).

Jednocześnie w ościeżnicy i podłożu wierci się otwór. W nim umieszcza się kotwę i lekko przybija młotkiem. Następnie dokręca się śrubę i nakłada zaślepkę.

kołkami rozporowymi: co najmniej 2 szt. w każdym stojaku: jeden – 20 cm od podłogi, drugi – 20 cm od poziomego elementu ościeżnicy.

Kołki wbija się w przygotowane otwory i przykręca je do lekkiego oporu, po czym nakłada skrzydło drzwiowe i sprawdza, czy dobrze porusza się ono na zawiasach. Jeśli w czasie montażu powstały niewielkie (dopuszczalne do 3 mm) różnice długości przekątnych ościeżnicy należy wyregulować okucia. Po regulacji luzy wrębowe pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą powinny być takie same na długości i szerokości drzwi. Zakres regulacji okuć można odnaleźć we wskazaniach producenta i szczegółowych instrukcjach okuć.

Nieumiejętne nałożenie pianki

Nałożenie pianki w nadmiarze może wypaczyć ościeżnicę, przez co skrzydła drzwi przestaną do niej pasować. W konsekwencji drzwi nie można domknąć.

Nasza rada. Po zamocowaniu ościeżnicy na trwałe – na kołki lub kotwy, należy zabezpieczyć ją taśmą malarską i wypełnić luzy między ościeżnicą a ścianą pianką montażową. Na czas, gdy pianka powiększa swoją objętość, między stojaki ościeżnicy trzeba wstawić poziome rozpórki (drewniane lub specjalistyczne do montażu stolarki), aby zapobiec odkształceniu jej przez ekspandującą piankę. Miejsca oparcia rozpórek na stojakach warto ochronić podkładkami z filcu lub grubej tektury.

Dopiero po związaniu pianki można dociąć jej nadmiar, usunąć kliny i miejsca po nich także wypełnić pianką. Do montażu drzwi zaleca się stosowanie pianek niskoprężnych.

 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

.. są Ci co myślą przed - jak to zrobić i są Ci co myślą po - jak to naprawić :-) Nie ma nic złego w zbieraniu informacji i uczeniu sie na doświadczenia innych

Gość Grzegorz

04 Paź 2016, 11:16

Dawid zgadzam się z Tobą w 100%,teraz faceci to "same kalesony" ;)

Gość Harry

25 Wrz 2016, 11:24

Jej czy ludzie są aż takimi lewusami, że nie potrafią nic zrobić samemu ? Wstawienie drzwi jeśli ktoś ma lewą, prawą rękę i potrafi myśleć no i troszkę kumaty jest nie stanowi problemu. Tynk strukturalny też zlecacie "fachowcom" ? Też nie potraficie takich artystyczno-manualnych ...

Gość Dawid

01 Wrz 2016, 12:14

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma FAKRO Oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski do 2020 roku
Firma FAKRO Oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski do 2020 roku 9 października 2017 r. firma FAKRO i Polski Związek Piłki Nożnej przedłużyli umowę sponsorską. Nowa umowa na mocy której FAKRO nadal ...
Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane?
Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane? Skomplikowane parametry i właściwości techniczne okien dadzą się odczytać każdemu. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę i ...
Vetrex na najwyższym podium w rankingu Pro Quality
Vetrex na najwyższym podium w rankingu Pro Quality Pomorski producent stolarki premium zyskał kolejne punkty w rankingu przeprowadzanym przez specjalistyczny serwis Oknotest.pl.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze