Czy istnieje obowiązek stosowania nawiewników okiennych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy istnieje obowiązek stosowania nawiewników okiennych?

Po kilkunastu latach od wprowadzenia pierwszych szczelnych okien wprowadzono uregulowania prawne dotyczące nawiewników, obowiązujące w budynkach nowoprojektowanych oraz poddawanych przebudowie, rozbudowie, nadbudowie, czy zmianie sposobu użytkowania.

aktualizacja: 2013-02-04 13:20:08

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nowoprodukowane okna powinny być bardzo szczelne, a odpowiedzialność za dostarczenie powietrza została przeniesiona na inne urządzania, będące elementem instalacji wentylacyjnej.

W przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne (nawiewniki) umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej (np. rekuperacja) powietrze dostarczane jest przez urządzenie mechaniczne – wentylator nawiewny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m•h•daPa2/3).

Współczynnik infiltracji powietrza "a" to ilość powietrza, jaka przenika w ciągu 1 godziny przez 1 metr szczeliny okna lub drzwi balkonowych, przy różnicy ciśnień 1 daPa i opisywany jest zależnością:

Może cię zainteresować
Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jakie okna przesuwne wybrać? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Co to za kolor Winchester? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jaka roleta na skośne okno? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Okna na straży bezpieczeństwa Jak myć żaluzje fasadowe? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak zamontować drzwi techniczne? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Co daje anodowanie aluminium? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Co to jest szkło ornamentowe? Jak zasłonić okna na parterze? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY
Zobacz więcej Zwiń

Współczynnik infiltracji powietrza "a" gdzie: V0 – zmierzona ilość powietrza przepływającego przez szczeliny okna lub drzwi balkonowych w warunkach normalnych (20°C, ciśnienie 101,3 kPa), i przy określonej różnicy ciśnień w ciągu 1h, [m3/h];

L – długość obwodu wewnętrznych szczelin przylgowych okna lub drzwi balkonowych, [m];

Δp – wartość różnicy ciśnień, [daPa]. 

Określając szczelność okien, zamiennie podaje się wartość współczynnika "a" dla okna lub klasę przepuszczalności powietrza dla okna. Zależność pomiędzy podanymi parametrami przedstawia tabela.

Określając szczelność okien, zamiennie podaje się wartość współczynnika "a" dla okna lub klasę przepuszczalności powietrza dla okna.

Każde urządzenie nazywane nawiewnikiem, wprowadzone do sprzedaży na rynku polskim musi spełniać określone kryteria zgodne z wymogami określonymi w Normie Polskiej PN-B-03430:1983 wraz ze zmianą Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania".

Badając nawiewniki okienne, analizuje się przede wszystkim strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa). Maksymalna wartość przepływu powinna wynosić odpowiednio:

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  • od 20 do 50 m3/h – dla wentylacji grawitacyjnej;
  • od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Drugim istotnym wymaganiem jest stopień szczelności nawiewnika w pozycji zamkniętej. Minimalny przepływ powietrza powinien wynosić 20–30% wydajności maksymalnej danego nawiewnika. A więc urządzenie nie może być w pełni szczelne, co jest zgodne z podstawową ideą nawiewnika, który ma zawsze dostarczać powietrze, a regulowana powinna być tylko wielkość strumienia w zależności od aktualnych potrzeb.

Ponadto badając nawiewniki higrosterowane, należy przeprowadzić 2 dodatkowe badania określone w Normie Europejskiej EN 1314109, cz. 9, analizujące wpływ temperatury i wilgotności względnej na działanie nawiewnika.

Badanie pierwsze metodą izotermiczną zakłada, że temperatura zewnętrzna i wewnętrzna oraz wilgotność względna zewnętrzna pozostają stałe, natomiast zmianie ulega poziom wilgotności względnej wewnętrznej.

Druga metoda zakłada, że wilgotność względna zewnętrzna oraz temperatura wewnętrzna są stałe, natomiast zmianie ulega wartość temperatury zewnętrznej i poziom wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Warunki panujące przy badaniu drugą metodą odzwierciedlają rzeczywiste otoczenie, w którym funkcjonuje nawiewnik zamontowany w oknie

Monika Łastowska, Andrzej Kowalski
fotografia tytułowa: Aereco

Zdaniem naszych Czytelników

28 Jan 2018, 14:51

4 godziny temu, Gość T. napisał: .......... a później montaż nawiewników czyli rozszczelnienie okien Napisz coś więcej o tych nawiewnikach, może masz gdzieś producenta, nazwę - cokolwiek.   Napisz również o tej blokadzie termostatu i może też ...

28 Jan 2018, 12:34

2 godziny temu, Gość T. napisał: Jaki to ma sens? Najpierw uszczelnienie okien, a później montaż nawiewników czyli rozszczelnienie okien. 1. Mieszkanie to nie termos który możesz szczelnie zamknąć. Potrzebujesz tlenu do życia - i to nie mało, więc wymiana ...

Gość T.

28 Jan 2018, 10:27

Jaki to ma sens? Najpierw uszczelnienie okien, a później montaż nawiewników czyli rozszczelnienie okien. Mieszkam w bloku wybudowanym w latach '70. Spółdzielnia mieszkaniowa zamontowała na kaloryferach liczniki (podzielniki) ciepła. Następnie zablokowała termostat "od 2". Teraz nawet ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!