Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Montaż okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Prawidłowy montaż okien dachowych

Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.
  • Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Przy zakupie okien połaciowych zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).

  • Montaż na łatach. Polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.

  • Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, ale wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Montaż okna dachowego na łatach

Wycinanie otworu w dachuPrzykręcanie dodatkowych łat
Krok 1: Wycinanie otworu w dachu. W tym celu konieczne jest rozcięcie folii dachowej, zdjęcie fragmentu pokrycia dachowego oraz wycięcie łat w obrębie otworu.Krok 2: Przykręcanie dodatkowych łat. Do krokwi mocujemy dolną i górną łatę, na których będziemy montować okno. Uwaga! Łata dolna musi być bardzo dokładnie wypoziomowana.
Krok 3: Osadzenie ościeżnicy.
Osadzenie ościeżnicyPrzykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie.

Przykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie. Następnie przykręcamy do łaty kątowniki górne i wyjmujemy skrzydło.
Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe, a następnie umieszczamy ją w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.
Krok 4: Docieplanie okna
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta).
Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta).Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy.
Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego)Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego)
Krok 5: Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego). Zapewni on szczelne połączenie okna z folię wstępnego krycia i będzie chronił materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem (kołnierz także może znajdować się w zestawie izolacyjnym). Montaż kołnierza zaczynamy od zamontowania dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie mocujemy boczne elementy kołnierza.
Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicy
Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Krok 6: Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicyKrok 7: Prace wykończeniowe. Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Włożenie skrzydła okiennego
Krok 8: Włożenie skrzydła okiennego

Małgorzata Kolmus
zdjęcia: Fakro

aktualizacja: 2011-02-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...

Pomysł na... drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie
topowe produkty

Innowacyjne szkła Guardian odpowiedzią na potrzeby inwestorów

Szkło, dzięki wyjątkowym właściwościom - przepuszczalności światła, odporności na działanie czynników atmosferycznych, twardości czy niepalności - znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Guardian przedstawia wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że "domy ze szkła" nie będą już tylko literacką fikcją.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x