Zasady prawidłowego montażu okien dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Zasady prawidłowego montażu okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

aktualizacja: 2021-05-27 10:37:56
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy montować okna dachowe?
  • Ile trwa montaż?
  • Jakie okna wybrać?
  • Jakie powinno być rozmieszczenie okien dachowych?
  • Na czym polega prawidłowy montaż okien dachowych?
  • Ciepły montaż okien dachowych - co musisz o nim wiedzieć?

Montaż okien w połaci dachu nie jest zbyt trudny, lecz wymaga wprawy. Najlepiej więc powierzyć go fachowcom z firmy, w której kupiliśmy okna, tym bardziej że dzięki temu będziemy mogli korzystać z gwarancji obejmującej zarówno towar, jak i usługę, a za całość zapłacimy 8 a nie 23% podatku VAT. Warto jednak nadzorować pracę montażystów. 

Kiedy montować okna dachowe?

Osadzanie okien dachowych najlepiej przeprowadzić równocześnie z kryciem połaci dachowej. Ułatwia to prace montażowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia, ale oczywiście istnieje też możliwość późniejszego montażu okien - w gotowym dachu.

Ile trwa montaż?

To, ile czasu potrwa założenie okna dachowego, zależy od rodzaju dachu, wymiarów okna oraz tego, czy trzeba będzie naruszać konstrukcję dachu. Wprawiona ekipa może zamontować okno dachowe w kilka godzin.

Jakie okna wybrać?

Wybór rodzaju okien dachowych zależy głównie od kąta nachylenia połaci dachu. Oto najlepsze rozwiązania dla dachów o różnym nachyleniu:

  • 15-90° - okna obrotowe;
  • 15-65° - okna uchylno-obrotowe;
  • 20-65° - okna wysokoosiowe;
  • 0-15° - okna montowane na specjalnej konstrukcji;
  • 0-30° - nowoczesne okna dachowe przystosowane specjalnie do dachów płaskich.

Wysokość okna powinna być dopasowana do kąta pochylenia dachu, aby zarówno stojąc, jak i siedząc, cały czas mieć możliwość wyglądania przez okno. Czyli im mniejszy kąt pochylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe, i odwrotnie - przy stromym dachu okno może być krótsze.

Szerokość okna najczęściej dostosowuje się do odległości między krokwiami, ale nie jest to konieczność.

Ze względu na sposób otwierania (o którym decydują użyte okucia) wyróżniamy następujące rodzaje okien:

  • obrotowe - mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości ościeżnicy. Należą do najtańszych okien dachowych. Wygodnie jest je myć z wnętrza pomieszczenia, ale ponieważ górna część otwartego skrzydła znajduje się poniżej połaci dachowej - łatwo się o nie uderzyć;
  • wysokoosiowe - mają oś obrotu umieszczoną w ¾ wysokości ościeżnicy; po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Niestety są droższe z uwagi na konieczność stosowania siłowników wspomagających unoszenie okien;
  • uchylno-obrotowe - mają dwie osie obrotu: - na górnej krawędzi - do uchylania o kąt do 30°; - w połowie ramy - do obracania o 180° w celu umycia. To najlepsze, ale i jedne z najdroższych okien dachowych. Ich odmianą są nieco szersze okna ewakuacyjne z możliwością otwierania skrzydła o 80°;
  • kolankowe - składają się z dwóch okien - dachowego i fasadowego (w ściance kolankowej), które umożliwia znacznie lepszą obserwację okolicy. Podczas opadów śniegu albo w upalne dni przez okno kolankowe do pomieszczenia dociera światło dzienne, a podczas deszczu możliwe jest wietrzenie;
  • balkonowe - zbudowane są z części dolnej, która po otwarciu tworzy rodzaj przezroczystej balustrady, i górnej zamieniającej się w daszek. Stosuje się je w dachach bez ścianki kolankowej i przy kącie nachylenia połaci 40-50°;
  • wyłazy dachowe - to okna dachowe o solidniejszej konstrukcji, które otwierając się na bok, umożliwiają wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem zabezpieczają je siłowniki, które również ułatwiają otwieranie wyłazu.

