Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Mocowane do muru okna PVC o wymiarach ok. 1,5x1,5 m

Jak gęsto powinny być mocowane do muru okna plastikowe o wymiarach ok. 1,5×1,5 m? Ściana to w moim przypadku zwykłe pustaki ceramiczne. Jakich kołków do tego użyć? I w jakiej odległości od rogów powinny znaleźć się kliny i kotwy, bo podobno umieszczenie ich zbyt blisko rogów jest szkodliwe.

Odpowiedź eksperta: Przy takich wymiarach okna, mocowanie wykonuje się przy użyciu 3 kotew na każdym boku – skrajne w odległości ok. 20 cm od narożników a trzecia po środku. Do mocowania kotew do ściany z pustaków należy użyć kołków rozprężających się podczas dokręcania – nie są one rozcięte na końcu i przy mocowaniu tworzą „garby” w otworach pustaków.

Pod każdym pionowym profilem okna należy umieścić klocki/kliny stałe, które jednocześnie umożliwią jego wypoziomowanie. Dotyczy to także słupka środkowego, a jeśli go nie ma, to podparcie umieszcza się w środku rozpiętości dolnego profilu. Natomiast w górnych narożach umieszcza się kliny montażowe, które po zamocowaniu okna usuwa się (dolne pozostają na miejscu). Trzeba pamiętać, by kliny umieszczać zawsze parami, bo tylko wtedy przesuwając je względem siebie można regulować wysokość podparcia.

Ważne też, by nie nanosić pianki przed sprawdzeniem czy skrzydła okna właściwie się zamykają, a podczas rozprężania się i twardnienia pianki zamknąć skrzydła. Inaczej rama okienna może zostać zdeformowana przez piankę samorozprężną. Na koniec jeszcze jedna uwaga – folię ochronną z profili należy usunąć zaraz po zakończeniu montażu (obcięciu nadmiaru pianki), inaczej, po kilku tygodniach, bardzo trudno będzie to zrobić, bo folia będzie się rwać i łuszczyć.

Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – Montaż okien i drzwi balkonowych)
Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – "Montaż okien i drzwi balkonowych")

A – odstęp między punktami mocowania:
  • w oknach PVC i aluminiowych maks. 70 cm
  • w oknach drewnianych maks. 80 cm
E – odstęp od narożnika wewnętrznego kształtownika – min. 15 cm
P – odstęp od krawędzi słupka min. 15 cm

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe wymagania, nowe profile VEKA
Nowe wymagania, nowe profile VEKA Od 2017 roku obowiązują nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla konstrukcji okiennych i balkonowych. A wraz z nowym ...
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...

Czy zamek antywłamaniowy trudno fachowo zamontować?

Odpowiedź eksperta: Niestety tak, błędy w montażu zdarzają się nawet firmom, które zawodowo się tym zajmują.

topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x