Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Mocowane do muru okna PVC o wymiarach ok. 1,5x1,5 m

Jak gęsto powinny być mocowane do muru okna plastikowe o wymiarach ok. 1,5×1,5 m? Ściana to w moim przypadku zwykłe pustaki ceramiczne. Jakich kołków do tego użyć? I w jakiej odległości od rogów powinny znaleźć się kliny i kotwy, bo podobno umieszczenie ich zbyt blisko rogów jest szkodliwe.

Odpowiedź eksperta: Przy takich wymiarach okna, mocowanie wykonuje się przy użyciu 3 kotew na każdym boku – skrajne w odległości ok. 20 cm od narożników a trzecia po środku. Do mocowania kotew do ściany z pustaków należy użyć kołków rozprężających się podczas dokręcania – nie są one rozcięte na końcu i przy mocowaniu tworzą „garby” w otworach pustaków.

Pod każdym pionowym profilem okna należy umieścić klocki/kliny stałe, które jednocześnie umożliwią jego wypoziomowanie. Dotyczy to także słupka środkowego, a jeśli go nie ma, to podparcie umieszcza się w środku rozpiętości dolnego profilu. Natomiast w górnych narożach umieszcza się kliny montażowe, które po zamocowaniu okna usuwa się (dolne pozostają na miejscu). Trzeba pamiętać, by kliny umieszczać zawsze parami, bo tylko wtedy przesuwając je względem siebie można regulować wysokość podparcia.

Ważne też, by nie nanosić pianki przed sprawdzeniem czy skrzydła okna właściwie się zamykają, a podczas rozprężania się i twardnienia pianki zamknąć skrzydła. Inaczej rama okienna może zostać zdeformowana przez piankę samorozprężną. Na koniec jeszcze jedna uwaga – folię ochronną z profili należy usunąć zaraz po zakończeniu montażu (obcięciu nadmiaru pianki), inaczej, po kilku tygodniach, bardzo trudno będzie to zrobić, bo folia będzie się rwać i łuszczyć.

Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – Montaż okien i drzwi balkonowych)
Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – "Montaż okien i drzwi balkonowych")

A – odstęp między punktami mocowania:
 • w oknach PVC i aluminiowych maks. 70 cm
 • w oknach drewnianych maks. 80 cm
E – odstęp od narożnika wewnętrznego kształtownika – min. 15 cm
P – odstęp od krawędzi słupka min. 15 cm

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SilentClose od GU Polska - bezgłośne zamykanie drzwi tarasowych
SilentClose od GU Polska - bezgłośne zamykanie drzwi tarasowych Ciche i bezpieczne zamykanie drzwi i okien podnoszono-przesuwnych stało się możliwe dzięki najnowszej technologii opracowanej przez grupę GU.
Okna dachowe OKPOL wyróżnione tytułem TOPTEN 2017
Okna dachowe OKPOL wyróżnione tytułem TOPTEN 2017 Współczesna architektura stawia przed producentami materiałów budowlanych coraz wyższe wymagania – zarówno jeśli chodzi o parametry ...
Otwarcie pierwszego w Polsce salonu stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW
Otwarcie pierwszego w Polsce salonu stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW 22 czerwca 2017 r. w galerii wnętrz Domar we Wrocławiu, podczas 9 Nocy Designu, odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce salonu ...

Czy zamek antywłamaniowy trudno fachowo zamontować?

Odpowiedź eksperta: Niestety tak, błędy w montażu zdarzają się nawet firmom, które zawodowo się tym zajmują.

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze