Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Montaż okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Prawidłowy montaż okien dachowych

Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.
  • Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Przy zakupie okien połaciowych zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).

  • Montaż na łatach. Polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.

  • Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, ale wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Montaż okna dachowego na łatach

Wycinanie otworu w dachuPrzykręcanie dodatkowych łat
Krok 1: Wycinanie otworu w dachu. W tym celu konieczne jest rozcięcie folii dachowej, zdjęcie fragmentu pokrycia dachowego oraz wycięcie łat w obrębie otworu.Krok 2: Przykręcanie dodatkowych łat. Do krokwi mocujemy dolną i górną łatę, na których będziemy montować okno. Uwaga! Łata dolna musi być bardzo dokładnie wypoziomowana.
Krok 3: Osadzenie ościeżnicy.
Osadzenie ościeżnicyPrzykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie.

Przykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie. Następnie przykręcamy do łaty kątowniki górne i wyjmujemy skrzydło.
Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe, a następnie umieszczamy ją w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.
Krok 4: Docieplanie okna
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta).
Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta).Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy.
Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego)Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego)
Krok 5: Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego). Zapewni on szczelne połączenie okna z folię wstępnego krycia i będzie chronił materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem (kołnierz także może znajdować się w zestawie izolacyjnym). Montaż kołnierza zaczynamy od zamontowania dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie mocujemy boczne elementy kołnierza.
Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicy
Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Krok 6: Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicyKrok 7: Prace wykończeniowe. Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Włożenie skrzydła okiennego
Krok 8: Włożenie skrzydła okiennego

Małgorzata Kolmus
zdjęcia: Fakro

aktualizacja: 2011-02-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Pomysł na... drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie
topowe produkty

Okna V82 ProSafe, czyli nowa klasa bezpieczeństwa

Każdy, kto podejmuje decyzję o kupnie lub budowie własnego lokum, marzy o tym, aby jego dom był oazą spokoju i zapewniał bezpieczne schronienie dla całej rodziny. Dlatego też kwestie zabezpieczeń antywłamaniowych są dla wielu inwestorów równie ważne jak niezawodność, funkcjonalność czy bilans energetyczny okien. Oczekiwania oraz potrzeby klientów stały się inspiracją do stworzenia systemu V82 ProSafe - stolarki premium ze zintegrowanymi zabezpieczeniami chroniącymi przed złodziejami.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
BUDMA 2017 rekordowa dla FAKRO
BUDMA 2017 rekordowa dla FAKRO Bez wątpienia tegoroczne Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA były rekordowego dla FAKRO – światowego wicelidera w produkcji ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI
Aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI Ekonomiczne, praktyczne i świetnie zaprojektowane - tak w skrócie opisać można aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI. Kolekcja ...
Główną przyczyną remontu domu jest zwiększenie energooszczędności
Główną przyczyną remontu domu jest zwiększenie energooszczędności Eksperci w debacie na temat redukcji niskiej emisji są zgodni, że to domy wpływają na jakość powietrza w Polsce, a tym samym na nasze zdrowie. ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x