Może cię zainteresować
Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak myć żaluzje fasadowe? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Okna na straży bezpieczeństwa Jak zasłonić okna na parterze? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Jak zamontować drzwi techniczne? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jakie okna przesuwne wybrać? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jaka roleta na skośne okno? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Co to jest szkło ornamentowe? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co to za kolor Winchester? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Co daje anodowanie aluminium? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
Zobacz więcej Zwiń

Rozmieszczenie okien dachowych

Lepszy dostęp światła do pomieszczenia zapewni zamontowanie kilku mniejszych okien dachowych, rozmieszczonych w pewnych odstępach, niż jednego dużego o wielkości równej łącznej powierzchni okien małych. Ponadto, jeśli okna zamontujemy na różnych wysokościach połaci dachowej, światło będzie docierać do pomieszczenia o różnych porach dnia. W dużych, wysokich pomieszczeniach trzeba niekiedy zamontować dwa, a nawet trzy rzędy okien, ale że są one dość ciężkie, warto poradzić się fachowca, czy nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu.

Dolna krawędź okna powinna się znaleźć na wysokości 1,1-1,3 m od podłogi, tak aby można było przez nie wyglądać i wygodnie dało się je otwierać.

Prawidłowy montaż okien dachowych

Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.

Schemat: Montaż okien dachowych na krokwiach
Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Przy zakupie okien połaciowych zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).
Schemat: Montaż okien dachowych na łatach
Montaż na łatach. Polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.
Schemat: Montaż okien dachowych na wymianach
Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, ale wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Ciepły montaż okien dachowych - co musisz o nim wiedzieć?

Ikonografika: Jak zwiększyć komfort cieplny na poddaszu?
Ikonografika: Jak zwiększyć komfort cieplny na poddaszu?

Aby cieszyć się komfortem na poddaszu, należy zadbać o właściwą temperaturę panującą w tym pomieszczeniu. Istotny jest wybór odpowiednich okien - wytrzymałych i energooszczędnych. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich instalacji - ciepły montaż to rozwiązanie zwiększające komfort termiczny na poddaszu. Na czym on polega i jakie są jego zalety?

Zatrzymanie w domu ciepła wiąże się z eliminacją mostków termicznych - luk w konstrukcji budynku, przez które traci on energię cieplną. To istotne zwłaszcza podczas instalacji okien dachowych.

Czym jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż to gwarancja energooszczędności i bardziej zaawansowanej izolacji okien niż w przypadku tradycyjnej instalacji. Nowoczesna izolacja sprawia, że okna jeszcze efektywniej chronią poddasze przed stratami energii. W systemie ciepłego montażu  warstwa izolacyjna jest o kilka cm grubsza niż podczas tradycyjnej instalacji okien.

System ciepłego montażu marki składa się z ramy izolacyjnej, wokółokiennej izolacji oraz teleskopowej rynny odwadniającej. Wzmocniona rama izolacyjna wykonana z wysokoizolacyjnego elastycznego polietylenu efektywnie ociepla zewnętrzną powierzchnię okna i jest idealnie dopasowana do okna i konstrukcji dachu. Wokółokienna izolacja gwarantuje szczelność i ochronę przed wiatrem i wilgocią, natomiast stalowa rynna dodatkowo zabezpiecza okno przed wodą i wilgocią.

Co można zyskać dzięki temu rozwiązaniu?

Zamontowanie w ten sposób okien dachowych pozwala na eliminację mostków termicznych. Gwarantuje też uzyskanie o 3 ℃ wyższej temperatury wewnętrznej powierzchni okna, dzięki czemu ograniczone są straty energii i zaparowywanie szyb.

Ciepły montaż pozwala zarówno na prawidłową izolację termiczną, jak i przeciwwilgociową na całej długości ościeżnicy. W ten sposób eliminowany jest też często występujący problem chłodu odczuwanego podczas przebywania w pobliżu okna.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Velux

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!